Korzár logo Korzár Spiš
Sobota, 23. január, 2021 | Meniny má MilošKrížovkyKrížovky

Rok vo funkcii riaditeľa hokejistov

Po veľkej radosti z Extraligy seniorov nastal po vypadnutí HK Spišská Nová Ves z Extraligy smútok. Prichádza nová sezóna 2010/2011 s novými trénermi a možno aj s novým prvoligovým mužstvom.

SP. NOVÁ VES. Po veľkej radosti z Extraligy seniorov nastal po vypadnutí HK Spišská Nová Ves z Extraligy smútok. Hľadali sa rôzne príčiny neúspechu, všetko už upadlo do zabudnutia a prichádza nový ročník, nová sezóna 2010/2011 s novými trénermi a možno aj s novým prvoligovým mužstvom. O pár dní vykorčuľujú na ľad aj mládežnícke mužstvá.

Ročná bilancia

Aj v mládežníckom hokeji juniorov a dorastu nastali trénerské zmeny, letná príprava je v plnom prúde a od nej bude veľa záležať, ako sa chlapci na novú sezónu pripravia a ako využijú letnú prípravu na novú sezónu.
Športové hokejové triedy od začiatku ich vzniku sú na Základnej škole Spišská Nová Ves, Komenského ulica, kde od prvého septembra 2009 je novým riaditeľom Peter Kresťanko.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Skryť Vypnúť reklamu

„Je pravda, že školský rok 2009/2010 ubehol ako voda a už treba pripravovať nový školský rok. Tak to už v školstve beží, jeden končíme a druhý rozbiehame. Okrem starostlivosti pedagogického kolektívu o prospech žiakov na škole a ich správanie sa máme na starosti výchovu budúcich hokejistov v športových hokejových triedach už od tretieho ročníka základnej školy. V tomto smere sme sa pokúsili zlepšiť podmienky pre hokej,“ hovorí riaditeľ školy a pokračuje: "Ako sa nám to podarilo alebo nepodarilo ukážu ďalšie školské roky. Medzi veľmi veľké problémy hokejových tried patrí získavanie žiakov do športových hokejových tried už od tretieho ročníka. Niekedy stačilo vytvárať športové hokejové triedy od piateho ročníka, lebo sa robil výber z veľkého počtu záujemcov. V súčasnosti nie je možné robiť výber, skôr by som to nazval náborom. Počet záujemcov o tento šport veľmi klesá. Niektorí rodičia si myslia, že sa žiaci športových tried zameriavajú iba na hokej a nie na školu a jazyky. To však u nás už dávno nie je pravda. Najprv mali žiaci okrem dvoch hodín cudzieho jazyka v rámci pevného rozvrhu hodín pridané dve hodiny cudzieho jazyka v rámci krúžkovej činnosti. Je otázkou, či prihlásený žiak na uvedený krúžok chodil alebo nechodil. Teraz v rámci nového školského vzdelávacieho programu od piateho ročníka majú žiaci vyučovanie cudzích jazykov 4 hodiny týždenne a v šiestom ročníku anglický jazyk majú v týždni štyri hodiny a druhý cudzí jazyk dve hodiny. Toto sa bude realizovať aj v novom školskom roku s pridaním hodín aj na prvom stupni, teda jazyky sa budú vyučovať už od prvého ročníka. Pre skvalitnenie výučby jazykov sme od nového školského roka zriadili jazykovú triedu, kde bude mať každý žiak slúchadlá, mikrofón, prostredníctvom ktorých bude komunikovať s vyučujúcim.“

Skryť Vypnúť reklamu

Nový školský rok

Prázdniny sú v polovici, na ZŠ Komenského už myslia na nový školský rok 2010/2011.
„V novom školskom roku ponúkame možnosť prihlásiť žiaka do súkromnej jazykovej školy na našej škole. Žiaci, študenti a tiež dospelí po úspešnom štúdiu môžu získať medzinárodne uznávaný certifikát vydávaný University of Cambridge. Tieto certifikáty sú taktiež náhradou maturitnej skúšky z jazyka na strednej škole.
Ak chcem hodnotiť hokejovú stránku pomocou tabuľkových výsledkov jednotlivých tried starších a mladších žiakov i prípraviek, musím konštatovať, že je to ťažká úloha nielen pre riaditeľa školy, ale aj pre samotných trénerov. Vždy sa hokej ľahšie hodnotí, keď seniori udržia svoje postavenie v súťaži, ťažšie je to v prípade, keď sa mužstvo seniorov v najvyššej súťaži nezachráni,“ skonštatoval riaditeľ Kresťanko.

Skryť Vypnúť reklamu

Záujem o hokej

Motivácia v hokejovom klube i v práci so žiakmi klesá. Prejavuje sa to aj v kategórii extraligových juniorov a dorastu.


„Vieme, že sme mali v minulej sezóne veľké problémy so záchranou juniorov i dorastu. Určitý podiel na tejto situácii nesie i základná škola a jej športové hokejové triedy. Dajme si otázku, prečo je taký stav a čo spôsobuje tento trend?


Odpoveď – malý záujem zo strany rodičov o hokej, z dôvodu slabého finančného zabezpečenia rodiny a absentuje vzor rodič – športovec. Pozrime sa na vec reálne: Koľko rodičov športuje? Dnešná zaneprázdnenosť rodičov vyústi do kupovania drahých hračiek a počítačov namiesto toho, aby 3– resp. 4-krát išli s dieťaťom na tréning. Napriek tomu, že niečo sa pre talentované deti zo strany SZĽH, školy, klubu a sponzorov robí, je to však ešte veľmi málo preto, aby sme sa dostali na úroveň pred rokom 1989.


Základná škola vychová jedincov, ktorí prechádzajú na stredné školy v meste a po maturitách buď zostanú hrať v juniorke, pokračujú v hokejovom klube so seniormi, alebo odchádzajú na vysoké školy. Sú však aj prípady, keď talentovaní hokejisti prestali hrať hokej z dôvodu uprednostnenia fyzicky ľahších športov, kde netreba denno-denne trénovať ako v hokeji a za pomoci solventných rodičov prechádzajú napr. k motorizmu.
V sezóne 2009/2010 sa výsledky hodnotia podľa umiestnenia žiakov deviateho ročníka v súťaži starších žiakov (U15). Naši chlapci skončili v súťaži na druhom mieste za Košicami, a tak sa prebojovali na Majstrovstvá SR starších žiakov, kde skončili na Slovensku na šiestom mieste, čo ja pokladám v danom stave za úspech športovej hokejovej triedy. Nespokojnosť rodičov môže byť v tom, že nie všetci hráči ŠHT dostávali príležitosť hrať v súťaži tak, ako po minulé roky. Tu však rozhodujú výsledky jednotlivca v tréningovej činnosti a v predchádzajúcich majstrovských zápasoch v rámci súťaže. Veľmi kladne hodnotím umiestnenie žiakov prípravky štvrtého ročníka , ktorí získali v rámci Slovenska v „Orange Cup“ taktiež šieste miesto.


Hodnotiť ostatné športové triedy podľa tabuľkových výsledkov je ťažko, pretože hráči nižších ročníkov boli v majstrovských zápasoch posúvaní do vyššieho ročníka starších alebo mladších žiakov, čo v podstate znižovalo hokejovú kvalitu nižšieho ročníka. Tréneri takto riešili nedostatok kvalitných hráčov ročníka v triede, ale tým dávali možnosť rastu mladších žiakov vo vyššom ročníku. Musíme všetci v kolektíve učiteľského zboru spolu s trénermi hokejových tried dbať na to, aby sme mali v športových triedach maximálny počet žiakov, aby bola väčšia súťaživosť a chcenie medzi nimi. Ja ako riaditeľ školy nesúhlasím s názormi tých rodičov, ktorí chcú, aby športové hokejové triedy začali svoju činnosť až v piatom ročníku základnej školy. Súčasný trend je dnes nielen vo svete, ale i na Slovensku taký, že športovú triedu treba zakladať už v treťom resp. nižšom ročníku, aby mohol jednotlivec napredovať a technicky sa zlepšovať už od tohto veku. Tento trend jasne dominoval v súťaži prípraviek štvrtého ročníka v Košiciach. Ako by sme sa vôbec mohli zúčastniť turnaja, keby sme do piateho ročníka netrénovali?“

Hokejové triedy

Problémom budúceho ročníka ŠHT je vytvorenie športovej hokejovej triedy v treťom ročníku (minimálne 17 žiakov).


„Nábor do tejto triedy sa uskutočňuje veľmi ťažko, pretože každá základná škola v meste presun žiaka do športovej hokejovej alebo futbalovej triedy pokladá za kradnutie žiaka, čo pokladám za veľmi nesprávne. Chceme dosiahnuť to, aby hokejisti navštevovali hokejovú školu, futbalisti futbalovú školu a pod. V tomto smere sa negatívne stavajú aj niektorí rodičia, ktorí ak dieťa začalo navštevovať školu podľa rajonizácie, nechcú meniť učiteľa a žiadajú, aby dieťa navštevovalo svoju školu a chodilo aj na tréningy hokeja, ktoré prebiehajú v čase ich vyučovacieho procesu a teda žiaci sa na niektorých hodinách vôbec nezúčastňujú.
Toto pokladám za veľké negatívum, ktoré bráni rastu jedinca v jednotlivých športoch a to nielen hokeja. Nie je možné, aby také dieťa mohlo súperiť v športovej činnosti so žiakom ŠHT, ktorý trénuje už podľa pevného rozvrhu hodín na ľadovej ploche každý deň v týždni a v sobotu hrá ešte majstrovský zápas. Rodič by si mal uvedomiť, čo je pre dieťa výhodnejšie a v jeho športovom raste progresívnejšie.


V mojom prvom roku riadenia školy som sa snažil a tiež sa budem snažiť tento spomenutý problém riešiť. Športovci by mali mať najlepších učiteľov, pretože športovo nadané deti hlavne v hokeji sú vyťažené tak, že ich voľný čas na učenie je v porovnaní s ostatnými žiakmi veľmi vzácny, a preto aj príprava učiteľa na vyučovanie je omnoho ťažšia ako v bežnej triede, musí zohľadňovať tieto skutočnosti (únava po tréningu, majstrovský zápas v sobotu, cestovanie za súpermi v sobotu a pod.). Každý učiteľ v ŠHT vie, že hokejisti sú veľmi živé a zdravé individuality a majstrovstvo učiteľa je v tom, že vie, ako tieto deti počas hodiny zamestnať, využiť ich potenciál a tým splniť prebratie a utvrdenie učiva,“ uviedol P. Kresťanko.

Spolupráca školy s hokejovým klubom je daná aj tým, že každú triedu vedie dvojica trénerov - tréner pridelený hokejovým klubom a učiteľ športovej prípravy so zameraním na ľadový hokej s príslušnou trénerskou kvalifikáciou - pridelený základnou školou.


„Prepojenie týmto smerom pokladám za zodpovedajúce požiadavkám športových tried. Zo strany vedenia hokejového klubu by bolo potrebné viac spolupracovať pri materiálnom zabezpečení žiakov a pri nábore žiakov do športovej hokejovej triedy už v nižších ročníkoch základnej školy. Je radosť sledovať úpravu zimného štadióna, renováciu šatní aj pre žiakov ŠHT. Je potrebné v tomto smere poďakovať mestu za starostlivosť o talentované deti nielen v hokeji, vo futbale, ale aj v basketbale a v iných športoch,“ dodal riaditeľ ZŠ Komenského.

Rekonštrukcia školy

Od mesiaca jún 2010 sa na škole uskutočňuje rekonštrukcia. Na celej budove sa vymenia okná, škola sa zateplí, dôjde k vymaľovaniu celej školy, nákupu a následnej výmene všetkých lavíc a stoličiek na celej škole.
„Chcel by som sa aj týmto spôsobom poďakovať bývalej riaditeľke základnej školy Marcele Melikantovej, ktorá tento projekt začala a podávala. Len pripomeniem, že projekt bol schválený pred dvomi rokmi – v júli 2008.
V novom školskom roku chceme zlepšiť podmienky pre našich žiakov z hľadiska vyučovacieho procesu, z hľadiska vyučovania cudzích jazykov a športovej prípravy i v rámci letnej prípravy a celého tréningového procesu.


Ak budúci deviataci dosiahnu v hokeji podobné výsledky ako chlapci v uplynutej sezóne, tak budem spokojný.
Nielen vzhľadom na to, že sme športová hokejová škola, mojím cieľom je získať financie na výstavbu multifunkčného ihriska.“

Najčítanejšie na Spiš Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 5. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 6. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 9. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 1. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 4. Hygge ako životný štýl
 5. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 6. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 7. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 8. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 9. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 10. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 37 908
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 36 433
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 10 976
 4. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 9 251
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 971
 6. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 8 410
 7. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 310
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 922
 9. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 699
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 594
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Testovanie v Družstevnej pri Hornáde.

Starosta Veľkej Idy: Rómovia sa testovať chcú, je to vážna choroba, majú strach.

25m
Ilustračné foto

Vadilo jej aj to, že certifikáty vydávala osoba, ktorá testovala.

40m
Testovanie v Prešove.

Policajti púšťajú dopredu starších, hendikepovaných aj tehotné ženy.

50m
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop