OĽŠAVKA. Oľšavka je malebná dedina nachádzajúca sa v krásnej prírodnej scenérii v blízkosti mesta Spišské Vlachy. Býva tu do 200 ľudí. Paniku tu spôsobila správa, že jeden z domov má kúpiť rómska rodina.
Policajti prišli nastoliť poriadok
V Oľšavke veľmi ľuďom do reči nie je, keď sa ich pýtame na drámu súvisiacu s kúpou domu. Predsa len sa dozvedáme, že spomínaný dom zdedila po rodičoch nemenovaná žena zo Spišského Podhradia. Rodinný dom pod lesom bol na predaj, záujem prejavila rómska rodina zo Smižian.
"Takmer celá dedina prišla pred dom dotyčnej panej. Na dvore už boli aj nádejní kupci. Ľudia ju prosili, aby dom nepredávala Rómom. Do dediny prišli kvôli poriadku aj policajti," opísal nám situáciu z minulosti starosta Jozef Klešč (KDH). Keďže obyvatelia dediny neuspeli, na rad prišlo jednanie o cenu.
Chceli iba pokoj
Ako sa dozvedáme od domácich, obyvatelia sa zmobilizovali a okamžite medzi sebou vyhlásili zbierku. Na jednu rodinu pripadlo prispieť sumou 663 eur. "Mám 85 rokov a poberám dôchodok 295 eur. Nemám peniaze nazvyš, ale potrebnú sumu som radšej poskytol. Nechceme v dedine neprispôsobivých ľudí. Štát Rómov chráni, napriek tomu, že páchajú rôznu kriminalitu. Kto však ochráni nás? Pozrite sa, ako sa staráme o okolie domov, máme tu čisto. Je tu pokoj a chceme, aby to tak ostalo aj ďalej," povedal nám jeden z obyvateľov.
Mladí ľudia tu chcú ostať
Oslovení ľudia nám tvrdili, že nie sú rasisti, ani nemajú nič proti Rómom. Obávali sa však rušenia verejného poriadku, nočného pokoja, znečisťovania životného prostredia.
"Spomínam, ako rodičia prišli domov a povedali, čo sa deje v dedine. Bez váhania prispeli potrebnou sumou. Oľšavka je pekná dedina, má perspektívu. Mladí ľudia tu chcú ostať bývať. Ak by sa k nám prisťahovali neprispôsobiví ľudia, znamenalo by to náš koniec, koniec pokojného života v dedine," povedal nám zase 21-ročný vysokoškolák Peter.
Využívali aj debet
Starosta nám dokonca povedal, že ľudia využívali aj povolený debet na svojich účtoch, aby mohli prispieť potrebnou sumou. Nie každý mal totiž poruke okamžite spomínanú sumu. "Niekto, hlavne podnikatelia prispeli aj väčšou sumou," dodal J. Klešč.
Obyvateľom Oľšavky sa podarilo v krátkom čase vyzbierať sumu do 40-tisíc eur a dom kúpili. Oficiálne sa novým vlastníkom stal obyvateľ dediny, ktorý do zbierky prispel najväčšou sumou. Ten neskôr dom predal a peniaze ľuďom povracal. Každý dostal takú sumu, akou aj prispel. Dnes v dome býva nový majiteľ.
Segregácia a nevôľa
Počínanie obyvateľov dediny s nevôľou komentoval Ivan Mirga. Tento Spišiak je sám Róm, je štátnym zamestnancom, publikuje prozaické diela a pôsobí v spolku rómskych spisovateľov. Je takzvaným predstaviteľom rómskej inteligencie.
"Nevraživosť voči Rómom na Spiši z roka na rok narastá. Je to stále horšie. To, čo sa odohralo v Oľšavke, je jasný prejav segregácie a nevôle. Obce majú povinnosť zo zákona odstraňovať takéto segregačné praktiky. V modernej spoločnosti nemôžeme bez toho, aby sme človeka bližšie spoznali, kritizovať ho a odsudzovať ho iba preto, že je Róm. Je pravda, že v regióne žijú aj neprispôsobiví Rómovia. Lenže nemôžeme všetkých paušalizovať. Sú Rómovia a Rómovia, tak ako je to aj v majoritnej spoločnosti," povedal nám svoj názor I. Mirga.
Poznámka
Občianske hrdinstvo alebo rasizmus?
Malá nenápadná dedina na Spiši Oľšavka sa možno raz dostane do učebníc dejepisu. Teoretici práve na tejto obci názorne opíšu rasistické snahy miestnych o segregáciu Rómov. To je však teória. Prax je iná. Na hony vzdialená teórii. Pretože väčšina Spišiakov dnes obyvateľom Oľšavky závidí. Možno im závidia starostu, ich jednotu, mobilizáciu a úspešnú snahu zachovať v dedine pokoj. Bez toho, aby použili násilie.
Demokracia je aj o tom, že každý sa môže, síce v závislosti od peňaženky, ale slobodne rozhodnúť, kde bude bývať, a to bez ohľadu na svoju národnosť, sexuálnu orientáciu a náboženstvo. Lenže demokracia je aj o tom, že daňoví poplatníci majú právo cítiť sa doma bezpečne. A o to by sa mala postarať práve vláda. Aby sa občania, ktorí sa skladajú na nemalé ministerské platy, cítili naozaj bezpečne. Každému rozumne zmýšľajúcemu človeku je predsa jedno, či jeho sused je biely, čierny, žltý či červený... Dôležitá je spomínaná bezpečnosť...
V rámci Slovenska je na Spiši najviac rómskych osád. Riešenie rómskeho problému je však stále v našej krajine iba v teoretickej rovine. Veď Bratislavy sa predsa tento problém netýka. Neprispôsobiví osadníci doteraz iba otŕčali dlane, aby mohli využívať sociálne vymoženosti demokratického štátu. Už porevolučná vláda zahrnula tých, ktorí nepracovali, bohatými sociálnymi dávkami. Nečudo, že rodenie detí sa stalo biznisom.
Blížia sa voľby, parlamentné a o pár mesiacov aj komunálne. Nevyliečiteľným optimistom svitá nádej, že možno v poradí ďalšia vláda spomínaný problém vyrieši. Alebo sa situácia pohne, až keď vypuknú, nebodaj, občianske nepokoje? Pretože nevraživosť z roka na rok narastá...
Erika Karasová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš