Utorok, 27. október, 2020 | Meniny má SabínaKrížovkyKrížovky
GALLIK ODIŠIEL NA SVETOVÝ ŠAMPIONÁT

Lomnická dvanástka

Druhá májová nedeľa vo Veľkej Lomnici patrila bežeckému podujatiu Lomnická dvanástka, ktoré sa konalo už po siedmy raz.

VEĽKÁ LOMNICA. V predprograme o desiatej hodine dopoludnia si na svoje prišli žiaci základných škôl, ktorí boli podľa veku rozdelení do štyroch kategórií. Okrem domácich sa na štart postavili i mladí atléti z tréningovej skupiny Jozefa Dubašáka v drese AK Steeple Poprad.

Hodinu pred pravým poludním sa na štart postavili muži a ženy rôzneho veku. Súťažili na trati dlhej 12 km, ktorá viedla ulicami obce. Na tomto bežeckom podujatí sa mimoriadne darilo pretekárom z nášho regiónu, ktorí mali najviac popredných umiestnení. V minulosti veľmi úspešní bežci z Liptova i zo Spiša vyšli tentoraz medailovo naprázdno. V štartovnom poli sa objavil i slovenský reprezentant v ultramaratóne, 59-ročný František Gallik, člen AO Svit, ktorý súťaž absolvoval v rámci tréningu. V krátkom rozhovore sa vyjadril: ”Teraz cestujem do Francúzska - do juhofrancúzskeho mestečka Brive (cca 100 km od Paríža) na svetový šampionát v behu na 24 hodín bez rozdielu veku, ktorý bude zároveň i majstrovstvami Európy. Okrem jednotlivcov bude hodnotená i súťaž družstiev, kde Slovensko bude reprezentovať ešte Ľubomír Hrmo z Banskej Bystrice a Slavomír Lindvai z Košíc. Ako vedúci skupinky cestuje reprezentačný tréner Marián Michalík zo Žiliny, ďalším servismanom a zároveň šoférom je Ján Bujňák z Martina.”

Suverénny Dubašák

Už krátko po štarte sa na čelo bežcov dostal 33-ročný Jozef Dubašák, tréner a pretekár v jednej osobe, z AK Steeple Poprad, ktorý zvíťazil spôsobom štart - cieľ s výrazným náskokom. Druhé miesto v hlavnej kategórii do 39 rokov vybojoval František Kaňa z Kežmarku, tretí dobehol Peter Gallik zo Svitu, syn úspešného slovenského reprezentanta, ultramaratónca Františka Gallika. Ocenení boli ešte i štvrtý Milan Šoltýs z Batizoviec a piaty Eduard Maguth z Popradu. Spomedzi žien trať najrýchlejšie zvládla 47-ročná veteránka Danica Božová z AO Svit. Až za ňou dobehli medailistky v kategórii do 35 rokov: 1. Jarmila Lesčinská (BK St. Ľubovňa), 2. Barbora Bednárová, 3. Radka Suchá (obe AK Steeple Poprad).

Vo veteránskych kategóriách mužov organizátori odmenili trojice najlepších. Nad 40 rokov: 1. Jozef Ambróz (Auto-Remo V. Lomnica), 2. Milan Blaško (Sportiva Poprad), 3. Anton Hudák (St. Ľubovňa), nad 50 rokov: 1. Julián Lavrík (Poprad-Kvetnica), 2. František Gallik (AO Svit), 3. Oldřich Lejnar (LINELIVES Poprad), nad 60 rokov: 1. Damián Groman (Slov. Ves), 2. Milan Palko (Poprad-Stráže), 3. Július Lupták (SKI Travel Št. Pleso). Najstarším účastníkom celého podujatia, ktorý bol tiež ocenený, bol 75-ročný Daniel Paško (Tatrakon Poprad).