Nedeľa, 20. január, 2019 | Meniny má Dalibor

Na Vyšehradskom maratóne zvíťazili Ukrajinci

Daždivé počasie, ktoré v minulých dňoch spôsobilo na obidvoch stranách rieky Poprad obrovské materiálne škody, sprevádzalo aj jubilejný piaty ročník Vyšehradského maratónu.

Alexander Simon. Prezident slovenských zberačov maratónov. Jediný prezident, ktorý si funkciu vybehal behom.(Zdroj: fs)

Určite je to jeden z najťažších maratónov svojím obrovským prevýšením a v nedeľnom predpoludní bol aj náročnou traťou, ktorú poznačili na viacerých miestach zosuvy pôdy na slovenskej i poľskej strane. Tieto a ďalšie prekážky nevyspytateľnej prírody však nemohli zabrániť skvelým organizátorom zrealizovať pokračovanie myšlienky cezhraničnej spolupráce.

VYŠNÉ RUŽBACHY. V rámci projektu poľského Rytra a Vyšných Ružbách nastala aj zmena v mieste štartu maratónu, ktorý po slávnostnom štarte pred Obecným úradom vo Vyšných Ružbachoch bol medzi Vyšnými a Nižnými Ružbachmi. Už v sobotu pri slávnostnom otvorení maratónu jwho zakladateľ a riaditeľ Marek Tokarczyk vyriekol krásnu myšlienku, že nič nemôže zabrániť pokračovaniu tejto tradície. Pritom ešte v piatok nebolo isté, či úsek cesty medzi okolím Mníška nad Popradom a Piwnicznou bude otvorený pre motorové vozidlá.

Všetky prekážky sú však zdolateľné, čo sa potvrdilo aj v nedeľu. Z pôvodne prihlásených 349 pretekárov bolo v cieli pred hotelom Perla poludnia v Rytre zaregistrovaných 258 pretekárov. Obdivuhodná je okrem priam hrdinských výkonov všetkých maratóncov aj starostlivosť o pretekárov zo strany dobrovoľných pomocníkov z radov školskej mládeže i dospelých z Nižných Ružbách, Hniezdneho, štyri stanovištia boli v Starej Ľubovni, Kremnej, Hraničnom, Mníšku nad Popradom i na poľskej strane, napriek nežičlivému počasiu dodávali najmä úsmevom silu pretekárom zdolať ťažkú trať. Nikoho a nikde nebolo potrebné presviedčať, aby bol súčasťou maratónu. Veľké poďakovanie patrí všetkým - pretekárom, organizátorom i množstvu pomocníkov, bez ktorých by maratón nemohol byť úspešný.

Zvíťazili Viktor Rogovoj a Natalia Malaia

Konkurencia pretekárov z Litvy, Nemecka, Ukrajiny, Česka, Poľska a Slovenska bola opäť vynikajúca. V mužskej kategórii sa na trati stretli víťazi 2., 3. aj 4. ročníka maratónu, no žiaden z nich nestačil na vynikajúceho Ukrajinca Viktora Rogovoja, ktorý časom 2:35,10 zvíťazil pred minuloročným víťazom a rekordérom trate Krysztofom Bartkiewiczom a ďalším Ukrajincom Eduardom Hapakom. Tretí v poradí získal okrem solídnej finančnej odmeny aj víkendový pobyt v penzióne v Starej Ľubovni za malé víťazstvo na Námestí sv. Mikuláša.

Víťazkou ženskej kategórie sa stala rovnako Ukrajinka Natalia Malaia časom 3:11,52 pred Poľkou Gražinou Popiel a prvýkrát treťou Ankou Balošákovou z Čadce (doposiaľ bola vždy druhá). Nestratili sa ani maratónci z Bežeckého klubu Stará Ľubovňa, pričom najlepšie umiestnenie dosiahol Tonko Hudák, ktorý časom 3:20,33 obsadil sympatické 41. miesto. Za ním sa umiestnili na 61. mieste Jozef Šromovský, na 124. mieste Tomáš Gemza, na 166. mieste Alžbeta Knapíková, ktorá si na maratón "odskočila" z Anglicka, Jozef Šaffo na 175. mieste, Ján Dic na 180. mieste a na 248. mieste Peter Hrebík. V cieli v Rytre boli v mimoriadne žičlivej atmosfére odmenení víťazi nielen v hlavných kategóriách. Najväčší potlesk zožali bežci a bežkyne v kategóriách nad 60 a viac rokov.

Svadobná štafeta mladých bežcov

Zaujímavosťou maratónu bola aj svadobná štafeta mladých bežcov, ktorí sprevádzali na trati posledné dni slobody Anetty Petriľákovej. Obdiv patrí aj slovenským zberačom maratónov, pričom prezident zberačov, Alexander Simon zo Žiliny, absolvoval svoj 570. maratón! Úprimné bolo aj vyjadrenie Otakara Pachmana z Prahy (1944), ktorý doposiaľ nechýbal na žiadnom ročníku a určite nebude chýbať ani v roku 2011. "Milujem tento beh, nádhernú prírodu a ľudí, ktorí to robia s veľkým zanietením!" povedal nám O. Pachman.

Jubilejný ročník bol opäť potvrdením starej pravdy, že tam, kde ľudia chcú niečo dokázať, to dokážu, napriek nespočetným prekážkam.