Podnikavci sa nezastavia pred ničím. Potvrdzuje to aj posledný prípad z Markušoviec. Pestovateľ z južného Slovenska tu obchádzal domy a ponúkal jahody. Okrem toho, že ovocie predával nelegálne, išlo o jahody, pochádzajúce zo zaplavených častí. Regionálna veterinárna a potravinová správa v Spišskej Novej Vsi upozorňuje, že takéto ovocie môže byť kontaminované a nebezpečné.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Nedávna povodeň narobila poriadne škody v Markušovciach. Na dva dni polovicu obce dokonca odrezala od sveta, rozbúrená rieka Hornád oddelila aj rodiny. Zničila tohtoročnú úrodu. Markušovčania si prežili svoje. No zdá sa, že na ich nešťastí, ba dokonca aj zdraví, sa chcú priživiť aj podnikavci.
Podľa slov Moniky Kurucovej z Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy (RVaPS), ľudia by mali venovať zvýšenú pozornosť pri kúpe najmä čerstvého ovocia a zeleniny, ale aj iných potravín. "Neodporúčame nakupovať plodiny neznámeho pôvodu, ktoré môžu byť kontaminované po záplavách. Do záplavových vôd sa dostali splaškové vody, odpad zo septikov, odpadové vody z rôznych priemyselných podnikov. Nebezpečenstvo je najmä mikrobiologického charakteru - do vôd sa mohli dostať rôzne fekálne baktérie. Častý je najmä výskyt rôznych druhov baktérií Escherichia coli. Práve vysoké teploty posledných dní tieto baktérie ešte viac rozmnožili. Plodiny, ktoré sa pestujú v záplavových územiach, môžu byť baktériami napadnuté. Keďže nie je možné jednoznačne určiť pôvod predávaného ovocia a zeleniny, ľudia by mali byť naozaj opatrní," upozornila M. Kurucová.
Skúšajú aj Poliaci
Pestovatelia z juhu vedia, že dopestované ovocie a zeleninu doma nepredajú, tak skúšajú šťastie na východe krajiny. Podľa slov M. Kurucovej, v regióne zaregistrovali aj jahody pochádzajúce z Poľska, rovnako zo zaplavených území. "Ovocie a zelenina sa najčastejšie konzumujú v čerstvom stave - jahody, šalát, kaleráb, mladá cibuľka, cesnak, reďkovky a iné. Ich umytím sa však baktérie nezničia," dodala riaditeľka RVaPS.
S predajcami jahôd sa stretli aj v samotnej Spišskej Novej Vsi. Obchádzajú najmä sídliská. "Dopoludnia som išla vysypať smeti. Prišiel ku mne jeden pán a ponúkol mi jahody. Vraj za dobrú cenu. Išla som sa pozrieť k autu, kde ich mal vystavené. Stálo tam niekoľko ľudí. Susedky ich kúpili. Jahody máme na záhradke, nepotrebovala som ich. Iba som sa išla pozrieť zo zvedavosti," uviedla Martina Ivančová zo sídliska Západ v Spišskej Novej Vsi.
Priznal sa k zaplavenej úrode
Ako nám potvrdili na Obecnom úrade v Markušovciach, pestovateľovi nevydali povolenie na takýto predaj. "Prišiel k nám na úrad, aby sme mu v rozhlase vyhlásili, že má na predaj jahody. My sme mu to však nepovolili. Volali sme na hygienu a tam nám povedali, aby sme mu to nieže povolili, ale aby sme ľudí rozhlasom upozornili, aby takéto ovocie nekupovali. Predajcu sme na to upozornili. Ako sme sa neskôr dozvedeli, išiel však od domu k domu a jahody ponúkal ďalej. Bohužiaľ, my takéto praktiky už nemôžeme ustriehnuť. Dokonca sa aj sám priznal, že mu povodeň zaplavila niekoľko hektárov úrody, medzi nimi aj napr. uhorky. Hneď sa mi to zdalo podozrivé," potvrdila pracovníčka obecného úradu.
V obci už majú skúsenosti s nelegálnymi predajcami potravín. Tí najčastejšie chodia do rómskej osady a tam veľmi dobre speňažia svoju úrodu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš