Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
ZAMAGURIE/STARÁ ĽUBOVŇA/VYSOKÉ TATRY. "Až teraz prestalo prvýkrát pršať. A to prší bez prestávky od šiestej večer v sobotu," povzdychol si hasič v Spišskej Starej Vsi dnes, hodinu pred obedom a hneď pokračoval v pumpovaní vody z pivnice. Len čo to dopovedal, voda sa začala liať znova.
Nemôžu do kostola
Veľké emócie a smútok po prechode rannej rýchlej vody zažívali v Osturni, ktorou tečie rovnomenný potok. Voda tam zobrala most ku kostolu, a tak ho úplne odrezala od celej dediny. "Vôbec sa nedá ísť do kostola, veľká voda most zobrala ráno," nariekala Katarína Kušniraková.
Most k chrámu vzala voda, ľudia z Osturne sú nešťastní. Foto: Tomáš Tišťan
V silne veriacej gréckokatolíckej obci takúto udalosť vnímajú vážne. Voda ohrozovala aj ďalšie domy. Namále mali manželia Bondrovci. "Záhradka je fuč, zmizol celý plotík. Veľmi sme sa báli, lebo len tesne nezobralo dom," povedal František.
Pracovali celú noc
Spišská Stará Ves bola pod Tatrami jedným z najpostihnutejších miest. Vo viacerých budovách zalialo pivnice, s pumpovaním všade asistovali hasiči. "Pôda je úplne podmočená, voda k nám ide z horných lúk. V noci sme pri zdravotnom stredisku museli mechanizmom prekopať rigol, inak by škody ráno boli veľké," povedal primátor mesta Jozef Harabin (nez.).
"Na nohách sme celú noc. Podmylo aj mestský úrad, kotly sú pod vodou, voda sa dostala do pivníc aj v bytovkách," dodal Pavol Kovalčík.
Voda natiekla aj do útrob obchodíka Marty Ciskovej, ktorá s úsmevom privítala pomáhajúcich hasičov. "Hovoria, že toto počasie mohla spôsobiť islandská sopka. Čo je na tom pravdy neviem, ale nik sa tomu neteší," povedala Cisková. Sčasti zatopilo aj areál miestneho strojárskeho podniku.
K vode sa pridal vietor
Popri Osturni a Spišskej Starej Vsi s tretím povodňovým stupňom zápasili aj v Slovenskej Vsi, Veľkej Frankovej, Podhoranoch, Lesnici. Jezersko vyhlásilo dvojku. Povodňové problémy sa najviac vyhli okresu Poprad. "Tu je zatiaľ všetko v poriadku. Problémy najviac zasiahli spomínané lokality v kežmarskom obvode. Všade ide najmä o vylievanie sa miestnych tokov," povedal Ladislav Bojko zo Správy povodia Dunajca a Popradu.
Optimistickou správou včera bola prognóza počasia. "Dážď opadáva, situácia by sa mala zlepšovať," dodal Bojko. V okrese Poprad bol však problémom vietor, ktorý na viacerých cestách vyvrátil stromy. Cesty tak počas celej noci spriechodňovali popradskí hasiči. Celkovo išlo o približne 40 spadnutých stromov od Podbanského po Tatranské Matliare.
Popri Kežmarskom okrese bol najviac postihnutý Staroľubovniansky. V Podolínci voda zaliala autobusovú stanicu i časť hlavnej cesty. Pod náporom toku Popradu totiž nestíhal odtekať miestny potok. "Situácia sa počas dňa zlepšila, dúfame, že nič horšie sa nestane," povedal primátor Daniel Marhevka (nez.).
V strehu boli aj v Čirči. Tunajší potok sa silno rozpínal. Lávky spájajúce obidva brehy radšej premiestnili na bezpečné miesta. Starosti robila hlavne nespevnená regulácia z veľkých povodní 2008. "Voda už nestúpa, hlavne aby neprišli búrky a prívaly dažďa," povedal starosta Ján Labaš (nez.).
O dosť horšie dopadli obyvatelia časti Medzibrodie v obci Mníšek nad Popradom. Cesta lemujúca tok rieky Poprad ostala celá zaliata. "Osobnými autami sa tu nedá ísť, prejdú iba traktory a podobná technika," priblížil situáciu starosta Peter Žemba (nez.).
Z Medzibrodia sa tak do materskej obce mohli dostať len cez vyše 50-kilometrovú obchádzku. S prietokom vody popod most sa museli pasovať v Pustom Poli. Voda vyčíňala aj v Ľubotíne. Na niektorých miestach okresu došlo aj k zosuvom pôdy. Podľa šéfa povodňovej komisie Ladislava Poláka územie okresu ostáva stále monitorované
O aktuálnej povodňovej situácii na východe Slovenska čítajte tu.
V Tatrách padali stromy
Z dispečingu Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Poprade TASR informovali, že hasiči museli z ciest a miestnych komunikácií odstraňovať okolo 40 stromov. Najviac stromov padlo na cestu medzi Štrbských Plesom a Podbanským, podľa dispečingu ich bolo 19. Na ich odstraňovaní z cesty pracovali príslušníci HaZZ takmer celú noc. Prvý výjazd absolvovali krátko pred 22.00 h. Pred hotelom Horizont v Starej Lesnej spadol na cestu jeden strom. Pred Vyšnými Hágmi v smere na Štrbské Pleso odstraňovali hasiči dva spadnuté stromy. Počas toho istého výjazdu sa museli vrátiť do Tatranskej Lomnice, kde odstraňovali z vozovky jeden spadnutý strom.
Tri ďalšie stromy spadli na cestu v Starej Lesnej. Neskôr absolvovali ďalší výjazd, pri ktorom odstraňovali stromy pred obcou Batizovce a v obci Štrba pri kostole. Posledný výjazd bol do Tatranských Matliarov, kde z miestnej komunikácie odstraňovali jeden strom, a do Kežmarských Žľabov, kde na ceste zavadzali dva vyvrátené stromy.
Dispečer HaZZ ďalej uviedol, že všetky výjazdy boli bez zranení, nedošlo ani k väčším škodám na majetku.
Nasnežilo až 40 centimetrov
Zlé počasie je aj vo Vysokých Tatrách, kde silný vietor v noci vyvrátil takmer 30 stromov. Približne od výšky 1 400 metrov nad morom sneží, cez noc a v priebehu rána stihlo na niektorých miestach napadnúť aj 40 centimetrov mokrého a ťažkého snehu.
Milan Lizuch zo Strediska lavínovej prevencie pre TASR uviedol, že zatiaľ nie je dôvod na vyhlásenie lavínového nebezpečenstva. "Sneh napadol zväčša pomedzi skaly, je mokrý a ťažký, takže zatiaľ sme nemuseli nič vyhlasovať," priblížil situáciu Lizuch. Počasie sa môže podľa neho prudko zmeniť, momentálne je hmlisto, naďalej sneží a fúka silný vietor. "Situáciu budeme naďalej sledovať, uvidíme v priebehu dňa, ako sa to vyvinie," dodal.
Kým v podohorí Tatier vyčíňali povodne a vietor, na horách snežilo. Na Chate pod Soliskom pribudlo okolo 40 cm nového snehu. Foto: TASR
Na Lomnickom štíte (2 633 m) bolo dnes ráno 170 centimetrov snehu. Len za posledný deň tu pribudlo 36 centimetrov nového snehu. šte viac snehu za posledný deň napadlo na Kasprovom vrchu (1 986 m) v poľských Západných Tatrách. Kým ešte v nedeľu tam boli len dva centimetre snehu, dnes tam už bola 57-centimetrová snehová pokrývka, informoval vedúci meteorologickej stanice Slovenského hydrometeorologického ústavu na popradskom letisku Pavel Zahoranský.
Hranica súvislej snehovej pokrývky vo Vysokých Tatrách sa momentálne pohybuje okolo výšky 1 700 metrov n. m. Na Skalnatom plese (1 751 m) sú momentálne štyri centimetre snehu. Podľa Zahoranského v najbližších dňoch by mali vo vysokých polohách Tatier stále padať zrážky v podobe snehu.
Cesty sú zjazdné
Momentálne sú všetky cesty v okrese Poprad, Kežmarok a Levoča zjazdné, informoval riaditeľ Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja v Poprade Ladislav Spišský. Na niektorých miestach je na ceste blato, preto by mali vodiči zvýšiť opatrnosť pri prejazde najmä medzi obcami Brutovce - Nižné Repáše a medzi Lučivnou a Štrbou.
Autor: toti, rin
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš