Zaujímalo nás, čo by zmenili v cestovnom ruchu, ak by im niekto požičal čarovný prútik. Rovnakú otázku sme položili turistom. Ich odpovede boli vzájomne dosť odlišné.
VYSOKÉ TATRY. Vysoké Tatry v sobotu slávnostne otvorili letnú turistickú sezónu. Robia tak v spojitosti s tradičným posvätením vody prameňa Smokoveckej kyselky. Tá je akýmsi neoficiálnym symbolom a mestským pokladom Vysokých Tatier. Rímskokatolícký farár Štefan Mordel (na snímke na titulke) zdôraznil symboliku vody pre život a jej schopnosť pomôcť človeku. Aj Mordel dúfa, že prichádzajúca sezóna bude úspešná. "Želám Tatrám čo najviac návštevníkov."
Prvé dva týždne výborné
Združenie cestovného ruchu Vysoké Tatry ústami svojho riaditeľa Petra Chudého dúfa, že táto sezóna bude úspešnejšia ako vlaňajšia. "Naším cieľom je, aby do Tatier prišlo o 10 percent viac ľudí ako vlani," povedal. Z pohľadu štatistiky Tatranci otvorili letnú sezónu už 16. júna zrušením zimnej uzávery vysokohorských chodníkov. Ak by vývoj takto od toho dňa pokračoval počas celého leta, cieľ by bol splnený. "Oproti rovnakému obdobiu minulého roka prišlo do Tatier za tieto dva týždne približne o 10 percent ľudí viac. Môže za to dobré počasie, ktoré je dominante určujúcim faktorom návštevnosti. Ovplyvňuje ju až 50 percentami," povedal Chudý.
Petrík: Viac istoty u ľudí
Z ďalších faktorov sa na neúspechu minulého leta podieľala najmä hospodárska kríza. "Podľa signálov teraz ľudia už vedia, na čom sú, oproti minulému roku napríklad vedia, že o zamestnanie neprídu, preto už tak neváhajú ísť na dovolenku," hovorí vedúci turistickej ubytovne Biela stopa Viliam Petrík.
"Dúfame, že toto leto bude lepšie. Snažili sme sa k tomu prispieť novými atrakciami," povedala Katarína Šarafínová zo spoločnosti TMR, ktorá v Tatrách vlastní sieť hotelov a lanoviek.
Menej optimistická je predsedkyňa Cechu sprievodcov Tatry-Spiš Beáta Kelemenová. "Za sprievodcov môžem povedať, že toto leto, žiaľ, bude horšie ako vlani. Počet tých, čo si objednávajú sprievodcovské služby, klesá." Aj preto podľa Kelemenovej takmer všetci sprievodcovia už robia toto remeslo súčasne len popri iných povolaniach.
Na čo by použili čarovný prútik?
Zaujímalo nás, čo by ľudia z turistického biznisu v cestovnom ruchu náhle zmenili, ak by sa im v ruke náhle ocitol čarovný prútik. "Použil by som ho na radikálne zníženie nezamestnanosti na Slovensku. Žiaľ, až tretina Slovákov sa pre ekonomické dôvody na dovolenku nevyberie," povedal P. Chudý.
K. Šarafínová by prútikom zlepšila propagáciu krajiny v cudzine. "Máme čarokrásnu prírodu, len nik v zahraničí o tom nevie." To isté povedala B. Kelemenová. "Toto nemôžu urobiť bežní podnikatelia, tu prichádza na rad krajina. Napríklad Bulharsko sa propaguje na výbornú a má výsledky. Prečo to isté my nevieme?" pýta sa Kelemenová.
Šarafínová by ešte od prútika chcela, aby podnikatelia v turizme viac ťahali za jeden povraz. V. Petrík rovnako považuje za potrebné zlepšenie povesti Tatier.
Nie je to až také zlé?
Kým činovníci turistického biznisu hneď vedia, na čo použiť čarovný prútik, návštevníci v našej ankete s odpoveďami na rovnakú váhali. Znamená to, že s turizmom v Tatrách to nie je až také zlé, ako sa často hovorí? Je dôvod na optimizmus?
"Bola som vo Fatre, tu sa mi zdá, že to tu žije, nenapadá mi nič, čo rýchlo zmeniť," povedala Pavla Mikulová z Ostravy. "Myslím, že nič také zásadné. Nám sa tu páči," povedal zase Zdeno Kvasnica zo Starej Turej. Milena Kašparová z Moravy povedala, že s prútikom by hádam znížila ceny. "Chýbajú mi tu ubytovne, niečo na spôsob hostelov, sú tú len hotely pre istý typ zákazníkov," dodala jej spolucestujúca Jana Kašparová. Lucie Dybová z Rokycian povedala: "Som tu prvý raz, možno krátko, možno preto neviem, na čo použiť prútik, je tu krásne."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš