Aj týmto sú poznačené mnohé rómske osady na Slovensku. Hoci presné štatistiky z tohto pohľadu nepoznáme, je viac ako isté, že ide o vysoké percentá ľudí bez dôstojnej budúcnosti. Takáto realita platí aj v rómskej osade v Jakubanoch (okres Stará Ľubovňa).
JAKUBANY. Miestne zistenia dokázali, že drvivá väčšina Rómov po absolvovaní desaťročnej školskej dochádzky zakotví bez vzdelania v osade. Riaditeľ jakubianskej školy sa domnieva, že veci by mohli pozmeniť lepšími a najmä prístupnejšími podmienkami pre Rómov na vzdelávanie. "Roky nám s tým nepomáha štát, musíme si s tým pomôcť sami," skonštatoval Ladislav Žilecký.
Väčšina mladých skončila bez vzdelania
"Urobili sme si prieskum a zistili sme, že za posledných 10 rokov nám zo 136 žiakov špeciálnych tried ukončili učilište len traja. Ostatní skončili bez ďalšieho vzdelania v osadách. Podobná situácia za toto obdobie medzi Rómami je aj v klasických triedach, tam však presné počty nepoznáme," povedal riaditeľ L. Žilecký. Podľa jeho odhadov však asi z 240 Rómov v osade vo veku 15 až 25 rokov je až 220 bez vzdelania. Riaditeľ hovorí, že musia nastať zmeny.
Rómovia prihlásili do škôlky všetky deti. Páčili sa im moderné priestory
Bez vzdelania nebude práca a ani poriadny život. V tejto rovine uvažuje aj L. Žilecký. Podľa neho treba s Rómami pracovať už od predškolského veku. "Problém je v celej spoločnosti. Päťročné deti nechodia do škôlky. U nás v nej bolo asi jedno rómske dieťa za 10 rokov. Keď prídu do školy, nevedia po slovensky," povedal pedagóg.
Tento stav chcú v Jakubanoch zmeniť modernými priestormi, ktoré budú namiesto doterajších troch kilometrov iba 800 metrov od osady. "Predstavte si, teraz sa nám všetci Rómovia prihlásili, lebo videli, ako to tu vyzerá. Netvrdím, že budú chodiť, ale je to krok vpred. Keby štát uvažoval, investoval by do päťročných detí, aby sa naučili slovenčinu. Potom nám nebude treba nulté ročníky, ktoré sú pre štát drahšie (štát dáva na žiaka bežného ročníka asi 1 700 eur, zato na žiaka nultého ročníka je to dvojnásobok - pozn. red.)," povedal riaditeľ.
"Domáce" podmienky by mohli lákať aj na učilište
Škola v Jakubanoch chce mladých Rómov vzdelávať aj po ukončení desaťročnej školskej dochádzky. Plánuje učilište priamo v obci. "Od septembra otvárame elokovanú triedu učilišťa z Kežmarku. Žiakom tu ponúkneme dielne. Už teraz sa ich prihlásilo 30. Možno nebudú všetci chodiť, lebo to nie je povinné. Keďže však nebudú musieť cestovať, ušetria na autobuse a navyše nebudú vytrhávaní z komunity, čo je pre Rómov dôležité. Jednoducho potrebujú podmienky doma," naznačil L. Žilecký.
L. Žilecký: O riešeniach hovorím z 30-ročnej praxe
Vzdelávanie Rómov od predškolského veku a najmä v "domácich" podmienkach by mohlo byť podľa Žileckého dobrým odrazovým mostíkom. "Už ma oslovili mnohí zástupcovia iných škôl, volali mi aj z prezidentskej kancelárie či z ministerstva. Myšlienka ich zaujala. Ja však nie som spasiteľom Rómov, no niečo robiť musíme," povedal riaditeľ.
Ako dodal, návrhy riešení problémov nie sú z jeho strany bezbrehé vízie, ale skúsenosti z 30-ročnej praxe s Rómami.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš