Certifikát s týmto titulom získala škola, v ktorej uprednostňujú kritické myslenie pred bifľovaním. Projekt sa dnes dotýka 1 100 učiteľov a viac ako 15-tisíc žiakov základných a stredných škôl. Spišskonovoveská škola je jedinou strednou školou s týmto titulom na Spiši.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Projekt pripravilo pre školu Združenie Orava pre demokraciu vo vzdelávaní. "Lepšie je o veciach premýšľať, nielen ich prijímať a memorovať. Nechať ich prechádzať hlavou, a potom vyjadrovať svoje názory, myšlienky, potom konať. Projekt učí životu, nie bifľovaniu," uviedla prezidentka združenia Alica Petrášová. Tá riaditeľke Spojenej školy s organizačnými zložkami stredná odborná škola poľnohospodárstva a služieb na vidieku a obchodná akadémia Ružene Čarnogurskej osobne odovzdala certifikát.
"Osobne som veľmi rada, že sme sa zapojili do projektu a pokračujeme v ňom. Škola sa tak pre študentov, ale aj učiteľov stala zaujímavejšou," zdôraznila Alena Minďášová, zástupkyňa riaditeľky školy pre obchodnú akadémiu. Je presvedčená, že súčasná mládež je schopná kriticky myslieť. Má vlastné názory a nebojí sa ich vyjadriť. "Projekt je zameraný na vyšší stupeň myslenia, analytické, hodnotiace myslenie. Učitelia používajú nové metódy učenia, ide o zážitkové učenie, využívajúce prirodzenú funkciu mozgu. Postupy podporujú u žiakov samostatné myslenie, vlastnú zodpovednosť. Kriticky mysliacich ľudí potrebujeme," priblížila A. Petrášová na margo amerického modelu učenia, ktorý priniesli na Slovensko Jeannie Steel a Kurt Meredith.
Škola hrou
"Je to veľmi zaujímavý projekt pre školu. A som rada, že sme získali tento titul. Podľa mňa je u každého študenta individuálne, či uprednostňuje bifľovanie, alebo učenie priamo na hodine. Mne osobne vyhovuje tento spôsob. Vzdelávanie vôbec a kritické myslenie je veľmi dôležité, praktickejšie pre normálny život," zamyslela sa tretiačka z OA Nika Nemergutová. Rovnaký názor má aj jej spolužiačka Lucia Volčková. "Učenie je ako hranie. Skôr sa naučíme. Je to zábavnejšie a rýchlejšie, takže som to privítala. Hoci je vzdelávanie dôležité, mladí ľudia potrebujú aj voľný čas. So zjednodušeným učením to pôjde ľahšie," dodala Lucia.
Projekt sa za 12 mesiacov úspešne etabloval na ôsmich základných školách. V rámci projektu sa už podarilo vyškoliť 250 učiteľov, a tým mal priamy dopad na približne 3 600 žiakov. V súčasnosti má už každý kraj na Slovensku modelovú školu, kde sa žiaci učia novým spôsobom. V druhej fáze projektu každá modelová škola odovzdá svoje skúsenosti ďalej a vyškolí ďalšie dve základné školy. Do konca roka teda pribudne ďalších 16 škôl, kde budú učitelia viesť žiakov k samostatnému mysleniu.
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš