SLOVENSKÝ RAJ. V tomto roku hygienici skontrolovali devätnásť studničiek v národnom parku. Výsledok je alarmujúci. Väčšina je znečistená natoľko, že voda z nich by mohla spôsobiť črevné problémy.
Po sezóne je voda stále horšia
"V týchto vodách sú prekročené mikrobiologické ukazovatele," upresnila vedúca oddelenia hygieny životného prostredia a zdravia Jana Murková. Vodu môžu znehodnocovať prírodné nečistoty, svoje v prírode však robí aj človek. "Vodu zo studničiek sledujeme už dlhodobo, a to pred letnou sezónou, ale aj po nej. Ukazovatele na jeseň sú stále horšie ako tie na začiatku leta," upozornila J. Murková.
Vodu si berú aj domov
V Slovenskom raji na Podlesku sme pri studničke stretli rodinu z neďalekých Betlanoviec. Milanovci na vodu zo studničky nedajú dopustiť, nosievajú si ju aj domov vo fľašiach. "Je naozaj výborná. Roky ju pijeme bez toho, aby sme mali zdravotné problémy. Dokonca ju dávame aj malým deťom," povedala nám Mária Milanová. Miestni zrejme vedeli, čo robia, pretože práve tá studnička, z ktorej si naberali vodu, nie je v zozname znečistených prameňov.
Pozor na dvanásť studničiek
Hygienici neodporúčajú piť vodu zo studničky na Bikšovej lúke. V Prielome Hornádu je to zase studnička Breznovica. Na Geravách je nevhodná na pitie voda v Zejmarskej rokline. Podobne je na tom studnička v Stratenskej píle. Na Košiarnom briežku by turisti mali obchádzať dve studničky, a to Skromnú a Grófsku studňu. V Čingove musia byť smädní okoloidúci obozretní pri Sokolskom prameni. Na Kláštorisku zase pozor na Prameň sv. Bruna a prameň priamo v chatovej osade. Nepitná je aj voda v studničke v Kyseli, Klauzách a Suchej Belej.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš