Levočský primátor Miroslav Vilkovský (Smer-DS) dostane polročnú odmenu vo výške 4-tisíc eur v hrubom. O nej sa však v tomto meste nehovorí verejne na rokovaní mestského zastupiteľstva. Stačí, ak poslanci schvália bez výhrad hospodárenie mesta za dané obdobie, primátor, jeho zástupca a ostatný manažment má automaticky nárok na odmeny. Kto koľko dostane, určuje Poriadok odmeňovania zamestnancov mesta Levoča.
LEVOČA. Samotný primátor má nárok na 25 percent zo súčtu šiestich platov. Pri nástupe do funkcie mu mestské zastupiteľstvo schválilo plat 2 257 eur. Ide o hrubú mzdu, suma sa každý rok valorizuje. Výsledky hospodárenia mesta poslanci schvaľujú dvakrát v roku. Odmeny dostáva celý mestský úrad, ide o 50 zamestnancov. V spomínanom poriadku je uvedené, komu koľko prináleží.
Márna snaha
V iných slovenských mestách a obciach o odmenách rozhoduje v každom jednotlivom prípade mestské či obecné zastupiteľstvo. Levoča je výnimka. Dlhé roky tu platí tento skrytý systém. Opozícia (KDH, SDKÚ-DS, OKS) navrhla vlani tento spôsob odmeňovania zmeniť, ale bez úspechu. Na ostatnom rokovaní mestského zastupiteľstva sa opoziční poslanci snažili, aby bolo hospodárenie síce schválené, ale s výhradami. Aj tentoraz ich koalícia (Smer-SD, ĽS-HZDS, SF) prehlasovala.
Nastal čas na zmenu
Opozícia vytýkala vedeniu mesta aj čerpanie úveru. Primátorovi vytkla porušenie platobnej disciplíny. "Áno, mali sme výhrady. Najprv sa peniaze minuli, až potom nám predložili návrh na zmenu rozpočtu," uviedol Vladimír Schwarzbacher (KDH). Išlo o stavbu cesty v miestnej osade. Korzár o tejto kauze informoval už v minulosti. V. Schwarzbacher pôsobil 12 rokov ako zástupca primátora. Čiže model odmeňovania platil aj za jeho éry. Dnes tento komunálny politik priznáva, že nastal čas na zmenu. "Nie je to motivačný systém, poslanci si sami zobrali zbrane z rúk," poznamenal.
S dedičstvom sa stotožňuje
Korzár sa opýtal aj levočského primátora, či si odmeny zaslúži. "Za štyri roky sa nám podarili investície vo výške asi 33 miliónov eur," odpovedal. Ide napríklad, o rekonštrukcie miestnych školských zariadení a inováciu zimného štadióna. Aj keď súčasný primátor systém odmeňovania zdedil, stotožňuje sa s ním. "Motivuje všetkých zamestnancov mestského úradu, aby zvažovali každý výdavok a správali sa racionálne," zaujal stanovisko M. Vilkovský.
Podľa Ivana Rončáka z Transparency International Slovensko "je tento systém odmeňovania čudný. Poslanci sa dobrovoľne vzdali svojich kompetencií. Je to ojedinelý jav a nepoznám slovenské mesto, v ktorom by to bolo tak ako v Levoči". Odmeny sa podľa neho navrhujú za mimoriadne výsledky, netýkajú sa bežnej pracovnej činnosti. "Za to je plat," zdôraznil Rončák.
Poznámka
Demokracia? Vo dne panna, po tme prostitútka
Teoretici tvrdia, že zatiaľ neexistuje lepšia forma riadenia spoločnosti ako tá demokratická. K tej nesporne patrí aj transparentnosť. Okrem iného teda nakladanie s peniazmi nás všetkých by malo byť priehľadné. Básnik Milan Rúfus o demokracii v jednej básni hovorí: vo dne panna, po tme prostitútka. Toto je ako šité pre Levoču. S demokraciou narábajú tí, ktorí sú momentálne pri moci, ako im to vyhovuje.
Príkladom je odmeňovanie primátora. Nemalé odmeny si tu prideľujú potichu a automaticky. A vlastne ani sa poriadne nevie začo. Nevymenúvajú sa konkrétne mimoriadne zásluhy. Podobná situácia vládne v Levoči aj pri prideľovaní mestských bytov, o čom sme písali v minulosti. Byty, postavené za verejné zdroje, rozdeľuje primátor doslova s absolutistickou mocou. Po transparentnosti, teda verejnom žrebovaní zo záujemcov, ani stopy. Súčasný primátor síce alibisticky tvrdí, že všetko toto zdedil. Napriek tomu, že v mestskom parlamente má väčšinu svojich koaličných poslancov a tieto prapodivné praktiky by mohol zmeniť, nerobí tak. Zaujímavý je aj postoj pravičiarov, ktorí sú v opozícii. Dnes by radi tieto pravidlá, ktoré sú hodné banánovej republiky, zmenili. Pritom predtým presne tieto vymoženosti tiež využívali.
Ale na Slovensku je taká politika - vrtkavá, rozmarná a nevyspytateľná. Hádam ju prevychovajú voliči v blížiacich sa komunálnych voľbách.
Erika Karasová
Ako hospodárili v Levoči
Vlani malo mesto celkové príjmy 16 227 000 eur, výdavky boli 14 900 000 eur. Prebytok vo výške 1 327 000 eur rozdelia do jednotlivých fondov.
Do rezervného a tepelného vložia po 10 percent. Zvyšok (1 045 000 eur) prevedú do investičného fondu. Tieto peniaze použijú hlavne na spolufinancovanie projektov z európskych fondov. Prebytok sa im podarilo dosiahnuť v rámci bežného hospodárenia a hlavne z predaja pozemkov štátu na stavbu diaľnice.
kar
Anketa: Čo hovoria poslanci na systém odmeňovania
- Ľubomír Gernáth (Smer-SD): "Je to jeden zo spôsobov odmeňovania. Ak je výsledok hospodárenia kladný, znamená to, že manažment mesta dobre nakladal s peniazmi. Odmeny sa dávajú spätne, nie dopredu."
- Jaroslav Pavlačík (Smer-SD): "Tento systém platí už dlhé roky, nevidím dôvod, prečo by sa mal meniť. Bol by som za zmenu, ak by nastali vážne problémy."
- Ondrej Plačko (nezávislý): "Primátor a jeho zástupca by mali byť odmeňovaní transparentnejším spôsobom. O ich odmenách by mali rozhodovať poslanci. Ak by opozícia navrhla zmenu, podporil by som ich."
- Ján Lorko (KDH): "Nie som proti zmene. K hospodáreniu sme mali výhrady, ale neprešlo to. Mesto čerpalo úver, aj keď evidujeme prebytok. Je to cesta do pekla."
- Anton Drahomirecký (OKS): "Nestotožňujem sa s týmto systémom. O odmenách by mali rozhodovať poslanci. Aby voliči vedeli, kto a ako hlasoval. Som za zmenu, ale pri súčasnom zložení mestského zastupiteľstva, keď koalícia má prevahu, sa nám to nepodarí."
kar
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš