KOŠICE/TATRANSKÁ LOMNICA. Riaditeľ memoriálu Peter Mikulášik povedal, že Horváth sa vo svojej kariére jazdeckého pretekára zúčastnil všetkých vtedajších Grand Prix, ktoré sa konali v bývalom Československu, a povyhrával množstvo cien. "Neviem si predstaviť vhodnejšieho kandidáta na toto ocenenie," povedal Mikulášik.
Stále trénuje, aj u nás
Michal Horváth začal na koňoch pretekať v mladom veku ešte v roku 1957. Špecializoval sa v disciplíne ťažký parkúr T a TT. V roku 1980 začal trénovať.
Do Austrálie sa spolu so svojou rodinou presťahoval v roku 1984. Usadil sa v pobrežnom meste Brisbane. "Tam som si urobil trénerské skúšky triedy A, ktoré sa na Slovensku zatiaľ absolvovať nedajú a pokračoval som v trénerstve," spomína Horváth.
Trénerstvu sa aktívne venuje dodnes a to už má 68 rokov. "Pol roka som v Austrálii, na polroka prídem do Košíc, kde pôsobím na jednom z miestnych rančov. Stále ma to baví," hovorí Horváth.
Divé kone
Rozdiel medzi jazdeckým športom v Austrálii a u nás spočíva najmä vo vzdialenostiach. "Pre obrovské vzdialenosti, keď by s koňom bolo treba cestovať aj štyri dni, v Austrálii nie sú veľmi celonárodné preteky, ako u nás. Na druhej strane najlepších nominujú na prestížne súťaže do Európy," povedal.
Druhým výrazným rozdielom je, že v Austrálii stále žijú aj divé kone, čo u nás nie je. "Dajú sa aj skrotiť, ale v praxi sa to veľmi nerobí. V oblastiach, kde žijú, sú kone lacné, preto na to nie je dôvod."
Nedeľnému oceneniu sa potešil. "Je príjemné získať takúto cenu, je to aj povzbudenie," povedal austrálsky Košičan Michal Horváth.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš