od Paríža).
SVIT. Na štart sa postavilo spolu 229 pretekárov - 151 mužov a 78 žien. V reprezentačnom drese Slovenska boli 39-ročný Slavomír Lindvai z Malej Idy (okr. Košice - okolie), 49-ročný Ľubomír Hrmo z Banskej Bystrice a 59-ročný František Gallik zo Svitu.
Súťažilo sa na 1 250 m dlhom okruhu, ktorého časť bola asfaltová a časť antuková. Počasie bolo pomerne chladné, ale bežci mali šťastie, že súťaž prebiehala bez dažďa, pretože pred ňou i po nej neustále súvislo pršalo. Podujatie bolo usporiadané na dobrej úrovni, i keď dva týždne pred jeho začiatkom zomrel hlavný šéf organizačného tímu. Športová úroveň najlepších bežcov bola vynikajúca - víťazný Japonec Shingo Inoue zabehol 273,708 km, najlepšia žena - Anne Cecile Fontaine z Francúzska 239,797 km.
Slováci nesklamali
Výborné výkony dosiahli i všetci slovenskí reprezentanti, ktorým sa podarilo prekonať úroveň svetovej extratriedy (200 km). Najúspešnejším Slovákom bol Slavomír Lindvai, ktorý výkonom 241,367 km v rámci svetového šampionátu obsadil 22. miesto. Ľubomír Hrmo sa umiestnil na 71. pozícii (206,260 km) a František Gallik na 78. pozícii (203,005 km). V rámci európskeho šampionátu patrili našim vytrvalcom takéto pozície: 14. Slavomír Lindvai, 57. Ľubomír Hrmo, 64. František Gallik.
Po príchode sme sa spojili s Františkom Gallikom, pracovníkom Chemosvitu, a. s., členom AO Svit, ktorý sa v krátkom rozhovore vyjadril: “Mojím cieľom bolo prekonať hranicu 200 km, čo sa mi podarilo. Oproti iným podujatiam som ako nevýhodu pociťoval povrch okruhu, ktorý bol spolovice antukový, často sa do bežeckej obuvi dostávali drobné kamienky. S výkonom som spokojný. Podarilo sa mi zužitkovať náročnú zimnú prípravu.”
Katastrofálne podmienky
Spokojnosť s výsledkom nášho reprezentanta vyjadril i reprezentačný tréner Marián Michalík zo Žiliny, ktorého slová si priaznivci behu mohli prečítať na webovej stránke venovanej vytrvalostnému behu. „Fero Gallik zabehol presne to, čo som od neho očakával, možno ma aj trochu prekvapil. Na budúci rok bude mať 60 rokov a išiel iba 4 km pod svoje maximum. Naozaj, klobúk dole.” Naopak, menšiu spokojnosť, resp. nespokojnosť vyjadril tréner s podmienkami, ktoré má slovenská reprezentácia, čo sa týka podpory od Slovenského atletického zväzu (sú nulové...). I napriek tomuto nepriaznivému faktoru naši vytrvalci - amatéri v konkurencii s profesionálmi iných krajín dosahujú pekné výsledky. V súťaži družstiev zvíťazilo Japonsko, slovenská reprezentácia obsadila 14. miesto, čo je tretí najlepší výsledok v histórii SR.
Autor: db
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš