Dehydratácia organizmu sa môže končiť až smrťou.
POPRAD. Či už niekto má rád štatistiky alebo nie, prekonanie 58-ročného teplotného rekordu vzbudzuje pozornosť. Popradu sa to podarilo v stredu, keď bolo 28,7 stupňa Celzia z roku 1952 pokorených o jednu desatinku stupňa. Včera dosiahla maximálna teplota v podtatranskej metropole 29,8 stupňa, čo na prekonanie rekordu z roku 2007 30,7 stupňa nestačilo. Aby rekord padol dnes, teplota v Poprade by musela byť vyššia ako 31,6 stupňa. Hoci meteorológovia pokorenie tohto čísla dnes skôr nepredpokladajú, i tak bude čertovsky horúco.
V Poprade si teplo treba užiť
Dáša Rušínová musí extrémnym horúčavám čeliť v požehnanom stave. "O to je to pre mňa ťažšie. Poslúcham rady lekárov a veľa pijem. Čistú vodu, lebo tá je najlepšia," povedala budúca mamička. Po vode vo veľkých množstvách siaha aj rodina Laubertovcov. "Pijeme teraz stále viac a viac," povedala mamička. Dedo Dušan dodal: "Len keby tie lístky do bazénov v meste neboli také drahé, rodiny s deťmi sa tam nedostanú," myslí si Dušan. Napriek ťažkostiam z tepla sa Popradčania horúčavám skôr tešia. "V Poprade si teplo treba užiť. Veď prvý sneh tu máme v októbri," povedal Marcel Adam, ktorý sa s dcérkou Timeou čľapkal a ochladzoval v mestskej fontáne.
Vek, keď už nesmädí
Na čo všetko si teda treba dať pozor, aby sme extrémne teploty prežili v zdraví? "Naozaj je to pitný režim, minimálne tri litre tekutín za deň," hovorí primár oddelenia anesteziológie a intenzívnej medicíny nemocnice v Poprade Anton Laincz. Tu upozorňuje na jednú závažnú skutočnosť. "Starší ľudia vplyvom staroby strácajú schopnosť mať pocit smädu. Týmto ohrozeným ľuďom preto treba povedať - treba vypiť toľko a toľko," spresnil Laincz. Ak niekto trpí kardiovaskulárnymi, ischemickými ochoreniami alebo má vysoký tlak, mal by byť obzvlášť opatrný. Dehydratácia organizmu môže viesť k smrti.
Deti sa dehydrujú trikrát rýchlejšie
Rovnako špeciálna skupina sú malé detičky. "Tie majú oproti dospelým ľuďom trojnásobne zvýšený metabolizmus alebo obrat vody, skôr sa dehydrujú," povedal Laincz. U nich je rovnako dodržiavanie pitného režimu zásadné. Druhým jednoducho znejúcim, ale efektívnym opatrením je vyhýbanie priamemu slnku. Používanie prikrývky hlavy, napríklad klobúčika, sa môže ukázať ako veľmi prospešné. "Najväčší svit a teplo kulminujú medzi 11. a 15. hodinou. Tento čas je kritický," spresnil primár. Vhodné je preto používanie klimatizácie. "Tu treba dať pozor, aby bola vybavená technológiou na zabránenie vzniku chlamýdií. Ide o takzvanú legionelovú infekciu, ktorá môže spôsobiť ťažké zápaly pľúc. Zistilo sa, že ich spôsobuje klimatizácia pri kondenzácii vody," dodal Laincz. Moderné klimatizácie by mali mať tento problém už vyriešený.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš