Vo viacerých častiach dediny došlo k zosuvom pôdy. Podobne to vyzerá aj medzi Mníškom a miestnou časťou Káče.
JEZERSKO/MNÍŠEK NAD POPRADOM. Kým v okolitých zamagurských obciach zápolili so zaplavenými pivnicami, vysokou vodou, ktorá brala mosty, Jezersko postihol ešte jeden fenomén. V niektorých častiach obce voda spôsobila zosuvy pôdy.
Besnenie prírody videli na vlastné oči
Manželia Horváthovci všetko videli naživo v priamom prenose. "Bolo to ako lavína, naraz nastal hluk, na lúke sa objavili pramene a svah začal po kúskoch padať dole," zaspomínala si na pondelkové ráno Anna Horváthová.
Svah úplne poškodilo a posunulo časť jedného z domov. "Spadnuté bahno vytvorilo nové koryto potoka, ktorý začal priamo ohrozovať dom. Preto na kritickom mieste museli prekopať potok úplne novým smerom, aby odklonili vodu," dodal Ladislav Horváth.
Len s džípom
Horváthovci mali šťastie, ich domu sa zosuv nedotkol, hoci bol blízko. "Toto sú nepredvídateľné udalosti, nikto nikdy nevie, kedy prídu. Báli sme sa, či sa to neposunie aj sem, ale našťastie tento svah vydržal," dodal Ladislav.
Škody na svojom víkendovom obydlí kontrolovala Mária Žembová so švagrom Jurajom. "Veľmi zle dopadla cesta, po ktorej sa teraz osobným autom prejsť nedá. Som zvedavá, kedy sa to všetko dá do poriadku."
Podľa Juraja najskôr treba zregulovať potok: "Potom má logicky prísť na rad oprava cesty, aby sa škody neopakovali."
Chcú nové koryto
Obec ešte nemá zrátané škody, ale prvé hrubé odhady na verejnom majetku hovoria o 30 tisícoch eur. Poškodené však boli najmä súkromné domy.
Podľa starostu Milana Budzáka (SNS) by z hľadiska bezpečnosti bolo veľmi vhodné ponechať novú trasu koryta, ktorým v pondelok odklonili starý tok. "Zmeniť koryto je však veľmi legislatívne náročné, asi na istý čas potok pôjde na pôvodné miesto. Chceme to však skúsiť, aby odklonenie mohlo byť trvalé," spresnil starosta.
Novú cestu sľubujú do dvoch rokov
Podľa starostu by sa do dvoch rokov mala začať rekonštrukcia cesty spolu s reguláciou potoka. Všetko brzdia peniaze. Ročný rozpočet obce dosahuje 30 000 eur, ktoré zhltnú základné prevádzkové náklady. Podľa Budzáka sa tu prejavujú nedostatky nastavenia systému financovania obcí. "Na úkor miest sa akosi zabúda na najmenších. Sme obec so 105 obyvateľmi, na ktorých od štátu dostávame peniaze z podielových daní. V skutočnosti tu však býva niekoľkonásobne vyšší počet chatárov, ktorí majú trvalé bydlisko inde. V sezóne je v obci niekedy dokopy aj 1 500 ľudí," vysvetlil Budzák. Aj chatári platia isté dane, podľa Budzáka tie však nedosahujú sumy podielových.
Z týchto dôvodov plánuje obec zaplatiť novú cestu z európskych peňazí. "Na projektovú dokumentáciu a spoluúčasť nám peniaze požičalo lyžiarske stredisko, čím sme vyriešili nedostatok peňazí. Profitovať budeme obaja," dodal Budzák.
Plošný zosun pôdy v Jezersku. Flyšové súvrstvia sú náchylné pri podmáčaní kĺzať po svahoch. Foto: Tomáš Tišťan
V Mníšku nad Popradom berie cestu
Zdalo sa, že problémy po povodniach v obci Mníšek nad Popradom ustupujú, opak je však pravdou. Podľa našich informácií orgány životného prostredia včera vyhlásili tretí stupeň povodňovej aktivity. Medzi Mníškom a miestnou časťou Káče údajne došlo k silným zosuvom pôdy nad cestou. Na rovnakom mieste sa vraj začína rozpadávať aj vozovka. Pri výdatných zrážkach ju totiž pravidelne podmýva rieka Poprad. "Na mieste momentálne pracujú stroje, pohyb po vozovke je úplne obmedzený," povedal Peter Žemba (nez.), starosta Mníška. Podľa neho sa môže celá situácia pri opätovnom daždi ešte zhoršiť. "V takomto prípade nám môže zobrať cestu," dodal.
Autor: rin
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš