Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
STARÁ ĽUBOVŇA. K hradu i skanzenu prišli deti i dospelí. Cestu si našli celé rodiny i dôchodcovia. Okrem návštevníkov hlavne z východu docestovali tradične najmä Poliaci a Česi.
Zazneli "šupy" zo zbraní, prišiel aj lejak
Napriek nevyspytateľnému počasiu prišli na hrad stovky návštevníkov. Tí sa veru mali na čo pozerať. Okrem sokoliarov sa predstavili aj šermiari zo skupiny Páni Spiša. Tí predviedli najmä ohlušujúce výstrely zo stredovekých zbraní. Ľudia si museli doslova upchávať uši. "Tak to boli riadne šupy, tá z kanóna bola asi najsilnejšia," zaznelo z davu.
V ďalšom priebehu slávnostného otvorenia zaúradoval silný lejak. Ľudia sa ukrývali nielen pod dáždniky, ale aj do kadejakých útrob hradu. Aj toto však u niektorých vyvolávalo originálnu atmosféru. "Škoda, že sa počasie nedá objednať. Takto síce odchádzame zmoknutí, ale aj tak plní zážitkov," poznamenala Vierka zo Sabinova.
Viac noviniek pripravili v skanzene
Veľkou slávnosťou do novej sezóny vstúpili aj v ľudovom skanzene. V tunajšom drevenom gréckokatolíckom kostolíku z Matysovej posvätili počas omše zrekonštruovaný ikonostas z 18. storočia. Liturgiu v staroslovienčine viedol prešovský arcibiskup Ján Babjak.
"Reštaurátorské práce prebiehali v Bratislave, trvali asi dva roky," povedal Dalibor Mikulík z Ľubovnianskeho múzea. Do rovnakého kostolíka prichádza aj ďalšia novinka, a to jeho pôvodný zvon sv. Michala Archanjela. Ten bude v kostolíku "iba" vystavený, zvonenie však nahradí jeho kópia. "Bude umiestnená v kostolnej veži, pričom rozliehajúci zvuk bude v skanzene vytvárať tradičnú atmosféru niekdajšej dediny," dodal D. Mikulík.
Na hrad sa vrátia kópie poľských korunovačných klenôt
Na hrad Ľubovňa sa tohto roku vrátia poľské korunovačné klenoty. Naposledy tu boli originály uschované počas poľsko-švédskej vojny v rokoch 1655 až 1661. Do Ľubovne sa tentoraz vrátia len repliky a budú ich môcť vidieť všetci návštevníci hradu.
„Sú vyrobené podľa dokumentácie z 18. storočia, kedy sa originálne klenoty reštaurovali. Podľa tejto dokumentácie poľskí zlatníci vyrobia faksimile,“ povedala pre SITA riaditeľka Ľubovnianskeho múzea Monika Pavelčíková počas dnešného otvorenia letnej sezóny. Repliky poľských korunovačných klenotov by mohli tento rok prilákať na Ľubovniansky hrad viac návštevníkov, ako v roku 2009, keď aj tu pocítili dôsledky hospodárskej krízy a pokles návštevnosti. Súčasťou stálej expozície hradu sa klenoty stanú od 1. júla.
Počas celého roka bude na Ľubovnianskom hrade pokračovať rekonštrukcia renesančného paláca, ktorý je už viac ako 200 rokov ruinou. Po statickom zabezpečení celého objektu dostane palác novú strechu. Vo vnútri paláca vzniknú nové expozičné priestory. Zastrešený renesančný palác bude slúžiť aj na organizovanie kultúrnych podujatí v prípade nepriaznivého počasia.
sita
Ľudia sa vynikajúco zabavili nielen pri ohlušujúcich výstreloch, ale aj pri predvádzaní šermiarskych súbojov v podaní Pánov Spiša.
Foto: Peter Rindoš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš