Korzár logo Korzár Spiš
Sobota, 23. január, 2021 | Meniny má MilošKrížovkyKrížovky

Astronómovia sprístupnia svoje pracoviská pre verejnosť

Astronomický ústav Slovenskej akadémie vied pripravil na sobotu deň otvorených dverí na svojich pracoviskách na Lomnickom štíte a na Skalnatom plese.

POPRAD. Prvý zo série dní otvorených dverí v tomto roku na vysokohorských observatóriách na Skalnatom plese a na Lomnickom štíte pripravili na sobotu 19. júna pracovníci Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied. Astronomické pracovisko na Skalnatom plese bude pre verejnosť prístupné od 9:30 do 15:30.

Návštevníci si budú môcť zblízka pozrieť ďalekohľad a ďalšie zariadenia, ktoré využívajú astronómovia pri svojej práci. „Deň otvorených dverí je súčasťou projektu zameraného na popularizáciu vedy. Jeho súčasťou sú aj rôzne prednášky na školách a odborné semináre pre učiteľov,“ uviedol pre SITA zástupca riaditeľa Astronomického ústavu SAV v Tatranskej Lomnici Ján Svoreň.

Pracovisko Astronomického ústavu na Lomnickom štíte bude pre verejnosť otvorené počas prevádzky visutej lanovky zo Skalnatého plesa na Lomnický štít. Dni otvorených dverí chystajú astronómovia aj 31. júla, 28. augusta a 4. septembra. Sprístupnenie pracovísk Astronomického ústavu je pre niektorých návštevníkov jeden z hlavných dôvodov návštevy Skalnatého plesa či Lomnického štítu. „Jedna rodina z Čiech tu bola už sedemkrát,“ uviedol Ján Svoreň.

Už onedlho si bude môcť laická verejnosť pozrieť aj zmodernizované pracoviská na Lomnickom štíte a na Skalnatom plese. Astronomický ústav Slovenskej akadémie vied sa vďaka projektu Centrum kozmických výskumov: vplyv kozmického počasia stane špičkovo vybaveným svetovým pracoviskom. Na Lomnickom štíte pribudne nový koronálny multipolarimeter.

Podobný sa nachádza len na Havajských ostrovoch v USA. Na Skalnatom plese pribudne nový 1,3 metrový zrkadlový ďalekohľad na pozorovanie blízkozemských asteroidov. Vďaka projektu podporenému z prostriedkov Európskej únie v celkovej výške takmer 4 milióny eur sa budú môcť slovenskí astronómovia zapojiť aj do projektov Európskej kozmickej agentúry.