Pred dvoma mesiacmi v Kežmarku začali s rekonštrukciou a modernizáciou zimného štadióna. Oprava bude stáť 19 miliónov eur. Dnešné stavenisko nahradí do konca tohto roka luxusný športový stánok s hotelom a welness.
KEŽMAROK. Presne 19 miliónov eur zaplatí za prestavbu kežmarského zimáku medzinárodný deaflympijský výbor (MDV). Na porovnanie, mestská kasa má na ročný chod celého mesta o takmer dva milióny eur menej.
Úver nebrali
V kuloároch sa hovorilo, že kežmarská radnica si vzala na rekonštrukciu tejto stavby úver. "Nie je to pravda, mesto si nemuselo brať žiadny úver. Úverová zaťaženosť mesta je nulová," povedal kežmarský primátor Igor Šajtlava (nez.). V začiatkoch prestavby mesto isté náklady vzalo na svoje plecia. "Investovali sme do projektovej dokumentácie, do nových mantinelov a nového chladiaceho systému. Peniaze nám však deaflympijský výbor vráti," uviedol Šajtlava.
Čo pribudne?
Z pôvodného zimáku zostane iba oceľová konštrukcia. Celkom nové bude opláštenie, strecha aj sedačky. "Zmení sa celý informačný systém štadióna, pribudne administratívna budova, parkovacie miesta, moderný hotel s wellness a šatňami. Kapacita štadióna sa zvýši o 400 miest," povedal generálny manažér výstavby Peter Beck. Zo staveniska sa stane do konca tohto roka hypermoderná športová hala. Pod Tatrami tak vznikne štvorlístok moderných megaštadiónov, a tak sa Poprad, Kežmarok, Spišská Nová Ves a Levoča budú môcť uchádzať o dejisko rôznych medzinárodných súťaží v ľadovom hokeji.
Veľké plány s kežmarským hokejom
Nový zimák oživí športový život v meste a nová nádej svitá aj hokejovému klubu. "Prebiehajú rokovania o budúcnosti ďalšej sezóny, máme nejaké plány, ale teraz by som o nich ešte nechcel hovoriť," doplnil s optimizmom bývalý aktívny športovec a primátor. Pre šéfa kežmarskej radnice je šport v meste veľkou prioritou. Kedysi bol totiž okresným majstrom v šachu, v nižšej súťaži hrával futbal, hokej, hádzanú i stolný tenis.
Korčuľovanie zdarma?
Po rekonštrukcii chcú mať štadión otvorený od augusta do marca. MDV sa pre prestavbu rozhodol kvôli blížiacim sa sedemnástym olympijským hrám nepočujúcich. V Tatrách by sa mali začať už 18. februára 2011. Zjazdovky a bežecké trate v Jasnej a na Štrbskom Plese čakajú iba minimálne úpravy. Nepočujúci majú v olympijských hrách veľkú tradíciu. MDV ukázal, že má nielen veľký mešec, ale i rovnako veľké srdce. "Investíciou do športovísk chce podporiť rozvoj športu pod Tatrami," hovoril Beck. MDV chce športoviská využívať aj po skončení hier. Primátor Kežmarku prisľúbil, že zvážia možnosť, aby sa hluchonemí mohli na štadióne korčuľovať zdarma. "Prebiehajú rokovania, budeme sa baviť aj o tejto otázke, samozrejme, že im vyjdeme v ústrety," dodal Igor Šajtlava.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš