Rušný podvečer na horách zažili v prvý júlový deň. Najskôr po 16.30 Horská záchranná služba prijala žiadosť o pomoc pre českého turistu, ktorý si v Priečnom sedle poranil ruku.
Neskôr, o 18.00, dvaja českí turisti v silnej búrke s krupobitím uviazli v južnej stene Kežmarského štítu.
VYSOKÉ TATRY. V obidvoch prípadoch na pomoc letela Vrtuľníková záchranná zdravotná služba ATE z Popradu, ktorá zranených po ošetrení dopravila do bezpečia.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Zimné podmienky
Horolezci asi 200 metrov pod vrcholom z dôvodu celkovej vyčerpanosti a podchladenia neboli schopní ďalšieho postupu. Čo to znamená, ak horolezca v skalnej stene zastihne silná búrka s krupobitím, vysvetľuje šéf Horskej záchrannej služby a horolezec Jozef Janiga: "Ide vlastne o náhle ocitnutie sa v zimných podmienkach počas letnej túry, na ktorú horolezci vybavením a oblečením nie sú pripravení."
Situácia znamená riziko z dvoch hlavných hľadísk. "Dočasné zimné podmienky" ako napríklad krúpy horolezcom obmedzia pohyb po letnom teréne s letným vybavením. Náhly pokles teploty môže zase priniesť tuhnutie rúk či zdravotné komplikácie z podchladenia.
Ako takýmto situáciám predchádzať? "Pred túrou treba získať čo najlepšie informácie o počasí. V prípade neistoty si treba zvoliť namiesto náročnej inú, ľahšiu túru, ktorá má únikové trasy," vysvetlil Janiga.
Dodal však, že ani tá najlepšia predpoveď počasia nemôže vylúčiť prekvapenie v podobe silnej letnej búrky. "Tá sa na horách môže zjaviť hocikedy," spresnil Janiga.
Autor: toti
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš