POPRAD. „Ministerstvo životného prostredia si uznalo, že tento problém bol spôsobený z dôvodu požiadaviek ochrany prírody,“ uviedol pre médiá riaditeľ Štátnych lesov Tatranského národného parku Peter Líška. Odstraňovanie suchých stromov by sa malo týkať niekoľko tisíc stromov v blízkosti turistických chodníkov v Tatranskom národnom parku. Stromy by sa mali spiľovať do vzdialenosti výšky stromu z oboch strán turistických chodníkov. Veľkosť tejto bezpečnostnej zóny bude podľa Líšku závisieť od konkrétnych terénnych podmienok v okolí jednotlivých turistických chodníkov.
Najhoršia situácia je podľa Líšku v oblasti Hrebienka smerom do Veľkej a Malej Studenej doliny. Postupne by sa mali spíliť stromy najskôr v turisticky najnavštevovanejších lokalitách v oblasti Smokovcov, Tatranskej Lomnice a Štrbského Plesa. Neskôr sa tieto práce presunú aj na menej frekventované turistické chodníky. So zrezávaním suchých stromov by sa malo začať ešte pred začiatkom novej turistickej sezóny, ktorá sa v Tatrách začína 15. júna skončením sezónnej uzávery značkovaných turistických chodníkov. „Uvidíme, aká bude náročnosť prác vzhľadom na bezpečnosť turistov. Ak by to nebolo zvládnuteľné, budú sa musieť tieto práce presunúť až na jeseň alebo zimu,“ uviedol Líška.
Riaditeľ Správy TANAP-u Pavol Majko nevylúčil, že počas prác budú dočasne uzatvorené turistické chodníky. Píliť sa budú vyschnuté stromy, ktoré sú šesť rokov po kalamite nestabilné a začínajú sa z nich olamovať konáre a vrcholce. Ak by sa tieto stromy ponechali v súčasnom stave, neskôr hrozí ich samovoľné padanie. To by mohlo mať za následok úplné uzatvorenie niektorých turistických chodníkov. Spílené stromy sa podľa Majka ponechajú na mieste. Začiatok prác závisí podľa Majka od dostatku finančných prostriedkov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš