TATRANSKÝ REGIÓN. Situácia po drvivých povodniach v Staroľubovnianskom okrese je od normálu vzdialená na hony. Ľudia sa pustili do nekonečného boja s nánosmi bahna, mnohí si až teraz uvedomujú, aká katastrofa ich postihla.
Po odplavenej vode ostali zničené domy, cesty, autá. Najviac poznačené sú však ľudské osudy. Slzy sa miešajú so zúfalstvom. Mimoriadnu situáciu na celom území okresu vyhodnotil krízový štáb ako stabilizovanú až v sobotu popoludní. Azda v každej obci pracovala takmer nepretržite technika.
Namiesto kampane by mali dať politici ľuďom
"Voda nám zničila takmer všetko. Asi najradšej by som sa vytratil z tohto sveta. Človek drie celý život a takto dopadne. Je to viac ako zlé," povedal otec troch detí z Novej Ľubovne.
Nielen on, ale aj mnohí ďalší ľudia z obce sa celú sobotu borili s nánosmi bahna, aby sa vôbec dostali do svojich zničených obydlí.
To isté platilo aj o obyvateľoch Starej Ľubovne najmä z Mýtnej a Jarmočnej ulice. "Prišiel som na pomoc sestre, ktorá tu býva. Je to katastrofa. Som znechutený zo všetkého, aj z politikov. Keby radšej všetky peniaze, ktoré dávajú na kampaň, dali týmto ľuďom," povedal Jozef z Popradu.
Osadníci začínali rabovať, prišli policajti
Deň po povodni niektorí osadníci postihnutým ľuďom začali rabovať ich majetok. Kvôli nim musela napríklad v noci z piatka na sobotu v Novej Ľubovni zasahovať špecializovaná policajná jednotka. "Za toto by ich mali bez pardonu pozatvárať, ale na niekoľko rokov. Tak ako to urobili po povodniach v Čechách," hneval sa Majo bývajúci v Starej Ľubovni.
Osadníci aj počas celej soboty postávali pri zaplavených príbytkoch. Odnášali si dokonca aj zničený nábytok.
Ľudia pomáhajú jeden druhému
Ako nám povedal Peter Sokol, šéf krízového štábu v obvode Stará Ľubovňa, zatopilo asi 1 600 domov. Škody ešte nie sú ani zďaleka vyčíslené. "Určite pôjde o desiatky miliónov eur," poznamenal P. Sokol. Pri povodniach najhoršie dopadli Nová a Stará Ľubovňa. Zle sú na tom aj ostatné časti okresu. "Medzi obyvateľmi vládne obrovská spolupatričnosť. Napríklad len v Starej Ľubovni svoju pomoc ponúklo asi osemsto ľudí."
Starú Ľubovňu museli zásobovať pitnou vodou, problémy boli aj s elektrinou.
Voda ničila cesty i mosty. Jej nápor nevydržal most v Orlove. Foto: Peter Rindoš
Dajú pontónové mosty
Cesty a vozovky v okrese sú na mnohých miestach zničené. Padli aj mosty. "V Orlove sa ponad riekou Poprad úplne rozlomil most dlhý 85 metrov," povedal P. Sokol. Vážne narušené sú ďalšie mosty v Novej Ľubovni v smere na Jakubany, v samotných Jakubanoch, Plavči a Pustom Poli. Zruinovaná je aj lávka pre peších ponad Poprad medzi Hajtovkou a Plavnicou.
Nad Kolačkovom sa vytvorila hrádza
Už sa zdalo, že aj dedina Kolačkov má to najhoršie z povodní za sebou, v sobotu večer však prišla dramatická informácia. V kopcoch neďaleko obce sa po zosuvoch svahov vytvorila umelá priehrada naliata kubíkmi vody. Krízový štáb preto nariadil evakuáciu asi tristo Rómov z osady. "Ide o jazero s maximálnymi rozmermi asi 120 na 30 metrov," informoval Peter Sokol z krízového štábu. Podľa neho hladina umelej priehrady poklesla. "Situáciu monitorujeme aj za pomoci vrtuľníka, na mieste máme ľudí, ktorí by v prípade pretrhnutia zasiahli," dodal P. Sokol.
Včera už boli prístupné aj odrezané časti Mníška nad Popradom Kače a Medzibrodie, ostatné cesty boli zjazdné, aj keď s obmedzeniami. Zhruba 500 obyvateľov Novej a Starej Ľubovne, ktorých v piatok museli evakuovať, sa v sobotu už mohlo vrátiť do svojich domov.
Vyskočila von oknom
Aj Kežmarčania a ľudia z okolitých obcí sa v sobotu ráno vrátili do svojich domovov. Po piatkovej hrôze ich čakali obrovské nánosy bahna, kvantum vody v pivniciach, zničený nábytok.
V sobotu vyšlo slnko, ľudia sa pustili do upratovania. Foto: Peter Rindoš
Šesťdesiatničke Veronike Bednarčíkovej z Kežmarku v piatok ráno voda vyvalila dvere: "Počula som iba hukot. Okamžite som vstala z postele, bola to sekunda, voda sa valila šialene rýchlo. Zobrala som so sebou psíka a utekala. Vyskočila som cez okno, kde ma čakali hasiči s autom." Pri pohľade na rodičovský dom, v ktorom žije už 50 rokov, jej najskôr vyhŕkli slzy a stislo srdce. Mala v ňom vyše metra vody. "Žiadne peniaze mi tieto škody nevyvážia," hovorila Veronika. Najviac by bola smutná, keby jej voda zmietla zásuvku s fotoalbumami a zaľúbenými listami, ktoré písal otec jej mamke.
Ľudia z lunaparku čakali na pomoc vo vode
Ľuďom z moravského lunaparku pri piatkových záplavách šlo o život. Obrovské chvíle strachu prečkali v maringotkách a čakali na pomoc hasičov. "Sedeli sme vo vode, ktorú nám siahala vyše pása, bola nám hrozná zima. Voda stále stúpala, z maringotky sa nedalo vyjsť, pretože prúd bol veľmi silný. Mohli by sme sa utopiť," spomínal Antonín Navrátil.
Kežmarčan Štefan Mačák doma žije so slepým mužom, ktorý má zlomenú ruku. Slepec sa z piatkovej hrôzy dostáva v nemocnici. "Zatiaľ sa sem nechce vrátiť, bojí sa, že sa zopakuje piatková hrôza, obavy mám i ja," so strachom hovoril Štefan.
Mnohí prišli okrem domu aj o živobytie. Dcére Štefana Mačáka voda zdevastovala kozmetický salón, ktorý budovala dva roky. Inak na tom nie je ani majiteľ reštaurácie Bavorský dvor, ktorý drel dlhé roky v zahraničí, aby si ho mohol otvoriť.
Nebol čas ani zapnúť sirénu
V celom meste cítiť veľkú spolupatričnosť. Záchranné zložky, pracovníci mesta, krízový štáb či dobrovoľníci spia minimálne, robia, čo im sily stačia.
V návale silných emócií sa však ozvali aj kritické hlasy. Živnostníka Milana Zubala zobudil v piatok o štvrtej nad ránom pes: "Zlatý retriever je náš hrdina, do siedmej sme stihli z prízemia povynášať najdôležitejšie veci na prvé poschodie," spomínal Milan. Chýbala mu vraj informovanosť či hlásenie sirény, ktorá by ich upozornila na valiacu sa povodňovú vlnu.
"Nebol čas na spustenie sirény, voda prišla náhle. V tom čase už boli všetci naši ľudia v teréne a zachraňovali ľudské životy. Navyše nám v meste vypadla kompletne elektrina," oponoval kežmarský primátor Igor Šajtlava (nez.). Aj on sám pomáhal na člnoch evakuovať obyvateľov.
V Kežmarku statici momentálne posudzujú poškodené mosty či obydlia, ktoré popraskali. Riešia sa výpadky elektriny, poruchy vodovodov, stavajú nové elektrické vedenia. Postupne vyhodnocujú škody.
Povodňový víkend na východe - Texty, fakty, foto, videá
Čítajte podrobne o situácii v sobotu - v košickom regióne, vo vranovskom regióne, v prešovskom regióne, v podtatranskom regióne, na Spiši, na Zemplíne
Čítajte podrobne o situácii v nedeľu - v košickom regióne, v podtatranskom regióne, v spišskom regióne, v gemerskom regióne, na Zemplíne
Autor: Marie Melníková & Peter Rindoš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš