VYSOKÉ TATRY. Lesníci a ochranári sa však nevedia zhodnúť, kde hrozí lykožrútová kalamita najviac. Lesníci tvrdia, že hmyz sa rozširuje v najprísnejšie chránených územiach, kde nemôžu zasahovať. Ochranári však oponujú, že lykožrút napáda stromy najmä v lesoch, kde sa ťažilo. Lykožrút sa vo Vysokých Tatrách rozmnožil po veternej smršti v roku 2004.
"Lykožrút sa presúva do bezzásahového stupňa ochrany prírody, kde stále nachádza dostatok vhodnej potravy. Dnes však ešte nevieme, koľko stromov a v akom rozsahu poškodí," uviedla hovorkyňa Štátnych lesov TANAP-u Lenka Burdová. Lykožrút zasiahol podľa lesníkov postupne celé územie národného parku, vážne sú zasiahnuté napríklad smrekové porasty v okolí Tatranskej Lomnice, Tatranskej Javoriny, Podspádov, Kežmarských Žľabov či na Podbanskom.
Hmyz podľa lesníkov najviac útočí v zónach, kde proti nemu lesníci nemôžu aktívne zasiahnuť. "V nižších stupňoch ochrany prírody, kde vykonávame opatrenia proti šíreniu podkôrneho hmyzu, lykožrútová kalamita postupuje v menšom rozsahu," uviedla Burdová. Lesníci najčastejšie napadnuté stromy na mieste odkôrnia a drevo ponechávajú na zemi.
S tvrdeniami lesníkov nesúhlasí časť ochranárov. "Tento rok, hoci ešte nie sú presné dáta, bude napríklad lykožrúta v bezzásahovej zóne Tichej a Kôprovej doliny opäť menej," uviedol Erik Baláž z lesoochranárskeho zoskupenia Vlk. Štátne lesy TANAP-u začiatkom roka oznámili, že lykožrúty zničili vlani v prísne chránenej tatranskej Tichej a Kôprovej doline o štvrtinu menšie územie ako v roku 2008.
Lykožrútom sa podľa Baláža najviac darí práve v tých oblastiach oboch dolín, kde došlo k ťažbe dreva. Pri ťažbe totiž podľa Baláža vzniká nový okraj lesa, stromy sa tak z tieňa dostávajú na slnko, ktoré ich vysušuje. Oslabené stromy potom lykožrút napáda.
Koľko lesa tento rok škodlivý hmyz napadne, nie je zatiaľ zrejmé. Vývoj populácie hmyzu totiž ovplyvňuje počasie. Premenlivé a chladné jarné počasie podľa lesníkov aj ochranárov hmyzu neprospelo a jeho prvé liahnutie sa oproti vlaňajšku omeškalo o dva týždne. Súčasné horúčavy však lykožrútom naopak vyhovujú. "Pravdepodobne sa tento rok vyvinie len jedna alebo jeden a pol generácie lykožrútov," uviedla Burdová. Napríklad v roku 2007, keď počasie hmyzu prialo, sa na svet dostali najmenej tri generácie lariev.
Od roku 2005 do konca júna tohto roku poškodil lykožrút na lesoch v správe štátnych lesníkov 1,8 milióna stromov na ploche presahujúcej 5800 hektárov. Plocha, zničená hmyzom, dosiahla už 67 percent plochy, ktorú zničila katastrofálna veterná smršť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš