Peniaze určené na slávnosti pôjdu na pomoc a likvidáciu povodňových škôd.
SMIŽANY. Obyvatelia najviac poškodených ulíc toto rozhodnutie privítali. "Myslím si, že je to dobré rozhodnutie. Súhlasím s tým. Prednejšie je mať strechu nad hlavou. Slávnosti môžu byť presunuté aj na neskôr," vyjadrila sa Danka Cehulová z Iliašovskej ulice. Smreková, Nábrežná, Hviezdoslavova, Štefánikova, Iliašovska, Kukučínova, Komenského, časť Tatranskej ulice. Tieto ulice boli najviac poškodené inak pokojným, no pred pár dňami rozbúreným a valiacim sa potokom Bystrička. Tá zaliala domy, pivnice, dvory, neobišla ani školu, ihrisko premenila na kúpalisko. V obci ešte aj v týchto dňoch upratujú a rátajú škody po povodniach. Takú veľkú vodu si tu nepamätajú od 50. rokov.
Vytrhlo vaňu aj s obkladačkami
Irena Havašová býva na Smrekovej ulici od roku 1941. Vždy, keď príde Bystrička s veľkou vodou, ich dom zaleje ako prvý. Stalo sa tak aj v tomto roku. Teraz sa voda až do domu nedostala, horšie dopadli susedia tejto dôchodkyne. "Keď som to hneď zrána okolo šiestej hodiny videla, skoro som sa rozplakala. Súcitila som so susedmi a prežívala to spolu s nimi. Bola to jednoducho hrôza," uviedla dôchodkyňa. Videla, ako sa voda valí všade, do pivníc, domov, susednej školy, kde vytopilo počítačovú učebňu i novú telocvičňu, zatopené nábytky u susedov na Štefánikovej ulici či vytrhnutú vaňu i obkladačky v susedovej kúpeľni. "Som veľmi rada, že sa rozhodlo takto. Myslím si, že je to správna vec, aby peniaze išli na tieto účely. Ľudia sú zúfalí a potrebujú pomoc," dodala Irena na margo zrušenia folklórnych slávností.
Voda vzala tri mosty
Podľa slov starostu Smižian Michala Kotradyho (HZDS) rozhodnutie podporila obecná rada i vedenie obce. "Pristúpili sme k tomu s plnou vážnosťou a zodpovednosťou, po zhodnotení kritickej situácie a škôd na súkromnom i verejnom majetku v zaplavenej oblasti. O ďalšom postupe likvidácie škôd, riešenia poistných udalostí ako aj odškodňovania budú občania priebežne informovaní," uviedol M. Kotrady. Povodeň vzala v obci dva mosty, ďalší, tzv. Zelenú lávku, vzal Hornád v Čingove. Veľké škody spôsobila voda aj na obecnom majetku i verejných zariadeniach.
Vyčísľujú škody
V týchto dňoch obecné zastupiteľstvo rozhodne o úpravách rozpočtu. "Z kapitoly kultúra, ako aj rozvoj obce a cestovný ruch, presunieme peniaze práve na spomínaný účel. Na folklórne slávnosti sme mali vyčlenených 5 000 eur, v druhej kapitole je viac ako 2 000 eur. Samozrejme, budeme hľadať aj iné finančné prostriedky na odstaňovanie následkov povodní," doplnil starosta. Ako dodal, hoci Bystrička pohrozila aj v minulosti, škody spôsobené pred niekoľkými dňami v Smižanoch nemali od roku 1943. Presná výška škôd na obecnom majetku i verejných zariadeniach nie je ešte známa. "Škody ešte len vyčísľujeme," dodal M. Kotrady.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš