SPIŠ. Obraz hrôzy priniesli zábery na niektoré naše futbalové štadióny. Tie, nanešťastie, sú viaceré situované v blízkosti riek. Najväčšie škody utrpeli futbalové ihriská v susedstve Hornádu.
Najhoršie v Kluknave
Valiaca sa voda brala v piatok všetko, čo je prišlo do cesty. V Spišskej Novej Vsi len s napätím čakali, či sa Hornád neprevalí na futbalové ihrisko. Našťastie, nestalo sa tak. Už týždeň dozadu sa v Markušovciach nedal hrať futbal pre nespôsobilé a zaliate ihrisko. To bolo nič oproti tomu, čo ich postihlo.
„Tretina nového oplatenia je zničená. Na ihrisku bolo meter a pol vody, šatniach sedemdesiat centimetrov. Už cez víkend sme zorganizovali brigádu. Šatne sme dali do poriadku. Ťažko povedať, kedy sa z toho spamätá ihrisko, na ktoré sa stále nedá vstúpiť,“ opísal situáciu v Markušovciach predseda klubu František Kalafut.
„Dovolím si povedať, že Kluknavu zasiahla povodeň najviac. Ak je výška futbalovej brány 2,44 metra, taká vysoká bola u nás voda. Všetko pekné, čo sme vybudovali, je zruinované – oplotenie štadióna, oplotenie okolo hracej plochy. O šatniach ani nehovorím. Moja vlastná kamera je zaliata vodou. Už som volal do Košíc na futbalový zväz, že nemáme ani registračné preukazy, ani poriadnu loptu. Už chlapci nosia fotky, aby sme dali urobiť nové. Neviem, ako dokončíme futbalovú sezónu 2009/2010, lebo my si nemáme ani čo obliecť. Žiaci, dorastenci a „áčko“ ostali bez dresov,“ s veľkým smútkom v hlase vyratúval obrovské škody šéf kluknavského futbalu Ján Čižmárik.
„Rýchlo sme ratovali, čo sa dalo. Počítač sme dali vysoko na stôl, takmer pod plafón. Nepomohlo to. Šatne boli komplet zaplavené. Ešteže máme staré šatne, kam premiestňujeme materiál po povodni,“ trpko skonštatoval funkcionár Smižian Marcel Špener. Práve Smižany majú jednu z najnovších a najkrajších futbalových tribún v piatoligovej súťaži.
Bude sa dať hrať?
Zlé hracie plochy na Spiši už máme niekoľko týždňov. Veľká voda to ešte zhoršila.
„Až včera som sa dostal na ihrisko, lebo prístupová cesta bola zaplavená. Našťastie, šatne ostali nedotknuté, ani ihrisko nebolo nejako veľmi zaplavené, no hrať sa na takom ťažkom teréne nedá,“ opísal situáciu v Helcmanovciach tajomník klubu Tibor Theis.
„Ihrisko sme mali pod vodou v stredu a potom v piatok. Ešte teraz je jedna štvrtina pod vo〜dou a pod veľkým nánosom blata. Šatne nezalialo, ale udrela spodná voda, no už sme to uprata〜li,“ hovorí podpredseda Baníku Mníšek n/H Jaroslav Smiržik.
„Niečo také Domaňovčania nepamätajú. Celé ihrisko bolo pod vodou, ale do šatní sa nedostala. Uvidíme, ako to bude, keď voda opadne,“ dodal predseda domaňovského klubu Štefan Lisoň.
KOMENTÁR
Hrôza (nielen z vody)
Beznádej, niekedy zlosť, priam až zúfalstvo. Toto sa dalo vycítiť zo slov funkcionárov či hráčov futbalových klubov, ktorých na Spiši postihol vodný živel. Už pár dní či týždňov predtým sa na niektorých ihriskách v našom regióne nedal hrať futbal. Podmočené a ťažké terény to neumožňovali. Kopili sa dohrávky a náhradné termíny. Predposledné kolo súťaže sa ani nehralo. U niektorých klubov je otázne, ako vôbec sezónu dohrajú.
S hrôzou som sledoval video zábery na internete, ktoré tam „zavesili“ ľudia zo zaplavených obcí. Postupne aj e-mailom začali prichádzať snímky z futbalových klubov. V Markušovciach si postupne vynovovali futbalov areál. Patril medzi najkrajšie na Spiši. Všetko vzala voda – poškodila oplotenie, šatne, nové siete za bránkami. Po Markušovciach je ďalším klubom Kluknava. Tam výška hladiny vody zaliala takmer celú futbalovú bránku. V šatniach to vyzerá desivo, rovnako ako pohľad na celý štadión. Hlavu smútku majú aj v Smižanoch. Voda z ihriska opadla už v nasledujúci večer po povodni, ale spúšť, ktorá ostala v šatniach, bola hrozná. O niečo viac šťastia mali tie kluby, kde voda „len“ zaplavila ihrisko, ale šatní sa nedotkla.
Zatiaľ čo v Markušovciach či Kluknave ratujú, čo sa dá, iné radosti a starosti majú v Bystranoch. V osade idú otvárať nové multifukčné ihrisko.
Vôbec nie som proti stavaniu nových multifunkčných ihrísk, skôr naopak. Je to dobrá vec a každá väčšia obec by ho mala mať. Pre rozvoj futbalu, pre pritiahnutie a zvýšenie záujmu, predo〜všetkým detí k športu a futbalu, je to najlepšie riešenie.
Ale....
Je logické, že v čase, keď niektorým futbalovým klubom voda zobrala všetko, ideme budovať nové ihrisko? Navyše, keď už v obci jedno (pri škole) máme! Nebolo by lepšie, keby tých 39-tisíc eur Úrad splnomocnenca vlády pre šport a mládež prerozdelil pre povodňami postihnuté kluby? Viem o tom, že peniaze na ďalšie bystrianske multifunkčné ihrisko boli vyčlenené skôr. Viem aj o tom, že Rómovia ho chceli postaviť už skôr, hneď vedľa veľkého futbalového ihriska. Nech majú v Bystranoch aj päť takýchto nových ihrísk, lenže tie peniaze by sa zišli niekde oveľa viac
.JOZEF PETRUŠKA
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš