Majiteľ auta z Novej Ľubovne, ktorý si neželal byť menovaný (meno máme v redakcii - pozn. red.) sa po povodniach dostal do bezvýchodiskovej situácie. Pri záplavách mu nielenže zaplavilo dom, ale divoká voda mu zobrala aj auto.
NOVÁ ĽUBOVŇA. Prúd odniesol vozidlo asi o štyristo metrov ďalej. Dnes sa nachádza v koryte potoka zasypané štrkom. Majiteľ je zmierený s tým, že oň definitívne prišiel. Chce ho odhlásiť, nedokáže si však poradiť.
Polícia žiada potvrdenie
Podľa polície je prípad z jej pohľadu jednoznačný. "Občan je pri odhlasovaní vozidla z evidencie povinný predložiť potvrdenie od organizácie, ktorá zlikvidovala staré vozidlo ako odpad," povedal Pavol Pastričák z dopravnej polície v Starej Ľubovni. Ako dodal, zákon ich "nepustí".
Po záplavách nemá na bager
Majiteľa auta toto stanovisko rozhorčilo. "V našom štáte potrebuje polícia dôkaz od firmy, ktorá auto likviduje. Pýtam sa však, ako sa mám k tomu potvrdeniu dostať? Dnes si skutočne nemôžem dovoliť zaplatiť bager a odtiahnuť auto do firmy, kde mi potvrdenie vydajú. Štát teraz odškodňuje ľudí, prečo nemyslí aj na toto? Naozaj teraz nemám peniaze navyše, veď mi zaplavilo dom," zdôraznil muž, ktorého povodeň poznačila. Ako dodal, nežiada nič mimoriadne - aby sa o auto postaral štát, kedže on je momentálne v ťažkej situácii. "Dom som si staval z peňazí, ktoré zarobím v zahraničí. Rodinu nevidím celé tri mesiace a teraz mám takéto problémy s autom, ktoré už nechcem ani vidieť," poznamenal. Ako dodal, od sociálneho štátu by očakával, že mu pomôže. Dovoliť si dať za ťažkú techniku pri vyťahovaní auta asi dve stovky eur po živelnom nešťastí nie je podľa neho malá položka.
Majiteľovi auta chcú pomôcť
Chceli sme sa opýtať vlády, či pri odškodňovaní myslí aj na tekéto prípady. Hovorca úradu vlády Branislav Ondruš však na naše otázky neodpovedal. Na problém sme upozornili aj Petra Sokola, predsedu krízového štábu v Starej Ľubovni. "Budeme hľadať riešenie, ako majiteľovi auta pomôcť," povedal.
Pre motoristov
Čo so zaplaveným autom?
Zatopených áut po povodniach je množstvo. Niektoré z nich končia v servisoch. Ani to však nemusí byť záruka toho, že vozidlo bude jazdiť ako predtým. "Niektoré interiérové časti auta sa dajú očistiť a vysušiť. Kovové časti však začnú korodovať. Ak voda zasiahla elektroniku, môže to byť problém. Aj keď sa auto spojazdní, dovnútra nemožno vidieť. Je preto pravdepodobné, že skryté chyby sa prejavia až po čase," priblížil nám automechanik Marián Knapík. Podľa neho riešením opravy auta je nákladná výmena dielcov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš