Radní páni a úradníci mesta Svit pôsobia v prenajatej budove. Okrem toho, že nedávno sa prudko zvýšilo nájomné, prenájom prináša ďalšie problémy. V budove, na ktorú sa pre obmedzené možnosti pohybu sťažujú invalidi a dôchodcovia, mesto nemôže nič prerábať ani opravovať. Riešenie problému je v nedohľadne. Majiteľovi budovy – štátu sa predať budovu zatiaľ veľmi nechce.
SVIT. Že by mestský úrad nesídlil vo vlastných mestskách priestoroch, je na Slovensku vec skôr neobvyklá. Prináša to najmä problémy. Ešte minulý rok platila svitská radnica štátu za polovicu budovy 456 eur mesačne. Od 1. januára 2010 nastal obrovský skok, ktorý nepríjemne zaťažil mestský rozpočet.
"Museli sme podpísať dočasnú nájomnú zmluvu na 3 070 eur mesačne, ktorá platí do 30. júna 2010," hovorí primátor Svitu Rudolf Abrahám (nominant Smeru). Medzi ľuďmi sa dokonca začali šíriť informácie, že radnica sídlila v budove istý čas načierno. To sa nepotvrdilo.
Záchody ešte od čias Baťu
Mestský úrad sa o priestor delí s úradom práce, ktorý riadi pobočka v Poprade. Svitská radnica preto na budove nemôže urobiť žiadne stavebné zásahy, hoci ich akútne potrebuje. "Budova nie je v dobrom stave. Navyše sídlime hore a starší ľudia nevládzu vyjsť hore po schodoch. Nutne tu potrebujeme výťah a nové sociálne zariadenia, ktoré sú nedôstojné, ešte od čias Baťu. Priestor však nie je náš, preto doň nemôžeme investovať," hovorí primátor Abrahám.
Budovu by chcel preto odkúpiť. Podľa primátora pre mesto by to bolo výhodné aj z finančného hľadiska. "Pre nás je múdrejšie budovu kúpiť, pretože za tri až štyri roky by sme túto čiastku splatili," spresnil primátor.
Ministerka Tomanová nechce
Kým výpočty mesta z jeho hľadiska hovoria o jasnej výhodnosti kúpy budovy, jej majiteľ predávať zatiaľ nechce. Primátor Abrahám chce preto s ministerkou Tomanovou rokovať a presviedčať ju o predaji budovy. "Vec je na rokovaní ústredia úradu práce s mestom Svit. Zatiaľ nie je reálny termín stretnutia ministerky s primátorom Svitu," reaguje hovorca ministerstva práce Michal Stuška.
Stuška: "Príliš veľké detaily"
Pikantné je, že aj úrad práce v Poprade sídli v prenajatých priestoroch mesta Poprad. Mnohí vrátane popradských poslancov mu preto odporúčali presun do bývalých kasární, ktoré úrad práce pred časom bezodplatne dostal od armády. Aby sa mohli používať, treba ich rekonštruovať. Stuška na túto možnosť, ktorá by zároveň pomohla aj mestu Svit, odpovedal, že úvahy o rekonštrukcii kasární sú nateraz "príliš veľké detaily na ich rezort".
Radnica má s centrálou úradu práce uzavretý dočasný nájom na dobu určitú. Podľa primátora Abraháma však vyhadzov z budovy mestskému úradu nehrozí. Ak sa nedohodnú na odpredaji, mestu zostanú dve možnosti. Uzavrieť nájomnú zmluvu nastálo, alebo vytiahnuť z talóna ďalšie riešenia. Tie však primátor prezradiť nechcel. "Z taktických dôvodov," povedal Abrahám.
Poradili by si s celou
Ak by sa napriek doterajším odmietavým vyjadreniam z rezortu práce Svitu nakoniec budovu podarilo kúpiť, primátor Abrahám tvrdí, že mesto by ju vedelo využiť celú. Nielen polovicu, ktorú si teraz prenajíma. "Naši zamestnanci pracujú v jednej kancelárii aj po štyroch, čo je nevhodné. Mali by sme tu tak viac miesta," povedal primátor.
Má svoje roky. Mnohé zariadenia ako záchody alebo dvere sú ešte z čias továrnika Baťu.
Foto: mel
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš