POPRAD. Ornitológ Matej Repel navrhuje, aby sa problém riešil sústredením havranov na jedno miesto v meste. Podľa neho by ním mal byť staničný park. "Práve kvôli jeho rekonštrukciám a vyháňaniu sa havrany rozleteli aj do iných častí mesta. Toto bolo ich pôvodné miesto. Navyše, v parku sú už inštalované havranie striešky," povedal Repel.
Sklenené kolonádne striešky do parku nedávno osadila radnica, aby chodcov chránila pred vtáčími exkrementmi.
Repel: Stojí za to skúsiť
Repel nemôže na sto percent zaručiť, že by presídlenie havranov do parku bolo úspešné: "Je však dosť pravdepodobné, že keby sa inde vyháňali a tu nie, za dva-tri roky by k tomu došlo. Havrany sú totiž inteligentné tvory."
Mesto v súčasnosti plaší a zhadzuje hniezda havranov na celom svojom území, vrátane staničného parku. Výnimka ochrany prírody na zhadzovanie hniezd platí do konca apríla. Mestu dovoľuje zhodiť len tie hniezda, ktoré sú bez vajec. Tie sa totiž podľa zákonov považujú už za živé vtáky a ich zničenie za zabitie. Havran je na Slovensku zákonom chránený druh. Mesto chce po 30. apríli požiadať o ďalšiu výnimku. Ornitológ Repel reaguje, že celoročné zhadzovanie hniezd je z hľadiska ochrany druhu neprípustné.
Radnica: Návrh nemožno akceptovať
Podľa vedúcej odboru výstavby Kristíny Horákovej mesto Poprad nemôže pristúpiť k sústredeniu všetkých havranov v staničnom parku: "Ten je vstupnou bránou do mesta a plní najmä oddychové funkcie parku pre ľudí, ktorí si tam chcú napríklad posedieť. Preto by tam koncentrovaná prítomnosť havranov nebola prípustná. Podnety od občanov sú v tomto smere jednoznačné."
Podľa Horákovej osadenie striešok proti havranom nebolo zbytočné a bude naďalej plniť svoju funkciu.
Mesto si podľa nej uvedomuje, že havrany z parku nevyženie. Chce aspoň obmedziť ich počet.
Chodci sa nemusia báť
Mesto plaší havrany aj strieľaním drevených kociek špeciálnymi gumipuškami. Zaujímalo nás, či nemôže omylom dôjsť i k trafeniu chodcov.
"Pracovníci boli vyškolení, aby k ničomu takému nedošlo. Zatiaľ nebol ani jeden taký prípad," povedala Horáková.
Podľa M. Repela drevený kockový náboj je taký ľahký, že ľudí neohrozuje a zranenia nehrozia. Tvrdí, že aby bolo plašenie napríklad gumipuškou účinné, musí byť pravidelné a intenzívne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš