Prípadne by úplne prestali platiť faktúry, čím by sa obce a mestá dostali do nútenej správy. Informácia o možnom štrajku odznela na ostatnom stretnutí Združenia miest a obcí Spiša.
SPIŠ. Dôvodom nespokojnosti je výrazný výpadok podielových daní. Samosprávy majú na stoloch nevyplatené faktúry, napríklad za odvoz komunálneho odpadu či elektrickú energiu. Napätú ekonomickú situáciu ešte skomplikovali aj záplavy. Mestám a obciam pribúdajú nezaplatené záväzky za záchranné práce.
Úplne stopli investičné akcie
Spišské Vlachy dlhujú firmám a živnostníkom, ktorí im zabezpečovali záchranné práce, viac ako 66-tisíc eur. Ako uviedol primátor Ľubomír Fifík (SDKÚ-DS), hradenie týchto faktúr je v nedohľadne, mesto nemá peniaze. "V júni sme dostali podielové dane vo výške 11-tisíc eur. V tomto mesiaci to bola suma 78-tisíc eur. Bežne dostávame 90 100 eur," opísal Ľ. Fifík.
V meste museli úplne stopnúť investičné akcie, ako napríklad opravy ciest či domu smútku. Ťažké časy sa im darí prežiť vďaka finančným rezervám. "Čo sa týka štrajku, nie som za ostrú formu, ako napríklad ísť do ulíc. Skôr som za takzvaný jemnejší spôsob, a to rokovať s vládou," uviedol vlašský primátor.
Refundujú. Ale kedy?
"Hanbím sa za to, ale meškáme s platbou všetkých faktúr. Obávam sa jedného, že v obci nebudeme môcť v noci svietiť. To je to najhoršie, čo nás môže postihnúť. Ak k tomu, nedajbože, dôjde, radšej zaplatím z vlastného," povedal starosta Kolinoviec v okrese Spišská Nová Ves Vincent Bača (ĽS-HZDS). Aj túto obec postihli záplavy, evakuovali tu aj ľudí, faktúry za záchranné práce tiež nemajú z čoho zaplatiť.
"Štát nám síce má refundovať náklady za záchranné práce, žiaden zákon však nestanovuje dokedy, čo je na škodu veci," povedal starosta Beharoviec Igor Polomský (SDKÚ-DS). Na beharovskom obecnom úrade nemajú z čoho zaplatiť záchranné práce za 13-tisíc eur. "Už sme dostali aj prvé upomienky," opísal aktuálny stav I. Polomský. V júni obec dostala podielové dane vo výške 700 eur, v tomto mesiaci to bola suma 1 600 eur. Bežne obec dostáva okolo 2 300 eur. "Malé obce žijú na 80 percent práve z podielových daní," upozornil I. Polomský. V dedine v Levočskom okrese evidujú 168 obyvateľov.
Nebudú v noci svietiť?
Vyčkať so štrajkom, takéto riešenie navrhla predsedníčka Združenia miest a obcí Spiša Zuzana Nebusová (SNS). "Je krátko po parlamentných voľbách. Dohodli sme sa, že vyčkáme. Len dokedy vydržíme čakať?" povedala Z. Nebusová.
Predsedníčka, ktorá je zároveň aj starostkou Spišských Tomášoviec, sa obáva, že kvôli chýbajúcim peniazom spišské mestá a obce budú v noci v úplnej tme. "Iba v našej obci máme osem kilometrov vlastných ciest. Ročne nás vyjde svetlo na takmer 10-tisíc eur," uviedla Z. Nebusová.
Združenie miest a obcí Spiša prijalo na svojom nedávnom stretnutí uznesenie, a to, že so spomínaným štrajkom zatiaľ počkajú. V tomto prípade sa spoliehajú na rokovanie Združenia miest a obcí Slovenska s vládou SR.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš