Kedysi bývalo zvykom, že si zaľúbenci povedali svoje áno len v kostole či na úrade. Dnes už túto klasiku občas strieda originalita. A práve takýmto záujemcom má región pod Tatrami so svojím okolím veru čo ponúknuť.
PODTATRANSKÝ REGIÓN. "S Jankou sme chceli, aby náš sobáš bol na netradičnom mieste. Rozhodli sme sa pre kostolík v skanzene. Má to osobitú atmosféru a navyše, je tam prekrásne prostredie a príroda," prezradil Pavol, ktorý sa so svojou láskou zosobášil v staroľubovnianskom skanzene.
Sobáš v kláštore? Jednoznačne príťažlivé
Pavol a Janka bol jednými z mnohých budúcich novomanželov, ktorých zlákala výnimočnosť prírody. Potvrdzujú to aj mnohí zaľúbenci, ktorí prichádzajú do Pienin.
"V kláštore máme ročne asi 15 sobášov. V kapitulnej sieni, v kostole a aj pod holým nebom. Robíme ich od roku 2005, v budúcnosti chceme túto ponuku ešte viac rozbehnúť. Čaro kláštora je totiž vďaka jeho architektúre osobité," povedal Milan Gacík z múzea v Červenom Kláštore.
Poplatok za sobáš je v tunajšom kláštore 50 eur. "Súvisí aj s prípravou sobáša," dodal M. Gacík.
Svadobné fotky skrášľuje príroda
Pieniny lákajú zaľúbencov nielen na obrady. Mnohí sem prichádzajú aj kvôli foteniu. "Takmer každú sobotu k nám prichádzajú dva-tri takéto páry. Je tu prekrásne prostredie s dominanciou Troch korún," prezradil M. Gacík.
Obľúbeným miestom pre zvečnenie na svadobnej fotografii je aj hrad v Starej Ľubovni. Už len sotva by tu dokázali zrátať počty zamilovaných párov. "Poskytujeme fotenie v interiéri nášho hradu. Poplatok za túto službu je dvadsať eur," spresnil Dalibor Mikulík, hradný správca. Ako dodal, v neďalekom skanzene sa konajú aj sobášne obrady. Drevený kostolík snúbencov láka. Za hodinu jeho prenájmu sa účtuje sto eur.
V šatách na Lomničák i ponad búrlivý Dunajec
Naozaj výnimočný sobáš bol ešte v marci vo Vysokých Tatrách. Český pár si vtedy svoje áno povedal na vrchole Lomnického štítu. Teplota pritom bola mínus 17 stupňov. Dvojicu to stálo po zaokrúhlení takmer päťsto eur. K základnému poplatku 66 eur pribudlo dvesto eur za sobáš mimo radnice a ďalších dvesto za to, že išlo o cudzincov.
"Podobné sobáše sa v Tatrách odvtedy nekonali, i keď raz sme zaznamenali požiadavku na obrad v jaskyni," povedala Eva Petrenková z tatranskej matriky.
Zabudnúť nemožno ani na dvojicu na Zamagurí, ktorej sobáš spojil dve dedinky v povodí Dunajca z dvoch rôznych štátov. Martin z Červeného Kláštora si pred troma rokmi zobral za nevestu Barboru z Nižných Šromowiec (Poľsko). V svadobných šatách kráčali novou lávkou ponad Dunajec ako prví.
Je v máji menej svadieb kvôli povere?
Hoci je máj všeobecne považovaný za mesiac lásky, najviac sobášov býva inokedy. Obľúbené sú termíny po Veľkej noci a v letných mesiacoch. Potvrdili nám to na viacerých matrikách.
Niektorí hovoria, že za to môžu pradávne povery. Tie hovoria, že ak by novomanželia počali po májovej svadbe dieťa, nebolo by to vraj najlepšie. Narodilo by sa vo februári a vtedy je po zime málo zásob, navyše organizmus matky je vysilený. "Nemožno povedať, že v tomto mesiaci je svadieb viac, ako inokedy," potvrdila nám aj Silvia Hurajtová z matriky v Poprade.
Prevládajú cirkevné sobáše. Výnimkou sú iba Vysoké Tatry
Skúsenosti matrikárok hovoria, že počty cirkevných sobášov naďalej prevyšujú civilné. "U nás je to celkom určite tak," povedala Marcela Sisková z matriky v Spišskej Belej. Podobne je to aj v Kežmarku, kde sa snúbenci sobášia väčšinou v hradnej kaplnke.
Podstatne iná situácia je vo Vysokých Tatrách. Neraz je to aj kvôli cudzím turistom, ktorých priťahujú naše veľhory. "Civilných sobášov máme podstatne viac, ako cirkevných," skonštatovala E. Petrenková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš