POPRAD. Kým medzi mnohými ľuďmi sa čoraz viac rozširuje názor, že povodne sú vecou posledných rokov a stále ich pribúda, odborníci to vidia inak. "Nestáva sa to každý rok, ale v dlhšom časovom období z hľadiska počasia vytrvalé dažde ako v týchto dňoch nie sú ničím neobvyklým," hovorí meteorológ Pavol Záhoranský zo SHMÚ.
Podľa Záhoranského k intenzívnym dažďom dochádza vtedy, ak v jednom momente dôjde k súhre viacerých okolností. "Rozhodujúce je rozloženie tlakových útvarov, rozloženie teplôt a vodnej pary v ovzduší. Ak nastanú, môže pršať aj dlhší čas bez prestania, tak ako teraz" spresnil meteorológ.
Menej lesov je problém
Záhoranský pripúšťa, že zmenená a oslabená môže byť schopnosť krajiny zadržiavať vodu. "Ak je v krajine menej lesov, močarísk a iných plôch, kde sa predtým mohla skladovať voda, tak toto už prípadne môže trocha zvýšiť pravdepodobnosť záplav. Zmeny počasia tou príčinou však nie sú," spresnil.
Tu podľa Záhoranského treba sledovať povodňové mapy a obydlia jednoducho nestavať na miestach, kde sú záplavy takmer isté. "Toto platí v horských oblastiach, na rovine, ak príde dážď, tak sa už nedá urobiť nič."
Medzi ľuďmi v uliciach viackrát odznelo, že súčasné povodne má na svedomí výbuch islandskej sopky Eyjafjallajökull. "Tiež som to počul, ale je to nezmysel. Sopka so súčasným počasím nemá nič spoločné."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš