TATRANSKÁ LOMNICA.
Tak ako každý rok, aj počas tejto letnej sezóny budú môcť turisti vidieť krásu kvitnúcich vysokohorských rastlín, medzi inými aj niekoľkých vzácnych a ohrozených druhov tatranskej flóry. "Patrí medzi ne napríklad skalokráska pyrenejská, trávnička alpínska, či iskerník zakoreňujúci, ktorý je vzácnym druhom z doby ľadovej," konkretizovala botanička Výskumnej stanice Štátnych lesov Tatranského národného parku (ŠL TANAPu) Zuzana Kyselová.
Mnohé z kvetov, ktoré sú vypestované v botanickej záhrade, odkvitajú vo vysokohorskom prostredí skôr, ako ich stihnú vidieť turisti. Kyselová uviedla, že odkvitnutý bude lomikameň protistojnolistý, chudôbka vždyzelená i poniklec slovenský. "Tie v tomto prostredí odkvitajú skôr, ako sú otvorené turistické chodníky," priblížila. Je to predovšetkým pre krátke vegetačné obdobie, ktoré v týchto nadmorských výškach panuje.
Milovníci tatranskej flóry však majú možnosť vidieť ich rozkvitnuté hlávky na spomínanej expozícií a približne 71 druhov rastlín si môžu návštevníci botanickej záhrady aj kúpiť v podobe sadeníc. Novinkou tohtoročnej sezóny je okrem nového palisádového chodníka cez rašelinisko aj prístupový chodník k poslednému z nových pliesok, Zelenému pliesku, ktorý sa nachádza v zadnej časti záhrady. Zrekonštruovaná je tiež časť vstupného alpínia, ktoré bolo vysadené ešte pred 20 rokmi.
Expozícia tatranskej prírody bude návštevníkom prístupná v Tatranskej Lomnici celkom 132 dní až do 16. septembra. Ročne ju navštívi približne 8000 turistov zo Slovenska i zahraničia. Nachádza sa na severovýchodnom okraji Tatranskej Lomnice pri hoteli Odborár a rozprestiera sa na ploche 3,2 hektára. Milovníci prírody tu môžu vidieť 270 druhov tatranských rastlín osídľujúcich rôzne biotopy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš