TATRANSKÁ LOMNICA. Oblak popola z islandskej sopky Eyjafjallajökull zatiaľ neovplyvňuje prácu astronómov ani meteorológov na najvyššie položenom pracovisku na Slovensku na Lomnickom štíte vo výške 2 633 m n. m.
Aj napriek tomu, že vedci na Lomnickom štíte majú k oblaku popola na Slovensku najbližšie, „je príliš ďaleko, aby ovplyvnil našu prácu,“ uviedol pre SITA Ján Svoreň z Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied v Tatranskej Lomnici. Oblak popola je podľa Svoreňa príliš riedky, aby mohol ovplyvniť ich pozorovania. Oblak nie je podľa neho viditeľný voľným okom ani z pracoviska na Lomnickom štíte. „Oveľa viac ovplyvňujú naše prístroje kyslé dažde,“ dodal Svoreň.
Viac ako oblak sopečného popola trápi astronómov na Lomnickom štíte hmla a oblaky. Keď je Lomnický štít zahalený v oblakoch, astronómovia nemôžu sledovať hlavný objekt svojich pozorovaní, ktorým je Slnko. „Dnes sa tu už vystriedali tri či štyri typy počasia. Už snežilo, pršalo, teraz je hmla,“ povedal Peter Habaj z pracoviska Astronomického ústavu na Lomnickom štíte. Na Lomnickom štíte bude ťažké zaregistrovať aj prípadný spad sopečného popola, keďže je tu príliš veterno.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš