Aj ťažko skúšaní obyvatelia Ihlian (okres Kežmarok) sa spamätávajú z piatkovej povodňovej pohromy. Už piaty deň sú stále odrezaní od sveta, niekoľko dní nemali plyn ani elektrinu, viaceré domácnosti sú stále bez vody. Potravinami ich zásobujú cez vojenský priestor, alebo ručne cez brehy zrúteného betónového mosta. Niektorí Ihľanci sa boja, že okrem majetku prídu aj o prácu. Zo strachu sa o ťažkosti boja verejne prehovoriť.
IHĽANY. Obyvatelia Ihlian sú po piatkovej katastrofe pre spadnutý most nateraz v obci stále uväznení. Komplikuje to aj ich cestu do práce. Niektorým z nich sa dokonca zamestnávatelia vyhrážali výpoveďou.
"Počul som, že keď neprídu do roboty, majú smolu a nájdu si náhrady. Máme tu dosť trápenia, myslím, že teraz by mali mať ľudia podporu z práce. Funguje to tu tak, že keď sa topíš, zatop sa celkom," hovoril zamestnanec Obecného úradu v Ihľanoch Ján Čopjak.
"Výpoveď v tejto katastrofálnej situácii? To už je dočista postavené na hlavu. Nie je to fér, myslím, že ľudia majú chuť pracovať," doplnil ďalší obyvateľ postihnutej dediny.
Konkrétni ľudia sa s nami o celej situácii zo strachu pred stratou živobytia verejne báli prehovoriť.
Starosta Ihlian: Ľudia, výpovedí sa nebojte
Informáciu o bezcitných hrozbách zamestnávateľov nám potvrdil aj starosta Ihlian. "Keď som sa to dozvedel, okamžite som povedal, že u nás je mimoriadna situácia a samozrejme sa v takomto prípade prepúšťať nedá. Oni neporušujú pracovnú disciplínu. Keď to riešili zamestnávatelia cestou dovolenky, myslím, že je to ešte celkom v poriadku, no ľudia by sa výpovedí nemali skutočne báť," reagoval starosta Ján Turek (Smer-SD).
Hodnoverné doklady
Šéf Ihlian urýchlene o probléme informoval krízový štáb. "Zákonník práce pokladá povodeň za prekážku v práci a tým chráni zamestnancov. Potvrdenie o mimoriadnej situácii môže dať starosta alebo krízový štáb. Je to hodnoverný doklad pre ľudí, že k udalosti naozaj došlo, a preto nemohli ísť do práce. Keby zamestnávateľ niekoho naozaj prepusti a tí ho dali na súd, určite to vyhrajú," hovorila Mária Hužíková, šéfka odboru CO a krízového riadenia na Obvodnom úrade v Kežmarku.
Takto zdevastovala ničivá potopa lesnú cestu.
Svojské riešenia
V obci riešia odchody do práce skutočne svojsky. "Včera som svoju manželku odviezol pred roztrieskaný most, zavolal som kamaráta z Podolínca, aby po ňu prišiel autom z druhej strany. Keď žena volala do práce, najskôr hundrali, napokon jej riaditeľ prikázal vziať si dovolenku. Takáto pohroma sa môže stať hocikomu, mali by na to brať ohľad," vysvetľoval Miroslav z Ihlian.
Koniec odrezanosti
Keďže prístup do obce je stále nemožný, obyvateľstvo nateraz zásobujú dvojakým spôsobom. "Buď cez vojenský priestor, alebo zásoby privezú k zdevastovanému mostu. Traja chlapi prenesú potraviny cez polámaný most na rukách a predavačke to naložia do auta. Tá tovar odvezie a predáva," upresnil starosta Turek.
Už dnes by mala armáda priviezť tankom do Ihlian pontónový most. Prístupom do dediny by sa tak vyriešili viaceré ťažkosti.
Ján Turek. Starosta Ihlian upokojuje obyvateľov, aby sa o svoje živobytie nebáli. Nemiestne vyhrážky urýchlene riešil s krízovým štábom. Foto k článku: Marie Melníková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš