VYSOKÉ TATRY. Rozhodnutie tatranskej radnice od leta nevyberať parkovné u miestnych vyvolalo okamžité nadšenie. "Ak ste ešte nevyložili nohu z auta a už od vás pýtajú peniaze, taký systém dlhodobo vyvoláva u ľudí nevôľu. Do systému sa určite zapojíme," hovorí riaditeľ penziónu Beatrice v Tatranskej Lomnici Ladislav Vosika.
Riaditeľ hotela Uran Jozef Čajkovič v novinke vidí spravodlivosť. "Naši hostia už platia daň z ubytovania, takto ale doteraz museli platiť dvakrát, aj za parkovanie."
V Lesnej sa boja
Iným okom sa na novinku pozerajú niektorí hotelieri zo susedných obcí. "Je to jednoznačná diskriminácia našich hostí a podnikateľov," hovorí Ivan Baďo z penziónu Baďo v Starej Lesnej.
Ak sa informácia rozšíri, istého úbytku hostí sa bojí Anna Janovová z penziónu Beny v Novej Lesnej. "Žijeme vedľa seba, také kroky by sme si navzájom nemali robiť. Našim hosťom by ceny za parkovanie mohli aspoň znížiť, lebo sú neskutočne vysoké. Podľa skúseností hostia na tieto ceny reagujú veľmi citlivo."
Za hodinu parkovania Tatranci pýtajú 1,70 eura, celodenný lístok stojí 5,40. Ten však možno počas dňa použiť na všetkých parkoviskách v meste.
Lístky iba začiatkom
Naopak, riaditeľka hotela Amália v Novej Lesnej Katarína Cehuľová (na snímke Tomáša Tišťana) v kroku Tatrancov ohrozenie svojho podnikania nevidí. "Nemyslím, že to prinesie nejaký problém. Aj preto, lebo naši hostia veľmi využívajú tatranské električky."
Rovnako pokojný ostáva starosta Novej Lesnej Šťefan Bako (SDKÚ-DS). "S Vysokými Tatrami v týchto otázkach úzko spolupracujeme a vždy nachádzame riešenia." Bako je pripravený na rozšírenie systému aj na iné obce.
To v neskorších fázach predpokladá aj spoluautor myšlienky projektu riaditeľ Združenia cestovného ruchu Peter Chudý. "Lístky za parkovanie by mali byť len začiatok. Neskôr by v systéme mali pribudnúť zľavy na lanovky, vleky, múzeá, reštauračné služby." Hoci Chudý v spojitosti s novinkou odmieta diskrimináciu susedných obcí, zároveň hovorí, že systém možno vnímať aj ako marketingový nástroj mesta na získanie väčšieho počtu turistov.
Systém vyhodnotia na jeseň
Podľa primátora Vysokých Tatier Jána Mokoša (nez.) systém by mohol začať fungovať od 1. júla. Mesto chce na jeseň zhodnotiť jeho prínos a či si ho môže dovoliť. Tatranskí poslanci ho schválili po ostrej diskusii.
Poslanec Jozef Janiga (nez.) vyslovil obavy z úbytku príjmov pre mestskú kasu v čase finančnej krízy. Niektoré výpočty hovorili, že mesto by tak mohlo stratiť až 100-tisíc eur. Janiga rovnako upozorňoval na zložitosť systému. "Je taký komplikovaný, že svojou administratívnou náročnosťou môže zaťažiť turistov, ktorí za nič nemôžu."
Podľa poslanca Pavla Stana (KDH), ktorý novinku dlhodobo presadzoval, systém môže mestu zobrať najviac 20-tisíc eur. "Zároveň tým, že ho môžu využívať iba ľudia, za ktorých hotely zaplatia kúpeľný poplatok, automaticky pôsobí proti čiernemu ubytovaniu a daňovým únikom, s ktorými naše mesto bojuje už roky," myslí si Stano.
Ako to bude v praxi
Tatranská radnica v hoteloch zabezpečí distribúciu a evidenciu očíslovaných parkovacích lístkov. V lístku treba vyplniť údaje: meno ubytovateľa, meno návštevníka, evidenčné číslo auta, počet osôb a dátum. Po príchode na parkovisko jeho pracovník na lístok doplní svoje meno, číslo svojej pokladne a odoberie kópiu parkovacieho lístka. Originál lístka si dá vodič na viditeľné miesto do auta. Potreba tohto postupu súvisí so snahou mesta kontrolovať platenie dane za ubytovanie a finančným vyrovnaním s mestskou eseročkou, ktorá prevádzkuje parkovanie v meste. Tejto firme mesto zaplatí hodinovú sadzbu za použitie lístka, bez ohľadu na to, ako dlho auto stálo na parkovisku.
toti
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš