Za tým všetkým sa skrýva jediná žena, mama a zakladateľka, Alena Konevalová.
Mama Ľubovňanu
Vedúca folklórneho súboru Ľubovňan Alena Konevalová sa k tancu dostala už ako dieťa. Nikdy nezabudne na svoje začiatky a na pôsobenie vo folklórnom súbore ešte počas svojich študentských čias. "Som rodáčka zo Zemplína a aj moja mamka je folkloristka. Práve vďaka nej som objavila lásku k tancu a folklóru vôbec," nezabudla tanečnica na obdobie mladosti. Po príchode do Starej Ľubovne však talentovanej folkloristke chýbala jej najväčšia vášeň. Aby si splnila sen a zároveň priniesla k nám kúsok svojho domova, rozhodla sa tancu venovať naďalej. "Gymnázium nám poskytlo priestory telocvične, kde môžeme trénovať. Povedala som si, že naučím iných to, čo viem ja, že svoje skúsenosti podám ďalej. A musím povedať, že je to úžasný pocit, keď vidím mojich tanečníkov vystupovať," dodala na margo založenia súboru, ktorý sa rozbehol aj za pomoci tunajšieho vedenia školy a samozrejme študentov.
Ako vznikal...
Pred pätnástimi rokmi na jednu školskú akciu pozháňala asi 16 dievčat, ktoré odtancovali Karičku. Zožalo to úspech a súbor sa začal rozrastať. "Poprosila som tie dievčatá, nech pozháňajú chlapcov a postupne sme začali. So súčasným pánom riaditeľom Karnišom sme rozbehli projekt a on sa stal akoby krstným otcom Ľubovňanu," upresnila zakladateľka. Dnes má súbor dokopy takmer sedemdesiat členov, ktorí tancujú aktívne. "Delíme sa na Ľubovňan a Ľubovňanček. V Ľubovnančeku sú začínajúce mladé talenty. Teda naši najmenší tanečníci," priblížila Alena Konevalová, ktorá začínala trénovať s jednoduchými choreografiami. Neskôr prešla aj k tým náročnejším. To pomohlo rozšíriť repertoár tancov. "Najnovšie sú vareškové tancovačky a krucená zo Šariša, ale v repertoári máme aj zemplínske, goralské a cigánske štylizované tance a dokonca máme pripravený aj tanec na modernú hudbu s ľudovými prvkami," ozrejmila folkloristka. Práve vďaka nim folklórny súbor za štvrťstoročie svojej existencie dosiahol nemalé úspechy. "Boli sme v Rumunsku na medzinárodnej súťaži, kde sme získali druhé miesto. V Portugalsku, vo Francúzsku, dvakrát v Taliansku, na Ukrajine a susedné štáty Česko a Poľsko sme navštívili niekoľkokrát," s nostalgiou v očiach si zaspomínala mama Ľubovňanu. Okrem toho sa každoročne folklórny súbor Ľubovňan zúčastňuje rôznych festivalov a firemných akcií aj na Slovensku.
Oslava štvrťstoročnice
Pre Alenu Konevalovú je každý úspech vzácny a váži si ich rovnako. Čo však pre ňu ostane nezabudnuteľné a navždy sa jej vryje do srdca, zažila len pred pár dňami. "Bola to oslava 15. výročia založenia Ľubovňanu. Konala sa posledný májový piatok. Prišlo mnoho ľudí, aj bývalí členovia. Ohlasy boli veľmi pozitívne, bola som dojatá a plná emócií," dodala na margo oslavy Alena Konevalová.
Stále nové kroje
Počas svojej existencie Ľubovňan prešiel rôznymi zmenami. Nielen nová generácia členov, ale i krojov či rôznych iných špecialít sa dotkla folklórneho súboru. "Čo stále musíme meniť, sú kroje, pretože sa rýchlo opotrebujú. Niektoré nám požičalo kultúrne osvetové stredisko, na iné nám prispeli sponzori alebo mesto," dodáva Alena, ktorá však spomína aj na veľmi dobrú priateľku. Aj tá jej dokáže vyčarovať z látky niekoľko skvelých kúskov na želanie. "Naposledy nám ušila kroje na vareškové tancovačky. Máme nové kroje na Zemplín, na Šariš, na cigánske tance. Dokopy štyri druhy nových krojov. Skladujeme ich v miestnosti, ktorú nám poskytla škola," spresnila a dodala, že okrem krojov si tanečníci musia potrpieť aj na správnu obuv, lebo aj tá sa časom zoderie.
S Ľubovňanom krajšie svadby
Najväčšou novinkou súboru je čepenie na svadbách. "Jedna nevesta si prišla požičať kroj na svadbu a opýtala sa ma, či aj čepíme. S dievčatami a chlapcami sme nacvičili krátke svadobné pásmo, ktoré zožalo úspech. Mladým sa to zapáčilo a odvtedy nás pozývajú na svadby," opisuje Alena. Samozrejme, nie každá sobota je pre Ľubovňan pracovná. Avšak tanečníci majú radosť, ak niekomu takto môžu spríjemniť najkrajší a najnezabudnuteľnejší deň. Na spestrenie svadby a na rôzne požiadavky mladomanželov sa rozhodli pripraviť niekoľko druhov čepení. "Robíme rusínske, goralské i šarišské čepenie," dodáva zakladateľka folklórneho súboru.
Čo sa pripravuje
Samozrejme, Ľubovňan po oslave neplánuje stagnovať, ale naopak. "Chceme sa venovať aj tancom z nášho regiónu, to znamená z Kamienky, Jakubian a okolia," hovorí mama ľudového súboru. Kto si Ľubovňan nestihol pozrieť v kultúrnom dome uplynulý piatok, má ešte ďalšie možnosti. "Chystáme vystúpenia v Chmeľnici, Jakubanoch, na Pustom Poli, Štiavnici. A v tomto roku si nás budú môcť pozrieť aj v ďalekej Sicílii."
K okrúhlemu výročiu so želaním ďalších úspechov sa pripája tím prílohy Ľubovniansky Korzár.
Autor: ag
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš