Mladý maco si v húštine blízko turistického chodníka užíval popoludňajšiu siestu. Zviera reagovalo veľmi pokojne. Ondrejovi sa za 30-ročnú turistickú kariéru takýto obraz naskytol prvýkrát.
SLOVENSKÝ RAJ. Manželia si naplánovali popoludňajší výstup na Medvediu hlavu (903 m), čo je vrch blízko Spišskej Novej Vsi. Vyrazili z Košiarneho briežka a išli značkovanou turistickou trasou.
"Asi 500 metrov pod sedlom sme sa stretli s jedným cykloturistom. Ten nás upozornil, že vyššie objavil medveďa. Asi dvadsať metrov od lesnej cesty, po ktorej sme práve kráčali. Podľa môjho laického odhadu to mohol byť asi 2 – 3-ročný medveď. Mal svetlohnedý kožuch. Najprv sme sa báli, ale keď s nami začalo zviera očami komunikovať a reagovalo úplne pokojne, strach opadol. Len si užíval popoludňajšiu pohodu," opísal Ondrej.
Spolu s manželkou ešte chvíľku zviera pozorovali, stihli si ho odfotiť a odišli. Cyklista tam ešte zostal. Aktívny turista sa s medveďom stretol prvýkrát a to nachodil už pekných pár stoviek kilometrov. Spomínaná značkovaná trasa patrí k vyhľadávaným miestam Novovešťanov i ľudí z okolia. Vedie zo Spišskej Novej Vsi na Košiarny briežok, odtiaľ na Medvediu hlavu, potom sa stáča ponad Novoveskú Hutu, smeruje na letisko a späť do Spišskej Novej Vsi. "Je to dosť frekventovaná trasa. Možno by mali ľudia vedieť, že sa tu pohybuje medveď, aby ich to neprekvapilo," zdôraznil O. Kozák.
Medvede v Raji sú plaché
Ako je to s Medveďou hlavou a výskytom medveďov v tejto lokalite, na to sme sa opýtali riaditeľa Správy Národného parku Slovenský raj Bedřicha Hájeka. Napriek tomu, že lokalita nesie vo svojom názve pomenovanie tohto zvieraťa, výskyt medveďov je tu skôr ojedinelý. Registrujú ich skôr v smrečinách pri Hranovnici či Spišskom Bystrom, na opačnom konci Raja. Aj samotní strážcovia prírody sa s medveďom, či už tu alebo inde v Raji, stretávajú iba sporadicky. A v blízkosti chodníkov už vôbec nie.
Podľa B. Hájeka sú medvede v Raji pomerne plaché. Nie sú odvážne, ako tie tatranské, ktoré bežne chodia až k obydliam. Ak sa však už pri prechádzke s medveďom stretnete, je niekoľko odporúčaní, ako sa správať: "Najideálnejšie je, keď zviera zbadáte čo najskôr. Nie je to však vždy možné, najmä pri zbieraní lesných plodín. Človek je zapozeraný do zberu malín, a z druhej strany môže byť medveď, rovnako sústredený. Najlepšie je v taký čas neutekať, zostať stáť alebo si pískať či spievať. Až v 80 percentách prípadov zviera utečie. Nebezpečný je stret s medvedicou a jej mladými. Keď sa už stane, že zviera človeka zrazí k zemi, dôležité je nehýbať sa a hlavne chrániť si hlavu."
Na otázku, či lokalita Medvedia hlava bola pomenovaná podľa toho, že sa tu v minulosti stretli s medveďom, alebo či je to kvôli tvaru podobnému zvieracej hlave, riaditeľ správy nedal jednoznačnú odpoveď: "Viem, že pred 35 rokmi tu objavili medveďa, ktorý mal besnotu. Našťastie sa nič nestalo. Ale už v tom čase sa lokalita nazývala Medveďou hlavou."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš