Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
Cirkusantom z Čiech šlo doslova o život.
STARÁ ĽUBOVŇA/KEŽMAROK/POPRAD. Ľudia sa nedokážu ubrániť slzám. Bezmocne sa prizerajú, ako im veľká voda ničí majetok.
"Nespala som celú noc, bola búrka. Ráno som uvidela množstvo vody. Zatopilo nám kuchyňu, radšej sme utekali preč. Odišli sme tak, ako sme boli oblečení. V dome voda stúpala, už sa tam nebude dať nič zachrániť. Pritom dnes mám štyridsiate narodeniny," povedala so slzami v očiach Jana Šurabová, jedna z evakuovaných Staroľubovňancov.
Evakuovať museli desiatky ľudí
V Novej Ľubovni potok Jakubianka zaplavil celú novú štvrť. Väčšina ľudí stihla skoro ráno poutekať. "V našom dome sa to začalo fontánou v pivnici, voda prerazila odspodu betón. Z dvora mi zobralo dve autá a dva traktory. Utekali sme radšej preč," povedal Štefan Veselovský.
Dramatické momenty záchranárskych prác. Foto: Peter Rindoš
V tejto časti obce býva množstvo mladých rodín. Novostavby boli pod vodou. Niektorí sa však rozhodli ostať v domoch. "V tejto obci budeme musieť evakuovať vyše dvadsať ľudí. Na pomoc k nám prichádzajú vrtuľníky. Potrebná je aj evakuácia asi 15 ľudí v Podolínci. Už sme vysťahovali aj časť obyvateľstva v Kolačkove," povedal Peter Sokol, člen krízového štábu v Starej Ľubovni.
Vrtuľník musel evakuovať aj strážnika, ktorý ostal obkolesený vodou pri rybníkoch neďaleko Chmeľnice.
Aktualizované správy o stavoch riek a celkovej povodňovej situácii na východe čítajte tu.
Čítajte podrobné a aktuálne informácie z povodňovej situácie na východe - na Zemplíne, na Gemeri, v šarišskom regióne, na Spiši, v košickom regióne
Pod vodou je aj Stará Ľubovňa
Povodeň postihla i Starú Ľubovňu. Zaliate ulice na Mýtnej i Jarmočnej pripomínali Benátky. Rozbúrený potok Jakubianka sa rozlial po celom sídlisku Východ, kde zatopil aj školu. Rieka Poprad sa tiež vybrežila. "Aj tu sme museli evakuovať množstvo ľudí. Niektorí z nich sú zhromaždení v kultúrnom dome," poznamenal P. Sokol.
Zaplavilo všetky obce
V Kolačkove zalialo domy, evakuovať museli rómsku osadu. Jakubany ostali bez pozemného spojenia, keďže jediný prístupový most v Novej Ľubovni sa podlomil. Katastrofa sa nevyhla obciam Ľubotín a Plaveč. Zlé to je aj v Chmeľnici, kde sa ľudia dostávali z domu v člnoch. Na miestny cintorín sa dokonca zosunul svah. Obec Šambron bola neprístupná, keďže za Plavnicou strhlo cestu. Vozovka padla aj medzi Kremnou a Hraničným. Odrezaní ostali aj v obci Sulín. Rieka Poprad sem zatarasila prístup a tak ani potrebná technika do obce nesmeruje.
Ľudia spolu súcitia
Na kritických miestach pracovali hasiči, vojaci, policajti. Množstvo neúnavných dobrovoľníkov bojovalo so živlom. V celom okrese je však nespočetné množstvo postihnutých miest. Popadané a podmáčané elektrické stĺpy, zaliate železnice, zosunutá pôda, či poškodené mosty sú hádam všade. Ľudia spolu súcitia, objímajú sa a plačú.
Kežmarská piatková realita. Foto: SITA/Rastislav Ovšonka
Zachraňovali cirkusantov
Krátko po siedmej ráno sa Kežmarok zmenil na dravú rieku. Most nad "Ľubičákom" je zničený. Za niekoľko minút skončilo pod vodou celé sídlisko Juh, Sever, ľubická cesta i nákupné centrá. Niektorí stihli pred ničiacim živlom utiecť, iní tŕpli vo svojich domovoch. Najviac ohrození boli cirkusanti z Čiech, ktorí sa pred ničiacou vodou nemali kde ukryť. "Išlo tu skutočne o život," povedal člen krízového štábu v Kežmarku Jozef Knap.
Nechceli opustiť domovy
Hasičom strpčovali ťažké záchranné práce na člnoch okrem chladnej vody i ľudia, ktorí nechceli opustiť svoje podmyté domy. "Boli v šoku, museli sme ich prehovárať, že sa im môže dom zrútiť. Hovorili, že počkajú, kým voda klesne. Nevideli, že voda stále stúpala," uviedol kežmarský hasič František Majerčák.
Hasičom sa podarilo evakuovať z ťažkého terénu i slepca či ženu so zlomenou rukou. K niektorým sa dostávali iba veľmi ťažko. "Bol tam silný prúd, od bránky sme sa nemohli dostať ku dverám, museli sme hádzať laná, skočiť do vody a ísť ku dverám," opísal dramatické chvíle Majerčák. Nevidiaceho muža navyše museli držať. Napriek isteniu lanami riskovali svoje životy.
Ratovať museli i dvojicu dôchodcov, ktorí sa vydali do silného prúdu vody a chceli sa vrátiť do svojho domu. Neodradilo ich to, že im siahala vyše pása. Pre postihnutých Kežmarčanov pripravili prechodné bývanie so stravou a teplým čajom.
Telefóny nefungovali
"V zatopenom dome mi zostali svokrovci, neviem sa s nimi telefonicky spojiť, veľmi sa o nich bojím," bezradne hovoril Michal Humenský. Problém s telefonickým spojením mali dnes asi v 40 obciach východného Slovenska.
Miroslava Vislocká si iba dnes s manželom otvorila obchod v centre mesta: "Máme tam všetko, kancelárie, počítače, celú našu agendu. Je to strašné, neviem, čo idem robiť, zatiaľ to nemáme ani poistené."
Kežmarčania s hrôzou sledujú, čo sa deje. Takúto povodeň ešte nezažili. Foto: SITA/Rastislav Ovšonka
Podľa kežmarského primátora Igora Šajtlavu (nez.) takúto pohromu v meste nepamätajú ani najstarší pamätníci. V gumákoch a na člne zachraňoval i samotný Šajtlava. Tvrdil, že toto je viac ako tisícročná voda. Myslí si, že katastrofe by nezabránili ani prehĺbením ľubického potoka.
Dochádzajú sily i prostriedky
"Pomáhali sme vreciami s pieskom, ale dochádzajú nám sily i prostriedky," povedala šéfka odboru civilnej ochrany a krízového riadenia Obvodného úradu v Kežmarku Mária Húžiková. V areáli kežmarskej nemocnice krízový štáb pripravil miesto na pristátie záchranárského vrtuľníka.
Mesto sužovali i výpadky elektriny, čo sťažovalo komunikáciu s okolitými postihnutými obcami v okrese. V 26 obciach vyhlásili tretí povodňový stupeň. Úplne odrezaná bola Ľubica, Tvarožná, Záľubica, Jurské, či Holumnica.
Evakuovali aj v Poprade
Situácia bola kritická aj v okrese Poprad. V mestskej časti Matejovce evakuovali vyše sto žien a detí do telocvične miestnej základnej školy. Tam majú zabezpečené ubytovanie a stravu. Slavkovský potok zaplavil matejovské námestie i okolie železničnej zastávky. Počas dňa sa tu našťastie situácia výrazne zlepšila.
Voda zaliala aj popradské mraziarne. Najkritickejšie miesto bolo v čase našej uzávierky za Baumaxom, kde hrozilo pretrhnutie hrádze, ktorú spevňovali balvanmi. Ružovo to nevyzeralo ani pri Kauflande. V Popradskom okrese obišli najhoršie dediny Jánovce a Spišský Štiavnik.
V Huncovciach zatopilo aj škôlku
HUNCOVCE. Po výdatných dažďoch začala stúpať rieka Poprad aj Huncovciach (okres Kežmarok). Most do rómskej osady je v kritickom stave. Turbína medzi Huncovcami a Kežmarkom pracuje na plný pohon, aby rieku odľahčila. Zaplavilo časť hlavnej cesty, suterén obecného úradu, poštu, obchody, domy a záhrady. Najkritickejšie sú na tom obyvatelia Hlavnej a Školskej ulice. "Od 02.00 v noci odčerpávame vodu z pivnice," povedal Huncovčan Juraj Migač. Zaplavilo aj materskú škôlku.
lab
Zaplavená čerpacia stanica v Kežmarku. Foto: SITA/Rastislav Ovšonka
Vyliata rieka Poprad Pri Veľkej Lomnici. Foto: TASR/Pavol Bendík
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš