ŠTRBSKÉ PLESO. Katastrofické scenáre o vyschnutí Štrbského plesa sa nepotvrdili. Hladina Štrbského plesa sa nielenže vrátila na pôvodnú úroveň, ale podľa ekológa Štátnych lesov Tatranského národného parku Pavla Kráľa je v súčasnosti hladina jazera asi desať centimetrov nad dlhodobým priemerom.
„Na Štrbskom Plese sme asi jediní, ktorí mali radosť z daždivého počasia, ktoré pretrvávalo celý máj a začiatok júna,“ uviedol Kráľ. Intenzívne zrážky výraznou mierou prispeli k naplneniu jazera na pôvodnú úroveň. Okrem zrážok k tomu prispeli aj spodné vody, ktoré napĺňajú jazero, keďže to nemá žiaden viditeľný prítok ani odtok.
Výšku hladiny Štrbského plesa podľa Kráľa ovplyvňujú nielen zrážky, ale aj vodný režim takmer celej Mlynickej doliny a časť Soliskového hrebeňa. K zdvihnutiu hladiny Štrbského plesa prispelo aj topenie sa snehu v najvyšších polohách Tatier. Napriek tomu, že hladina Štrbského plesa je momentálne na úrovni dlhodobých pozorovaní, príčiny výrazného poklesu hladiny, ktorá v porovnaní s minulým rokom klesla takmer až o 90 centimetrov, stále nie sú jasné. „Snáď budeme múdrejší na jeseň, pretože až vtedy sa ukáže, či počas leta nebude hladina klesať,“ dodal Kráľ.
Podľa starostu Štrby Michala Sýkoru je jednoznačnou príčinou poklesu hladiny jazera nedostatok snehu počas zimy. V niektorých obdobiach bolo podľa neho viac snehu v Bratislave ako na Štrbskom Plese. Sýkora si dokonca zažartoval, že dnes je v plese toľko vody, že bude potrebné ju prečerpávať. V minulosti sa tak už viackrát stalo. Na južnom brehu Štrbského plesa je podľa Pavla Kráľa vybudovaná odpadová šachta, ktorou sa v nie veľmi dávnej minulosti vypúšťala voda z plesa, keďže pri zvýšenej hladine dochádzalo k stúpnutiu hladiny spodnej vody až do suterénov niektorých objektov na brehu Štrbského plesa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš