PODTATRANSKÝ REGIÓN. "Vypaľovanie trávy na povrchu ochudobní pôdu o jej najcennejšie živiny," hovorí ekológ Juraj Švajda. Už len preto je vypaľovanie trávy veľkým nezmyslom. Veda svojimi dôkazmi jednoznačne protirečí ľudovej tradícii, podľa ktorej vypaľovanie trávy urobí pôdu úrodnejšiu. "Žiaľ, je to presne naopak," spresnil Švajda.
Okrem hospodárskych škôd kritické je aj ekologické hľadisko. "Spálením trávy z jedného metra štvorcového zmizne obrovské množstvo živočíchov, ktoré sú pre prírodu veľmi potrebné," dodáva Švajda. Ide najmä o bezstavovce, ktorých sa na jednom štvoráku v pôde môže nachádzať aj vyše 50 druhov.
Absurdná hra trvá roky
Hoci medzi odborníkmi o škodlivosti vypaľovania trávy nie je žiadny spor, časť ľudí sa už roky nedá presvedčiť, aby nezmyselnú "tradíciu" zanechali. "Začína sa to vo februári a pokračuje do júna. A po žatve znova," hovorí riaditeľ profesionálneho hasičského zboru v Kežmarku Erich Lauf. Ten s absurdnou hrou, keď "jedni ľudia na jednej strane trávu zapaľujú a druhí ju z druhej strany idú ihneď hasiť" ako hasič bojuje už 34 rokov. "Tráva sa vypaľovala vždy a napriek výchove nič nenaznačuje, že prichádza zmena," dodáva Lauf.
Už vedia, kam určite pôjdu
Hasiči majú dokonca lokality, kde sa fenomén objavuje zo železnou pravidelnosťou. "Vieme, že po februári tam budeme určite chodiť. Ide okolie Ihlian, Jurského, Suchú horu pri Kežmarku či pomedzie Huncoviec a Veľkej Lomnice," prezrádza Lauf. Okrem rizika rozšírenia požiaru do veľkých rozmerov z pohľadu hasičov ide o úplne zbytočné zásahy a míňanie peňazí daňovníkov. "V 'sezóne' za deň ideme aj k piatim či šiestim takýmto požiarom, stačí si spočítať len zbytočne spotrebovanú naftu. Ak v tom čase je nahlásený napríklad požiar ľudského obydlia, môže to predĺžiť príjazd a premiestnenie mužov. Nezmyselný zvyk spôsobí ďalšie škody," pokračuje vo vypočítaní dôsledkov Lauf.
Problém salašov
Podľa Laufa podpaľačom je často ťažké dokázať vinu. "Ak ho prichytíte, povie, ja práve hasím," povedal riaditeľ. Napriek tomu trávoví pyromani by sa na štatistiku nemali spoliehať, lebo k dokázaniu viny v praxi dochádza. Pokuta sa šplhá k 300 eurám.
K podpaľovaniu trávy nedochádza len z neznalosti či "lásky" k tradícii. "Niektorí roľníci takto šetria peniaze, ktoré by im zobral obvyklý spôsob úpravy lúk," dodal Lauf. Vo veľkom sa na vypaľovaní trávy podieľajú salaše. "Vypálené plochy kopírujú pasienky, kde sa pasú ovce. Znova, ťažko to však dokázať."
Lauf preto o to viac oceňuje prístup čestných farmárov a bačov, ktorí dokážu hospodáriť bez vypaľovania.
"Opak je pravdou"
Podľa riaditeľa popradských hasičov Ondreja Šprocha sa "trávový" problém nevyhýba ani ich okresu. Starosta Ihlian - jednej z najpostihnuteľnejších lokalít - Ján Turek (nez.) hovorí, že s hasičmi sa snažia robiť čo sa dá, vykoreniť zlozvyk je však ťažké. "Ľudia sú presvedčení, že to pomáha pôde, hoci opak je pravdou," povedal. "Poznám tých, ktorí to robia, tí sa nezmenia, hocičo by ste im povedali. Hádam naše deti budú múdrejšie," povedal zase obyvateľ Huncoviec, ktorý požiadal nezverejniť meno.
Nejde naozaj o žiadnu srandu
Do akého rozsahu a vážnych dôsledkov môže prerásť obyčajné vypaľovanie trávy, ukazuje snímka na titulnej strane. Kežmarské sídlisko sa takto na začiatku marca nechcene ponorilo do ohňovej žiary. Hasiči vtedy museli hasiť lúky aj v Huncovciach a Žakovciach. Následky pri inej zhode niekoľkých okolností mohli byť i tragické.
toti
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš