Z histórie tohto sviatku
Na ženu ako darkyňu života mysleli ľudia už v antike. V starovekom Grécku oslavovali deň matiek 250 rokov pred narodením Krista. Boli to slávnosti na počesť bohyne Rhey - matky všetkých bohov. Slávnosti nemali charakter verejných osláv fenoménu materstva, ale boli skôr súkromným sviatkom pokračovateliek rodu. V 16. storočí sa už hovorí o oslave dňa matiek. V Anglicku sa vtedy tomuto dňu hovorilo Materská nedeľa, alebo aj Nedeľa matiek. V tejto krajine pracovalo veľa detí celý deň od rána do večera bez nároku na voľno. Jedine štvrtá nedeľa počas veľkonočného pôstu bola príležitosťou navštíviť rodičov a doniesť darčeky svojim súrodencom. V USA Deň matiek navrhla v roku 1872 Julia Ward Howeová a venovala tento deň mieru. Na sklonku 19. storočia sa 11-násobná matka Anna Reevers Jarvisová z Philadelphie začala angažovať za práva matiek. Po smrti Anny Reevers Jarvisovej pokračovala v tradícii jej dcéra, ktorá požiadala o bohoslužbu a spomienkovú slávnosť na počesť pani Jarvisovej a všetkých matiek sveta. V roku 1907 Jarvisovej dcéra uskutočnila kampaň za ustanovenie Dňa matiek ako národného sviatku. V roku 1914 bol Deň matiek oficiálne vyhlásený za národný sviatok - deň verejného vyjadrenia lásky a úcty matkám. Dátum druhej májovej nedele sa rozhodli prijať za svoj skoro všetky krajiny na svete. Druhú májovú nedeľu matky nepracovali, neupratovali, nevarili. Všetko zariadili ich deti, ktoré svoje matky navyše obsluhovali. Američania sa ozdobovali kvetom - bielym ten, kto už matku nemal a červeným tí ostatní.
Deň matiek u nás a vo svete
Oslavy dňa matiek v iný deň sú vo svete skôr výnimkou ako pravidlom. V Latinskej Amerike sa oslavuje o niekoľko dní neskôr, v Argentíne až v septembri. Na európsku pôdu sa sviatok dostal prostredníctvom Švajčiarok v roku 1917. V Španielsku a v Portugalsku oslavujú Deň matiek až v decembri.
Na konci 20-tych rokov minulého storočia bol Deň matiek vo Fínsku ustanovený na druhú májovú nedeľu a od roku 1947 sa stal ofilciálnym vlajkovým dňom. Vo Fínsku matky tradične dostávajú kvety od svojich detí a majú od nich raňajky podávané priamo do postele. Neskôr cez deň detí navštevujú svojich starých rodičov, prípadne si pripomenú blízkych, ktorí tu už nie sú, návštevou na cintoríne.
U nás tento krásny sviatok nemá dlhú tradíciu. Na Slovensku sa oslavuje od roku 1990. Deň matiek nemá svoj konkrétny deň, preto si ho u nás pripomíname druhú májovú nedeľu. Poďakovanie patrí všetkým mamičkám, starým mamám a tetám za to, že nám dávajú svoju lásku, pomocnú ruku, keď to najviac potrebujeme, prinášajú nám pohodu, smiech a spokojnosť. Úctu a vďaku im vyjadrujeme rôznymi darčekmi, predovšetkým kvetmi rôzneho druhu alebo pohľadnicami. Deti si pre svoje mamičky pripravujú kultúrny program a rôzne vystúpenia.
ANKETA - Medzinárodný deň matiek
Ak existuje skutočne medzinárodný sviatok, je to sviatok našich mám. U nás sa jeho história píše od roku 1989 a určite ešte dlho bude. Mama je totiž len jedna. Vysoká či nízka, lekárka či krajčírka, mladá či stará..., tá moja je najlepšia.
Nezabudli sme na sviatok matiek?
1. Mária Havranová s Ninkou, Stará Ľubovňa
Aj ja som už 9 mesiacov šťastnou mamou. V nedeľu preto určite mame aj svokre nezabudneme povedať ďakujem.
2. Jozef Simoník, Stará Ľubovňa
Mama je len jedna, mama vie všetko najlepšie, mama je vždy tu, keď ju potrebujem a tej mojej za všetko veľmi ďakujem.
3. Janka Šoltysiková, Nižné Ružbachy
Noo, spomeniem si na mamičku, samozrejme. Je to milý sviatok a čokoládka iste poteší.
4. Viktória Maliňáková, Hniezdne
Ja som nielen mama, ale aj babka a prababka. Po nedeľnom predstavení našich najmenších v Dome kultúry sa u nás stretne celá rodina a to je pre mňa tým najkrajším darčekom v druhú májovú nedeľu.
5. Kamarátky Esterka a Bibka
Malé parádnice nám prezradili, že svoje mamičky nielen veľmi ľúbia, ale občas aj hnevajú. A na sviatok všetkých mám nezabudli ani panie učiteľky v MŠ a spolu s deťmi pripravili darčeky.
Petronela Petríková
Autor: Petra Gotzmannová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš