Naťahovanie na škripec, rany bičom, ktorý mal na konci pripevnené kamenné úlomky, mliaždenie prstov na rukách a nohách... To je len minimum praktík, pomocou ktorých v stredoveku mučili ľudí. Návštevníci Spišského hradu môžu v tejto sezóne ako novinku vidieť výstavu s názvom Bez milosti a súcitu.
SPIŠSKÝ HRAD. Na Spišskom hrade cez víkend slávnostne otvárali letnú turistickú sezónu. Hrad, naša národná kultúrna pamiatka, je zapísaný v zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.
Mučili ženy aj deti
Nová výstava už v prvý deň otvorenia lákala pozornosť malých aj veľkých návštevníkov. Každý si chcel vyskúšať, aké to je ocitnúť sa v žalári a byť mučený. Strach vzbudzoval aj kat, inak v civile študent Filip, ktorý v lete pôsobí na hrade ako lektor.
"Deti sa ma poriadne boja. Rodičia ma berú ako atrakciu. Každý sa chce so mnou aj vyfotiť," s úsmevom nám povedal Filip.
Ako dodal, ľudia sa zaujímajú o praktiky mučenia a odborný výklad sprevádzajú híkaním. Stredovek bol veľmi krutým obdobím. V žalároch sa nevinne ocitali ženy, ktoré pokladali za bosorky, ale aj deti, ktoré boli svedkami rôznych zločinov. V mučiarni im potom neľudskými praktikami chceli rozviazať jazyk.
Španielska čižma
"Existujú záznamy, že niektorí väzni iba zbadali nástroje na mučenie a hneď sa od strachu radšej priznali," poznamenala Dáša Uharčeková Pavúková zo Spišského múzea v Levoči. "Väzňovi ruky zviazali za chrbtom a vyťahovali ho hore tak, aby mu vykĺbili kĺby. Aby to bolo ešte bolestivejšie, do výšky ho vyťahovali prudko," opísala jednu z praktík mučenia, takzvané strapádo.
Hoci názov španielska čižma znie veľmi nevinne, opak je pravdou. V stredoveku tento nástroj volali aj miešačka na ľudské kosti či mäso. Pomocou čižmy kat mliaždil chudákovi väzňovi nohu v predkolení dovtedy, kým sa nepriznal.
Namiesto tanierov posúchy
Spišský hrad túto sezónu ponúka aj o čosi príjemnejšiu výstavu, a to priamo zo stredovej kuchyne. Tu sa môže návštevník okrem iného dozvedieť, že v stredoveku ešte nepoznali taniere, preto na tento účel používali vínne posúchy – kvasinky ešte neexistovali, nahrádzalo ich víno. Veľmi chutný pokrm však hradní páni po tom, ako zjedli mäso, hodili psom alebo chudobným ľuďom. Výstava o hradnej kuchyni je na hrade sprístupnená už niekoľko sezón.
Vlani navštívilo expozície Spišského múzea, teda aj Spišský hrad, spolu 180-tisíc ľudí. V tomto roku počas letných prázdnin sa môžu návštevníci tešiť aj na obľúbené nočné prehliadky Spišského hradu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš