Zástupca šéfa Správy Národného parku Slovenský raj o neporiadku doposiaľ netušil. Obec Vernár už rieši problém s firmou, ktorej vodič nehodu spôsobil.
VERNÁR. Na horskom priechode Vernár (okres Poprad) skončilo koncom apríla v rokline 24 ton minerálok. "Niektoré zablatené fľaše si tesne po nehode povyberali naši miestni, časť pobrali aj ľudia, ktorí prechádzali okolo a nepoškodené minerálky si odviezla i martinská firma, ktorá nehodu spôsobila," vysvetlil starosta Vernára Vladimír Macurák (Smer-SD).
Prešli viac ako dva týždne a hŕba plastov a igelitov z ochranného pásma vedľa hlavnej cesty stále nezmizla. Roklinu by mala vyčistiť spoločnosť z Martina. "So starostom obce Vernár sme sa dohodli, že nám miesto pomôžu upratať a my im za to zaplatíme. Je to pre nás výhodnejšie, ako tam poslať na dva dni našich desiatich šoférov," povedal Valík z firmy, ktorej vodič na Vernárskom kopci havaroval.
Budúci týždeň?
Podľa starostu Vernára by na miesto malo budúci týždeň nabehnúť zhruba dvadsať dobrovoľných obecných hasičov a priestor najneskôr do dvoch dní ručne poupratovať: "Doteraz stále pršalo, navyše je to v ťažko dostupnom teréne."
Na rozdiel od neho šéf firmy dátum, kedy bude miesto opäť v pôvodnom stave, prezradiť nechcel. "Je to medzi nami a obcou. Nevidím dôvod, prečo by som to mal zverovať vám."
Ochranári o probléme netušili
O probléme ochranári doposiaľ netušili. "Budeme robiť všetko preto, aby sa to čím skôr upratalo. Nariadime im to na vlastné náklady odstrániť," povedal zástupca riaditeľa Správy NP Slovenský raj Tomáš Dražila.
Ak neporiadok vinníci nedajú do poriadku, vec sa postupuje na životné prostredie.
Starosta Vernára si myslí, že oveľa vážnejšia situácia by vznikla, ak by sa v národnom parku napríklad vyliala cisterna s ropnými látkami: "To by bolo o inom, mohlo by to zasiahnuť spodné vody."
Čierne skládky
V Slovenskom raji sú veľkým problémom aj čierne skládky. Na mieste nedávnej havárie sme pri našej návšteve narazili aj na stavebný materiál či vedrá. "Nemôžem povedať, že naši ľudia skládky nerobia, ale myslím si, že bordel tam sypú hlavne vodiči okoloidúcich áut," povedal Macurák. Podľa neho nie sú žiadnou raritou ani plechovky od piva či palety s porozbíjanými vajíčkami.
Pokuty
S čiernymi skládkami či nespratnými turistami bojujú v našom regióne aj v TANAP-e či PIENAP-e. "Spolu s obcou a pltníkmi organizujeme dvakrát do roka akcie Čisté hory a potoky, počas ktorých vyzbierame okolo 150 vriec odpadu. Naši strážcovia spolu so Štátnymi lesmi TANAP-u čistia územie v priebehu celej sezóny. Robíme aj rôzne environvýchovy v školách," povedal riaditeľ správy PIENAP-u Štefan Danko.
Podľa hovorkyne Štátnych lesov TANAP-u Lenky Burdovej riešia znečisťovateľov buď dohovorom, blokovou pokutou na mieste do výšky 66 eur, alebo to nahlásia orgánu ochrany prírody. V prípade, že nenájdu pôvodcu odpadu, skládku či odpad musí odstrániť obec.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš