Pod Tatrami sú dediny, v ktorých už roky s vysokým náskokom prevláda pravica, v iných naopak ľavica. Môže za to vzdelanie, vek, konzervatívnosť, či silné kresťanské korene. V obci Lendak (okres Kežmarok) prišli už tradične staršie ženy k volebnej urne v ľudových krojoch.
PODTATRANSKÝ REGIÓN. Scenár spred štyroch rokov sa v niektorých obciach pod Tatrami do bodky zopakoval. Sú tu dediny, ktoré sa úplne líšia od celoslovenských volebných výsledkov. Kým v roku 2006 získalo v Lendaku SDKÚ-DS až 56,59%, KDH 26,29%, Smeru muselo stačiť 8,92. V sobotu to bolo veľmi podobné. Prvenstvo patrilo kresťanským demokratom so ziskom takmer 44%, v tesnom závese bolo SDKÚ-DS s 24,90. Smer tu tento rok obišiel so 16,29%.
Prišli až po omši
"Je tu tradičná, konzervatívna voličská základňa, vždy tu bolo KDH silné. Kádeháci tu mali mnoho vydarených akcií. Naopak, o míting Smeru sa nezaujímal takmer nik," vysvetľoval predseda okrskovej volebnej komisie v Lendaku Ľubomír Mačko. V Lendaku prišli už tradične všetky staršie ženy k volebnej urne v ľudovom kroji. Mladé dievčatá z dediny tomuto oblečenie holdujú pomenej. Na voľby neprišiel v kroji ani jediný muž. "Berú si ich iba na slávnosti," doplnil Mačko. V Lendaku mali volebné komisie nápor hlavne po rannej a večernej omši. Lendačania totiž majú silné kresťanské korene. "Cez deň väčšinou pracujú na vlastných hospodárstvach," reagoval šéf komisie.
Volili Fica
Naopak, v Lučivnej (okres Poprad) vo voľbách do parlamentu v roku 2006 dominoval Smer s 55,47%. V sobotu podporilo Smer 43,78% voličov. "Volil som Fica, pretože pracujem v odvetví, kde cítim, že minister Kaliňák pre mňa osobne veľa urobil a nesklamal ma," hovoril Ľubo Knut z Lučivnej. Branislav Diabelko takýto výsledok v dedine z chudobného regiónu očakával. "Terajšia vláda ma potešila hlavne tým, že blízko nás dokončili diaľnicu a tunel Bôrik, čo veľmi odľahčilo dopravu," hovoril Diabelko. Podľa domácich v dedine žijú prevažne starší ľudia, robotníci s učňovkou, pomenej vysokoškolákov. Nie je to však jediný dôvod. "Mladí ľudia u nás voliť nechodia, starší si pamätajú, že socializmus bol pre nich lepší ako kapitalizmus, tak volia ľavicové strany. U nás mladí inklinujú skôr k SNS," zhodnotil člen komisie v Lučivnej Ján Meleky. Svedčí o tom i vyše 7%-ná podpora národniarom. Ľavicu volia miestni Rómovia. "Čím chudobnejší človek, tým viac inklinuje k istotám, ktoré od štátu môžu dostať. Kto im ponúkne viac, toho volia," hovoril Meleky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš