Pondelok, 8. marec, 2021 | Meniny má Alan, AlanaKrížovkyKrížovky

Zelené pleso bodovalo rekordne vysokou účasťou

Slovenský pohár v behu do vrchu pokračoval tretím dejstvom vo Vysokých Tatrách behom na Chatu na Zelenom plese.

Najlepšie ženy. Radosť bola namieste.Najlepšie ženy. Radosť bola namieste. (Zdroj: vb)

Usporiadateľom bol Alkan Klub horských športov v spolupráci s mestom Vysoké Tatry a Chatou pri Zelenom plese. Súťaž sa konala k pamiatke prvého predsedu Alkan klubu Karla Jakeša, ktorý tragicky zahynul v lavíne v okolí Zeleného plesa.

VYSOKÉ TATRY. Na štart 7,7 km dlhého behu s prevýšením 636 m sa na Bielej Vode postavilo 265 bežcov z celého Slovenska, Česka a Poľska, čo je historický rekord. Okrem bežcov - vrchárov to boli i lyžiari - bežci, biatlonisti, orientační bežci a cyklisti. Po príhovore primátora Vysokých Tatier Jána Mokoša pretekárov na trať vyprevádzalo slnečné počasie, ktoré vydržalo počas celého podujatia. K spokojnosti účastníkov prispela tiež kvalitná organizácia i tombola s veľkým počtom vecných cien.

Hlavná kategória mužov

Najrýchlejším účastníkom bol víťaz hlavnej kategórie mužov do 39 rokov, slovenský reprezentant v orientačnom behu Marián Davidík, súťažiaci za Kobru Bratislava výkonom 36:31 min. Druhú priečku obsadil Jozef Urban z TJ Obalservis Košice, ktorý trať zvládol za 37:17 min. Tretí v absolútnom poradí dobehol Rastislav Galovič z MK Rajec (38:12 min.). Organizátori odmenili i štvrtého Jána Pockľana z ŠK Hrachovo (38:56 min.), piateho Marcela Matanina zo Slovenskej Kajne - bývalého olympionika, v súčasnosti starostu obce (39:08 min.) a šiesteho Milana Cererína z Martina (39:16 min.), ktorý bol zároveň najúspešnejší v kategórii nad 40 rokov.

Hlavná kategória žien

Medzi ženami dominovala 31-ročná slovenská reprezentantka v behu do vrchu Martina Merková - Zvolenčanka súťažiaca v drese AK Grafobal Skalica výkonom 47:24 min. Druhú priečku obsadila slovenská reprezentantka v biatlone - olympionička Ľubomíra Kalinová z VŠC Dukla Banská Bystrica, ktorá trať zvládla za 48:19 min. Spoločnosť na stupni víťazov im robila Zuzana Stanovčáková z MŠK Vranov (49:05 min.). Štvrté miesto patrilo Kataríne Johansen z ŠKP Štrbské Pleso (49:21 min.), piate Lucii Kamenskej z Banskej Bystrice (50:31 min.) a šieste Petre Fašungovej z Prievidze (50:41 min.). Slovenská reprezentantka v behu na lyžiach Lucia Klimková z ŠKP Štrbské Pleso dobehla siedma (50:45 min.).

Ostatné vekové kategórie a bežci z nášho regiónu

V mládežníckych a veteránskych kategóriach organizátori odmenili trojice najlepších. Okrem medailistov uvádzame ešte i pretekárov z nášho regiónu, ktorí sa umiestnili do 6. miesta. Dorastenky: 1. Veronika Mikulášová - HK James L. Hrádok, 2. Vanda Hošeková, 3. Veronika Beťková (obe KBL Jasná L. Mikuláš), dorastenci: 1. Peter Polovka - ŠK www.skialp, 2. Mário Brehovský - ŠKP Čadca, 3. Ľuboš Hudák - BK St. Ľubovňa, 6. Matej Trop - Poprad, juniorky: 1. Jarmila Vitovičová - Obalservis Košice, 2. Mária Styková - Horoklub B. Bystrica, 3. Barbora Piatriková - ŠKP B. Bystrica, juniori: 1. Michal Novotný - ŠKP Št. Pleso, 2. Jakub Lonský - Orava D. Kubín, 3. Erik Repák - BKO V. Myšľa, 5. Jerguš Koplík - ŠKP Št. Pleso, ženy 35-49 rokov: 1. Anna Balošáková - ŠKP Čadca, 2. Katarína Drahovská - SBR Piešťany, 3. Jarmila Leščinská - BK St. Ľubovňa, 5. Danica Božová - AO Svit, ženy 50-59 rokov: 1. Eva Budinská - Poluvsie, 2. Anna Hrivnáková - Div. N. Ves, 3. Eva Berníková - Cyklosun Nov. Huta, ženy nad 60 rokov: 1. Anna Staroňová - LK Opalisko Z. Poruba, 2. Mária Marcibálová - KKM Čadca, 3. Ľudmila Bajčiová - Vatra B. Bystrica, muži 40-49 rokov: 1. Milan Cererin - TAT Martin, 2. Ľuboš Kováčik - AŠKP Žilina, 3. Ján Jurčík - ŠKP Čadca, muži 50-59 rokov: 1. Mikuláš Vrábeľ - MŠK Vranov, 2. Vladimír Balošák - ŠK Čadca, 3. Julián Lavrík - Poprad-Kvetnica, muži nad 60 rokov: 1. Stanislav Sviták - AK Žilina, 2. Ján Vladár - KBBS T. Teplice, 3. Július Lupták - SKI Travel Št. Pleso, 6. Milan Marton - TJ Baník Hôrka.

Podujatie bolo zároveň kvalifikáciou na európsky šampionát v behu do vrchu, ktorý sa uskutoční 5. júla v Bulharsku (Sapareva Banya). Do reprezentácie Slovenska boli nominovaní dvaja najrýchlejší muži a dve ženy.