Korzár logo Korzár Spiš

Pred nebezpečným UV žiarením sa treba stále chrániť

Tieto dni vrcholí obdobie, keď k nám zo Slnka prenikajú najvyššie hodnoty UV žiarenia, ktoré sú rizikom pre ľudské zdravie. Od tohto týždňa by už však mali začať pozvoľna klesať.

Miroslav Chmelík práve kontroluje ozónový spektrofotometer, ktorým meriame množstvo ozónu.Miroslav Chmelík práve kontroluje ozónový spektrofotometer, ktorým meriame množstvo ozónu. (Zdroj: toti)

O to viac, že tropické horúčavy plné slnka pripadli na tento čas, treba mať na pamäti, že svoje telo pred UV žiarením treba chrániť.

POPRAD/GÁNOVCE. Ľudia si viac začali všímať slnečné ultrafialové (UV) žiarenie, keď pred 30 rokmi zaznamenali poškodenie ozónovej vrstvy Zeme. Poklesy nad južným pólom boli také výrazné, že sa pre ne vžilo pomenovanie ozónová diera. Ozón je plyn, ktorý v zemskej atmosfére veľmi účinne absorbuje škodlivé UV žiarenie zo slnečných lúčov, a tým chráni život na Zemi. Najviac sa hromadí vo výške 18 až 25 kilometrov. Keď je ho v atmosfére menej, prenikne k nám viac škodlivého UV žiarenia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Nejde o paradox

Začiatkom tohto týždňa priemerné hodnoty UV žiarenia začnú klesať. Pôjde však o pomalý proces, preto dôraz na ochranu cez leto vôbec nekončí. Prinajmenšom do konca augusta treba byť ostražitý. "Najviac UV lúčov môže k zemskému povrchu u nás preniknúť počas letného slnovratu na poludnie, keď je Slnko najvyššie. Hodnoty dopadajúceho UV žiarenia však vrcholia zhruba v období do 2 až 3 týždňov po ňom, čo je približne v týchto dňoch," vysvetľuje vedúci Aerologického a radiačného centra Slovenského hydrometeorologického ústavu v Gánovciach Miroslav Chmelík.

Tento, pre laika zdanlivý paradox vysvetľuje pôsobením ozónu. Jeho množstvo nad Zemou sa totiž počas roka výrazne mení. Nad naším územím je ho najviac začiatkom apríla, keď začne klesať až do konca októbra. Potom znova stúpa. "Aj keď počas slnovratu prenikajú slnečné lúče cez atmosféru po najkratšej dráhe, teda môže ich preniknúť najviac, ozónová vrstva je ešte hrubšia a zachytí viac UV žiarenia ako o dva týždne neskôr," spresnil Chmelík.

SkryťVypnúť reklamu

Výrazné zmeny zo dňa na deň

Množstvo ozónu sa však nemení len počas roka. "Pre ozón sú charakteristické výrazné zmeny okolo ročnej krivky, často i zo dňa na deň," vysvetľuje Chmelík. A práve toto číslo, ktoré počujeme z rádií, že dnes je množstvo ozónu toľko a toľko percent pod alebo nad dlhodobým priemerom, udáva aktuálny stav ozónovej vrstvy. Tieto krátkodobé zmeny súvisia so zmenami počasia. Nad pólmi sa všeobecne nachádza oveľa viac ozónu ako nad rovníkom. Preto vpád chladného vzduchu zo severu sa u nás obyčajne spája so zvyšovaním celkového ozónu, s teplým prúdením z juhu ho zase ubúda.

Pozor na baránky na oblohe

UV žiarenie ovplyvňujú oblaky. "Ak je hustá oblačnosť, dopadne ho na zemský povrch málo," vysvetľuje Chmelík. Viac dbať na ochranné opatrenia ako slnečné okuliare, krémy, pobyt v tieni by ľudia mali, ak je nebo bez oblakov. "Horšie ako úplne bezoblačná obloha sú však tenké vysoké oblaky, pomedzi ktoré svieti Slnko. Vtedy celkovú hodnotu žiarenia zvyšuje rozptýlené žiarenie z bielych oblakov, ktoré je vyššie ako z modrej oblohy," spresnil Chmelík.

Podobný efekt má odraz od snehovej pokrývky. Ďalším faktorom, podľa ktorého ľudia môžu zhodnotiť potrebu ochrany, je nadmorská výška. "S ňou UV žiarenie stúpa. Na Lomnickom štíte je ho viac, ako tu dole v Poprade," dodal Chmelík.

V lete je najlepšie medzi 9. a 15. hodinou sa pobytu na priamom slnku vyhnúť. Najbezpečnejším obdobím je zima. Vtedy, aj keď môže byť nízky stav ozónu, Slnko je nízko a jeho lúče oproti letu prechádzajú cez atmosféru tak šikmo, že ich dráha cez ozónovú vrstvu sa niekoľkonásobne predlžuje. Ozón má tak dostatok priestoru UV žiarenie pohltiť. Ten istý efekt kvôli šikmosti lúčov nastáva aj v lete ráno a podvečer.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Spiš Korzár

Komerčné články

  1. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  2. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  1. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  2. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  3. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  4. Najlepšia dovolenka s deťmi pri mori: Kam letieť z Košíc?
  5. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  6. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  7. Na Marka oharka do jarka
  8. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 30 273
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 19 631
  3. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 8 427
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 416
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 6 540
  6. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí 4 795
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 359
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 107
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu