POPRAD/REGIÓN. Napriek občasným prehánkam povodne v najpostihnutejších miestach pod Tatrami pomaly ustupujú. "Veľmi pomohlo ochladenie, keď v Tatrách miesto vody napadalo niekoľko desiatok centimetrov snehu. Veľké množstvo vody teda nestieklo dole, ale ostalo na povrchu," povedal riaditeľ Správy povodia Dunajca a Popradu Anton Baláž.
Zamagurie je stále na nohách
Povodňový stupeň číslo tri trvá v zamagurských dedinkách Kežmarského okresu, kde pokračujú záchranné práce. To isté platí pre Toporec a Podhorany. V Jezersku sa včera zosúvali ďalšie svahy. V Malej Frankovej zase časť cesty. Zaplavovanie pivníc pokračovalo v Červenom Kláštore a Lechnici. Dostať sa po ceste už dá do Medzibrodia v okrese Stará Ľubovňa, ktoré bolo odrezané od svojej materskej obce Mníšek nad Popradom.
Stratia časť úrody
Intenzívne dažde prinesú straty farmárom. Najhoršie škody spôsobia veľké mláky, kde voda na poli ostala niekoľko dní. "Tam odumrie celá úroda, lebo rastliny nemôžu dýchať," vysvetlil predseda Poľnohospodárskeho družstva v Mlynici Ľudovít Dorko.
Riziko však prináša aj vodou nasiaknutá pôda, ktorá nebola zaplavená. "Tu voda ohrozuje časť cievnych systémov rastlín, ktoré sčasti odumierajú. Napríklad na jačmeni tak nevyrastie päť odnoží, ale napríklad len dve. Namiesto piatich klasov teda budú dva, čo znamená menšiu úrodu. O koľko presne, to vieme zistiť až pri žatve," spresnil Dorko.
Farmári poznajú spôsoby, ako proti takýmto situáciám bojovať. "Napríklad lístkovým hnojivom, na také opatrenia ale nik nemá peniaze," dodal.
Podľa mapy určia riziko
Na povodne reagujú aj poisťovne. Podľa Slovenskej asociácie poisťovní takzvané povodňové mapy začali používať tri veľké poisťovne. S mapami sa začalo zhruba pred piatimi rokmi.
"Tieto mapy podľa odborného kľúča rozdeľujú územie do skupín podľa rizika povodní," vysvetila riaditeľka asociácie Jozefína Žaková.
Poisťovňa mapu použije na určenie rizika pri uzatváraní zmluvy so zákazníkom. "Umiestnenie poisťovanej veci v rizikovej oblasti na mape môže znamenať zvýšenie poistného, alebo aj úplné odmietnutie poistenia," spresnila.
Ceny nezvyšujú
Podľa Žákovej k automatickému zvyšovaniu poistného kvôli častým povodniam v praxi ale skôr nedochádza. "Je to aj preto, že napríklad na východnom Slovensku, kde sa povodne v poslednom čase opakujú častejšie, je relatívne nízka poistenosť objektov, pohybuje sa pod úrovňou 30 až 40 percent. To znamená, že poisťovne nie sú nútené zvyšovať ceny poistného napriek príchodu povodní, pretože väčšia časť vzniknutých škôd jednoducho nie je krytá poistením," povedala Žáková.
Keď prestáva byť náhodná
Podľa pracovníčky jednej z popradských poisťovní platí princíp, že ak sa udalosť opakuje pravidelne, prestáva sa vnímať ako náhodná. Poisťovne však poisťujú práve proti náhodným udalostiam. "To sa môže týkať aj opakovaných záplav domu. Tu poisťovňa môže vyzvať na technicko-stavebné opatrenia, zvýšiť poistné alebo spoluúčasť poistenca pri náhrade škody, či odstúpiť od zmluvy. Každá poisťovňa k tomu môže pristupovať rôzne," povedala pracovníčka.
Napríklad v tejto poisťovni nie je na Spiši oblasť, na ktorej by pre polohu na povodňovej mape nepoistili dom. "Obmedzenia sa týkajú len návalových oblastí, kde spôsobujú problémy bane, povodne zatiaľ nie," dodala pracovníčka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš