Mimoriadna situácia na celom území okresu bola v piatok odvolaná, dramatický stav platí naďalej v Mníšku nad Popradom a Sulíne.
STARÁ ĽUBOVŇA. V čase povodní a v ďalších dňoch riešil zaťažkávaciu skúšku aj krízový štáb. Od rozhodnutí jeho členov záviseli mnohé skutočnosti. Nie všetky prijala s vôľou aj verejnosť. Faktom však je, že rozhodovať bolo treba ihneď. Podľa všeobecnej mienky, krízový štáb úlohu zvládol.
Šéf štábu: Bol to nervák
Šéf krízového štábu Peter Sokol po kritických povodňových dňoch povedal, že to bola preňho druhá vysoká škola. „Nielen ja, ale aj omnoho starší ľudia si niečo také nepamätajú. Niekedy robíme nácvik pri živelných pohromách, ale toto bola krutá realita," poznamenal. Krízový štáb tvoria okrem zástupcov obvodného úradu aj hasiči, policajti, hygienici, plynári, elektrikári, vodári či veterinári. Pri kritických situáciách práve od jeho stola vychádzali rozhodujúce verdikty. Štáb napríklad rozhodoval, kde musí ísť prioritne technika. Počas povodní napríklad nariadil aj zastavenie dopravy v meste. „Boli sme jeden perfektný tím. Hasiči, policajti, ale aj stovky dobrovoľníkov, ktorým patrí vďaka, ako to vzhľadom na zložitú situáciu zvládli. Išlo o veľký rozsah škôd, niektorí boli nervózni, ale časom veci pochopili," povedal P. Sokol. Ako dodal, z krízového štábu svojou odbornosťou prispeli ľudia ako František Paralič či Ladislav Polák. „Sú to veci, ktoré sa len ťažko organizujú, museli sme byť neustále v teréne, v prvých dňoch sme nespali. Verím, že to najhoršie je za nami."
Začali dezinfekciu
Už minulý týždeň začali v Starej Ľubovni aj s dezinfekciou zaliatych domov v Starej Ľubovni. „Postupne sa pôjde do Novej Ľubovne, Podolínca a Hniezdneho. Plánujeme aj deratizáciu hlodavcov. Chceme riešiť aj výskyt komárov," povedal Peter Sokol.
Škola Za vodou sa od najhoršieho uchránila
Pri povodniach zatopilo aj školu Za vodou. V budove mali niekoľko centimetrov vody. Ešte v deň záplav tu ratovali všetko dôležité. „Ráno sme prišli do roboty na siedmu. Počítače a všetky dôležité veci sme rýchlo povynášali hore na poschodie. Inak by bolo všetko zničené," povedala riaditeľka Zuzana Sušková. V budove ostali po vode veľké nánosy, vonku v okolí sa vytvorili doslova prepadliská bahna. „Celú sobotu sa upratovalo. Prišli nám pomôcť niektorí terajší i bývalí žiaci. Takisto príbuzní, volali sme každého, kto mohol," dodal zástupca Rastislav Vitkovský.
Plyn by mal skontrolovať odborník
Záplavy mohli spôsobiť aj riziká pri používaní plynových spotrebičov. Zaplavené prístroje preto plynári odporúčajú podrobiť odbornej kontrole. Slovenský plynárenský priemysel (SPP) taktiež neodporúča zapájať zasiahnuté spotrebiče skôr, ako ich odborne skontroluje technik.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš