Ľubovnianske múzeum v spolupráci s Krajským múzeom v Prešove sprístupnilo vo výstavných priestoroch skanzenu výstavu fotografií Jozefa Kolarčíka-Fintického s názvom Cigáni.
Táto výstava prezentuje život tejto národnosti v karpatskej oblasti v prvej polovici 20. storočia.
STARÁ ĽUBOVŇA. Táto národnosť žije na Spiši už od začiatku 13. storočia. Rómovia sa v rámci Slovenska začali usadzovať najskôr na Spiši, a to vďaka privilégiám kráľa Žigmunda, ktoré im začiatkom 15. storočia udelil pod Spišským hradom. Výstava je zaujímavá aj pre súčasníkov, lebo v tomto regióne dnes Rómovia predstavujú početnú komunitu.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Prímeno dostal podľa Fintíc
Jozef Kolarčík-Fintický sa narodil v roku 1899 v Malom Šariši pri Prešove v rodine kováča. Už ako chlapec bol vnímavý pre ľudovú pieseň, rozprávku či povesť, ktoré mu sprístupňovala jeho mamička. Vyštudoval v Evanjelickom učiteľskom ústave v Prešove, štúdium si doplnil o hru na organe, klavíri a husliach. V roku 1918 dostal učiteľské miesto vo Finticiach, odtiaľ má prímeno Fintický. Vo Finticiach prežil celé roky až do svojej smrti v roku 1961. Počas tohto obdobia zozbieral množstvo národopisného materiálu - ľudových piesní, rozprávok, fotografií a pod. Jeho bohatá pozostalosť je zapísaná v literárnom fonde Matice slovenskej v Martine. Časť fotografií, ktoré dokumentujú život Rómov v okolí Prešova, sa nachádza vo fonde Krajského múzea v Prešove, ktoré z nich pripravilo putovnú výstavu. V Ľubovnianskom múzeu potrvá do konca júna.
Autor: Monika Pavelčíková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš