Za zaplavené pivnice a garáže dostali Spišiaci po 300 eur. Ak im voda zničila obytné priestory, od štátu dostali po tisícke.
SPIŠ. Čo sa týka majetku, zrejme najhoršie dopadla rodina Rychnavská z Kluknavy v okrese Gelnica. Voda z Hornádu sa v ich dome vybúrila natoľko, že im spadla priečka. Čo je ale oveľa horšie, vodný živel pripravil jedného Spišiaka o život.
Muža zabila elektrina
Ako pre Korzár uviedol vedúci odboru krízového riadenia na Obvodnom úrade v Spišskej Novej Vsi Viliam Štubňa, k úmrtiu došlo v Hrišovciach v okrese Gelnica. Miestny muž chcel pomocou elektrického čerpadla v pivnici odčerpať naplavenú vodu. Zasiahol ho však elektrický prúd. Ostatným Spišiakom voda poškodila iba majetok.
Do Vianoc sa chcú spamätať
U rodiny Rychnavskej v Kluknave v čase našej návštevy vládol čulý pracovný ruch. Domáci dávajú do poriadku to, čo im zničila voda. Dúfajú, že dom dajú do pôvodného stavu do Vianoc. Voda im zničila dom natoľko, že v jednej z izieb sa preborila podlaha a spadla priečka. Okrem toho museli zbúrať kozub, rovnaký osud čaká kachľovú pec v kuchyni. Domáca pani musí vyhodiť aj novozhotovenú kuchynskú linku.
"Voda nám zaplavila päť miestností. Do Vianoc by sme sa chceli z toho všetkého spamätať," povedala nám Elena Rychnavská.
Škodu zatiaľ vyčíslili na 13 500 eur, nerátajú však majetok, ktorý mali v objekte za domom. Obvodný úrad im vyplatil 1 000 eur. Ak by sa dostali kvôli priečke do kategórie zrútený dom, od štátu by dostali 3 000 eur. "Sme vďační za túto sumu, ktorú sme dostali," povedala domáci pani. Podľa jej slov hlavné je, že sú všetci zdraví, aj keď práve ona si zlomila prst na ruke pri odstraňovaní poškodeného kozubu.
Spevňujú brehy Hornádu
Zoči-voči vodnému živlu stála aj rodina Šimkovcov z Kluknavy. Ich dom stojí iba pár metrov od Hornádu. V týchto dňoch tu správca toku kameňmi spevňuje breh rieky. Ťažké mechanizmy prechádzajú cez dvor Šimkovcov. "Určite mi to nevadí, skôr naopak. Som rada, že sa našli peniaze a že sa tu pracuje," povedala nám domáci pani.
Viera Šimková si zaspomínala, že v deň, keď ich postihli záplavy, sa nedostala ani domov: "Keď som prišla z práce, kvôli vode už nebolo možné vojsť do domu. Musela som spať u švagrinej."
V dome ostal jej manžel, dvaja dospelí synovia a vnúčatá. "Najprv sa plánovala ich evakuácia, pretože most v Kolinovciach mali údajne odstrániť. Nestalo sa tak, záplavy preto prečkali v dome," spomína Kluknavčanka.
Aj Šimkovci, podobne ako tisícky ďalších Slovákov, dávajú do pôvodného stavu svoj domov. Dezinfikujú, sušia, upratujú.
Už nie je možné žiadať peniaze
Zo štátnej kasy krátko po povodniach plynuli do postihnutých oblastí peniaze ako tzv. prvá pomoc. "Poskytnuté peniaze neslúžia na kompenzáciu škôd. Bola to nevyhnutná pomoc. Slúžila na to, aby ľuďom pomohla prežiť v núdzi," vysvetlil V. Štubňa z odboru krízového riadenia na Obvodnom úrade v Spišskej Novej Vsi.
Pripomenul, že tieto peniaze, ktoré poskytli, nie sú nárokovateľné zo zákona. Vyplácali ich v troch etapách na základe zoznamov, ktoré im poskytli obecné a mestské úrady. Samosprávy garantovali, že ľudia na zoznamoch boli naozaj poškodení. V. Štubňa vysvetlil, že peniaze vyplácali v troch etapách preto, aby sa každý stihol prihlásiť.
V súčasnosti už nie je možné žiadať od obvodného úradu tieto finančné príspevky. Najviac zo štátnej kasy vyplatili poškodeným ľuďom v Smižanoch, išlo o sumu 228 200 eur. Na druhom mieste sú Bystrany, kam išlo 170-tisíc eur. Obvodný úrad vyplácal peniaze paušálne, a to za postihnutý dom. Do úvahy nebrali počet členov domácnosti.
kar
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš