SPIŠ. V územnom obvode Stará Ľubovňa došlo k prvým pochybnostiam o kupovaní voličských hlasov. Zapisovateľ Obvodnej volebnej komisie (OVK) v Starej Ľubovni Mikuláš Majer uviedol, že praktiky, ktoré napovedajú o kupovaní hlasov, sa dejú priamo v meste Stará Ľubovňa, v prevažne rómskej mestskej časti Podsadek.
"Vynášajú sa voličské lístky von z volebnej miestnosti a môže niekto skontrolovať, akú stranu volič volil a následne niečím prispieť," priblížil Majer. Dodal, že zákon umožňuje vziať si nezakrúžkované volebné lístky po odhlasovaní so sebou, nie je povinnosť vyhodiť ich. Oficiálna sťažnosť na OVK neprišla.
"Volič dostane vo volebnej miestnosti 18 voličských lístkov, z ktorých si vyberie stranu, ktorú chce voliť, ostatné lístky si nechá a pôjde za dotyčným agentom, ktorý celú akciu sprostredkúva. Na základe toho, že už volič pri sebe nemá hlasovací lístok strany, ktorú volil, môže dokázať, že volil konkrétnu stranu, na ktorej sa dohodli," priblížil celý proces Majer.
Zdôraznil však, že je veľmi ťažké takéto niečo dokázať, pretože samotné pravdepodobné odmeňovanie za voličský hlas sa deje už mimo volebnej miestnosti. Ide podľa neho len o úvahy, pretože zákon nebráni voličovi zobrať si zvyšné lístky, ktoré nepoužil. To, čo s nimi urobí po odchode, je už otázne.
"Je to veľmi ťažké, my s tým nemôžeme urobiť nič, deje sa to mimo našej pôsobnosti. Má to logické opodstatnenie, že sa to diať môže, avšak je potrebné to dokázať, nájsť svedkov, poprípade človeka, ktorý to vykonáva," konštatoval na záver Majer.
Menší problém vznikol v obci Mníšek nad Popradom v Staroľubovnianskom okrese, kde majú niektorí ľudia problém dostať sa do volebnej miestnosti po zničenej prístupovej ceste. "Pán starosta je tam veľmi agilný, takže sa to vyriešilo," povedal predseda Obvodnej volebnej komisie v Starej Ľubovni Jozef Smetana.
Volebná účasť sa v Starej Ľubovni napoludnie pohybovala okolo 20 %, do večera by sa podľa odhadov mala zvýšiť na 50 percent.
Všetko dôležité o voľbách, ako aj podrobnosti o ich priebehu na východe Slovenska nájdete tu.
V Poprade odvolila asi polovica ľudí
Podobne pokojná situácia je aj v obvode Poprad, do ktorého patria okresy Poprad a Levoča. Obvodná volebná komisia v Poprade nezaznamenala podľa zapisovateľa komisie Ladislava Maličkého žiadne vážnejšie problémy. Volebná účasť v regióne podľa neho už presiahla 50 %. Keďže do konca volieb ešte zostáva niekoľko hodín, Maličký predpokladá, že na voľbách sa zúčastní aj viac ako 60 % oprávnených voličov.
"Problém" s hlasovacími lístkami zaznamenali aj niektoré okrskové komisie v Poprade. Tu však bol problém len v tom, že niektorí ľudia nevedeli, či si môžu lístky zobrať so sebou domov alebo ich majú zahodiť do nádoby na odpadky priamo vo volebnej miestnosti.
Kežmarský obvod nemá väčšie problémy
"Pri monitorovaní priebehu volieb sme nezaznamenali žiadne problémy, skontrolovali sme už viac ako polovicu zo 67 okrskov," konštatoval predseda ObVK v Kežmarku Ján Ferenčák. Volebná účasť je doposiaľ už viac ako 30% v rámci celého okresu.
Dodal, že zmena volebnej miestnosti v okrese Kežmarok nenastala, pôvodným miestam určeným na voľby sa povodeň vyhla. Občania by teda nemali mať problém odovzdať svoj hlas. Niektorí voliči využili aj prenosnú urnu, ide predovšetkým o obyvateľov domovov dôchodcov a imobilných občanov. V jednom kežmarskom domove dôchodcov prišla urna krátko po 8. hodine ráno, odvolilo celkom 58 zo 120 chovancov tohto zariadenia. "Chcel som ísť voliť a som rád, že tu bola takáto možnosť. Svoju voličskú povinnosť som si musel splniť, pretože som občanom Slovenskej republiky," povedal pre TASR 78-ročný dôchodca. Myslí si, že budúca vláda by mala venovať viac pozornosti práve dôchodcom a spríjemneniu ich dožitia v takýchto zariadeniach.
Voličské miestnosti v Kežmarku boli s menšími prestávkami dosť zaplnené, ľudí neodradili ani povodne, ktoré oblasť postihli začiatkom mesiaca. "Mali sme zatopený dom, ale svoju voličskú povinnosť sme si aj tak prišli splniť, možno nová vláda spraví niečo, aby sa už takéto následky povodní neopakovali," konštatovala po opustení volebnej miestnosti Kežmarčanka v stredných rokoch. Člen Okrskovej volebnej komisie povedal, že boli odvoliť aj takí ľudia, ktorým voda vzala takmer všetko.
Kežmarskí voliči sa zhodli, že nová vláda by mala riešiť predovšetkým nezamestnanosť na východnom Slovensku, ale aj nárast platov. Väčšina tých skôr narodených má svojich obľúbencov, ktorým dávajú hlasy už dlhé roky. Jeden z mladších voličov si zasa myslí, že treba zmenu.
Väčšina z opýtaných Kežmarčanov si myslí, že ich hlas voľby ovplyvní a stále veria, že keď nastúpi nová vláda, ľuďom sa bude žiť lepšie. Našli sa však aj skeptici, ktorí tvrdia, že politici robia politiku pre seba, no aj napriek tomu voliť išli. "Nechcel som, aby môj hlas prepadol niekomu, kto si to vôbec nezaslúži," konštatoval volič v stredných rokoch.
V obvode Spišská Nová Ves je vysoká účasť
Volebná účasť bude podľa predsedu Obvodnej volebnej komisie v Spišskej Novej Vsi Ladislava Lučivjanského pravdepodobne vyššia ako mnohí očakávali. Pod túto volebnú komisiu patria okresy Spišská Nová Ves a Gelnica. "Teraz som sa vrátil z jedného okrsku v Spišskej Novej Vsi, kde o 19:00 už mali asi 70%-nú účasť," povedal Lučivjanský. Volebná účasť je podľa neho vyššia hlavne v mestách, kde už presiahla 50 %. Na dedinách sa pohybuje od 40 do 50 %. Lučivjanský očakáva ďalší nárast olebnej účasti, keďže mnoho ľudí si voľby nechalo až navečer. "Ľudia stále chodia," dodal.
V Spišskej Novej Vsi obvodná komisia nezaznamenala žiadne vážnejšie problémy. Len ráno museli v niektorých komisiách vyriešiť neprítomnosť niektorých členov okrskovej komisie. "Jednoducho neprišli, ale to si vyriešili samotné komisie," uviedol Lučivjanský.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš